Czech Republic

Tak pro vás jsou to blbci? Po brutální demonstraci v Praze udeřilo. Merkelová v březnu tvrdila toto

„Považuji ale za chybné a scestné, pokud někdo protestujícím vzkazuje, že jsou blbci, trollové, šiřitelé konspirací, dezinformací, lží, polopravd a blábolů a kdovíco ještě. S argumenty těchto lidí je třeba se naopak vypořádat trpělivou, precizní a zdvořilou argumentací. Budeme-li lidi urážet, vrátí se nám to i s úroky,“ poznamenal Macháček.

A zamýšlí se i nad tím, jak má člověk přesně poznat blábol. „Třeba jak mají lidé poznat, kterému vědci a lékaři věřit? Tak například rektor téže univerzity a také lékař Tomáš Zima sice roušku ještě nespálil, ale svůj liberální pohled na restrikce a karantény a jejich dopad na školství a ekonomiku zatím neodvolal,“ dodal Macháček, že zkrátka neví, jak poznat, který vědec má pravdu a který šíří bláboly. Obzvlášť proto, že epidemiologové také mají různé názory.

Následně se Macháček zamýšlí nad rouškami, kdy má podle svých slov ještě v paměti, jak letos v březnu vzkazovala kancléřka Angela Merkelová do Prahy, že němečtí epidemiologové nošení roušek nedoporučují. „Totéž říkala Světová zdravotnická organizace. Ještě jsem si nikde nepřečetl důkladnou analýzu toho, proč vědci původně tak špatně a chybně posoudili vliv jednoduché látky na šíření kapének a aerosolu. Nadávat lidem do blbců je zkrátka snazší,“ uvedl Macháček závěrem.

Demonstrace, jakou Praha nezažila od zasedání Mezinárodního měnového fondu před dvaceti lety, se v neděli odpoledne odehrála na Staroměstském náměstí. Mezi půl čtvrtou a čtvrtou se protest proti vládním epidemiologickým opatřením zvrhl v pouliční válku s dělbuchy a dlažebními kostkami. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je z bezohlednosti demonstrantů v šoku.

Policie dopředu avizovala, že je připravena zasáhnout. Zpochybňováno bylo už to, že organizátoři dostali povolení demonstraci pořádat, navíc v sobotu měla velmi ostrý průběh podobná demonstrace v Bratislavě.

Na náměstí se sešlo několik tisíc lidí a akci zahájenou ve čtrnáct hodin od počátku provázely drobné potyčky na úrovni vyvedení jednotlivců z davu. Z něj se ozývala hesla útočící zejména na ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Výrazné bylo „je*at Prymulu“, podle svědectví z místa mělo zaznívat i „Prymulu do plynu“.

Významnou část demonstrantů tvořili fotbaloví fanoušci, protestující proti opatřením uzavírajícím sportovní a kulturní podniky.

Od 14 hodin probíhala oficiální demonstrace s programem na pódiu. Protože však počet účastníků překročil povolených 500 (maximální možné shromáždění vzhledem k epidemiologickým pravidlům), rozhodl pražský magistrát o jejím ukončení. Akce oficiálně skončila v 15 hodin.

Poté se demonstranti začali rozcházet s pokřiky na úrovni „vy*erte se na roušky“. Kolem půl čtvrté, když na náměstí stále zůstávalo dost demonstrantů, se začaly množit individuální potyčky s policisty.

Zároveň policie zcela přehradila východ z náměstí a před policejním kordonem se jakási žena, nejspíš policejní vyjednávačka, pokoušela s demonstranty komunikovat.

Střet ještě více eskalovala skupina demonstrantů, která se rozeběhla proti policejnímu kordonu. V tu chvíli již létaly jak dělobuchy ze strany policie, tak pyrotechnika ze strany demonstrantů. Po útoku policie posílila kordon a nasadila slzný plyn.

Psali jsme:

Football news:

Mourinho before the match with Chelsea: Tottenham are not afraid of anyone
Guardiola on the schedule: Players lose the joy of football. This is a problem
Solskjaer about Manchester United: We didn't start the Premier League like the others, because of the European Cup and pre-season, which we didn't have
Why is soccer called soccer in the United States (and not only there)? Is it true that this name was invented by the British?
Ole Gunnar Solskjaer: We look at Manchester United through the lens of history. We want to attack and dominate
Koeman on the crisis: We must help Barca in the name of our love for her. We need to think about what's best for the club
Bayer midfielder Bailey named son Leo Cristiano: This has nothing to do with football at all