Czech Republic

Supertalent Fati jako "černý zlodějíček"? Do novináře se pustili Griezmann i Lineker

Španělský deník ABC se dnes omluvil sedmnáctiletému útočníkovi FC Barcelona Anssumanemu Fatimu za to, že jej autor jednoho z článků nazval černošským zlodějíčkem, který prchá před policií. Poznámka s rasistickým podtextem se objevila ve sloupku novináře Salvadora Sostrese po úterním vítězství v Lize mistrů nad Ferencvárosem Budapešť (5:1), ve kterém dal Fati gól.

Podívejte se na sestřih utkání mezi Barcelonou a Ferencvárošem.

Podívejte se na sestřih utkání mezi Barcelonou a Ferencvárošem. | Video: O2 TV Sport

Poznámka s rasistickým podtextem se objevila ve sloupku novináře Salvadora Sostrese po úterním vítězství v Lize mistrů nad Ferencvárosem Budapešť (5:1), ve kterém dal Fati gól.

"Ansu (Fati) v plném běhu je jako gazela, jako velmi mladý černošský zlodějíček, kterého najednou vidíte pobíhat po Paseo de Gracia (ulici v Barceloně) a u toho křikem varuje ostatní zlodějíčky, že přijíždí městská policie," napsal Sostres v příspěvku v pravicově zaměřeném listu.

Za poznámku na adresu španělského útočníka narozeného v Guinee-Bissau byl Sostres podroben tvrdé kritice. I proto se na webových stránkách ABC Fatimu omluvil.

"Když jsem se pokoušel zdůraznit krásu Ansuova pohybu a jeho supertřídy v tak mladém věku, byly některé mé výrazy vykládány jako rasová diskriminace. To ale nebyl můj záměr, mám o Fatim jen to nejlepší mínění, což od jeho debutu v dresu Barcelony dokládají mé články. Hluboce se omlouvám těm, které jsem urazil, za nedorozumění," uvedl Sostres.

Před tím čelil na sociálních sítích kritice a nařčení z rasismu. "Ansu je výjimečný chlapec, který si zaslouží úctu jako každý jiný člověk. Říkám ne rasismu a ne nevhodnému chování," uvedl na Twitteru Fatiho francouzský kolega z útoku Antoine Griezmann. "Vracíme se tímto o padesát let zpět," připojil se k němu bývalý anglický reprezentant Gary Lineker.

Sostres se ve svém sloupku zároveň opřel i do starostky Barcelony Ady Colauové. Prohlásil, že levicová šéfka města naopak obhajuje zlodějíčky, takže už nemusí na ulicích před nikým utíkat. Naopak zločinci jsou podle ní policisté. Za slabou starostku ji považuje i kvůli tomu, že je v současnosti ve městě minimum turistů a v Barceloně neutrácejí.

Colauová se místo odpovědi Sostresovi zastala mladého útočníka. "Veškerá moje podpora míří k Fatimu a všem mladým, bezejmenným lidem, kteří kvůli barvě pleti podléhají rasistickému stigmatu," uvedla Colauová na Twitteru s tím, že po ABC požaduje, aby noviny stáhla z oběhu.

Football news:

Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw
This miss will hurt all men: Molde player missed from half a meter and drove into the bar
Mikel Arteta: I am Very happy with Pepe's game against Molde. Arsenal played well overall
Napoli players came out in t-shirts with Maradona's name and number 10 for the Europa League match
Daniele Bonera: Milan is happy with the game with Lille and only regrets the result
Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona