Czech Republic

Stop rouškám a karanténám. Kdo jsou popírači covidu, kteří demonstrují po celé Evropě

Na světě zemřelo přes milion lidí nakažených koronavirem. V Evropě se šíří druhá vlna a vlády jednotlivých států znovu přistupují k přísným opatřením. Proti nim se však zvedá vlna nevole. Popírači covidu pořádají demonstrace proti rouškám a omezování svobody a mezi lidmi se šíří konspirace a dezinformace.

"Konec šíleným pravidlům" nebo "Už žádné lži, roušky a karantény" stálo na transparentech demonstrantů, kteří v sobotu přišli do centra Londýna na protest proti vládním opatřením. V Británii restaurace, hospody i bary musí zavírat ve 22 hodin a lidé se smějí venku i ve vnitřních veřejných prostorách shromažďovat maximálně ve skupinách po šesti. 

Proti pravidlům protestovaly podle stanice BBC tisíce lidí. Protože nedodržovali rozestupy a většinou neměli roušky, policie demonstraci rozehnala. Několik lidí zadržela a další účastníci i policisté utrpěli zranění.

Podobné protesty a demonstrace se o víkendu konaly v Madridu, Paříži i Praze. Před časem zase v Mnichově, Varšavě, Berlíně a dalších evropských městech.

Někteří protestují proti vládnímu omezování, které ekonomicky dopadá na podnikatele nebo umělce, mnoho demonstrací se pořádá i proti povinnému nošení roušek. To bylo obrovské téma v létě především ve Spojených státech. "Je to porušování mé osobní svobody. A taky si myslím, že nefungují. O mnoha věcech se to říká a pak nakonec nefungují," obhajovala osmačtyřicetiletá žena z Ohia své rozhodnutí ignorovat vládní opatření pro americký magazín Vox, který dal prostor odmítačům roušek vysvětlit své důvody.

Proti přísným karanténám se v mnoha zemích protestovalo už na jaře. Tehdy světová média s odvoláním na psychology psala o tom, že lidé mají různé názory na to, jak moc se může omezovat osobní svoboda ve prospěch dobra společnosti.

Konspirační teorie

Jenže oproti jaru se teď situace minimálně v Evropě zhoršila. Na místech, jako je i Česko, kde se v létě opatření rozvolnila a například roušky povinné nebyly, druhá vlna udeřila ještě větší silou. Počty nově odhalených případů nákazy každý den rostou, nemoc se už nešíří jen mezi mladými lidmi na večírcích, ale i mezi personálem v nemocnicích a staršími lidmi.

Podle odborníků lidé navzdory rostoucím rizikům přestali věřit v nebezpečnost koronaviru. Pandemie se tak stala prostorem pro nejrůznější konspirační teorie. Někteří lidé jsou například přesvědčení, že roušky jsou ve skutečnosti škodlivější, i přestože podle odborníků i WHO nepředstavují žádné riziko, a nebezpečí šíření nákazy naopak výrazně snižují. V Británii se od jara šíří lživé informace, že koronavirus ve skutečnosti šíří bezdrátová síť 5G, a tak se množí vandalské útoky na vysílače telekomunikačních společností.

Francouzští výzkumníci provedli studii mezi lidmi odmítajícími roušky a zjistili, že naprostá většina z nich si myslí, že francouzské ministerstvo zdravotnictví tají informace o škodlivosti připravované vakcíny proti onemocnění covid-19.

Celebrity táhnou

"V době krize lidi přitahují konspirační teorie. Události jako šíření viru, teroristický útok nebo rychlé politické změny takové teorie přímo plodí," vysvětlil americkému deníku New York Times Daniel Jolley, odborník na konspirační teorie z Northumbrijské univerzity v Newcastlu. Fakt, že pandemie už trvá dlouho a nejsou vyhlídky na to, že by se situace měla v brzké době uklidnit, to podle něj jenom zhoršuje. Lidé se proto jednoduše snaží pochopit svět, ve kterém žijí, a to bez ohledu na to, jestli vysvětlení má nějaký reálný základ. "Jakmile jednou takové konspiraci uvěříte, už se jí jen držíte a hledáte důkazy, které ji potvrdí," myslí si.

Mezi popírači koronaviru a odmítači roušek se navíc často objevují známé osobnosti, které mají na veřejné mínění velký vliv. V Nizozemsku například nedávno osobnosti pomocí hesla "Už se neúčastním" vyhlašovaly na sociálních sítích neposlušnost vládě. A není to jen problém Nizozemska.

Naposledy se k nenošení roušky v obchodech a na úřadech v rozhovoru na rádiové stanici přiznal slavný anglický hudebník Noel Gallagher. V Británii s covidem-19 zemřelo více než 42 000 lidí, což je nejvíc ze všech evropských zemí. V posledních týdnech se stejně jako v Česku, Španělsku a Francii rychle zvyšují údaje o denním nárůstu nakažených.

Video: Covid není rýmička, říká vyléčený rektor Martin Bareš

Nákaza trvala déle, než bych očekával. Měl jsem příznaky, které se vracely, teploty, obrovská únava a bolesti, říká rektor MUNI Martin Bareš. | Video: Martin Veselovský, DVTV

Football news:

Wenger on why he didn't mention Mourinho in the book: he Didn't want to talk about Jose, Klopp or Pepe because they are still working
The perfect project to lose money. An idea for dreamers. Tebas on the European Premier League
The Catalan authorities refused to postpone the referendum on a vote of no confidence in Bartomeu. It will be held on November 1-2
La Liga President on Messi's departure: It won't be a drama for us. And his reputation will suffer
Ronaldo is a fan of the UFC. Rooting for Khabib, training with Conor, signed up for all the top fighters
Only Milan have not lost points this season in the top 5 of the European leagues. Aston Villa lost 0:3 in the
🎮 We made a game about Khabib - fight for him and try to fill up Geiji