Czech Republic

STAN: Rusko je pro nás bezpečnostní hrozbou, vyhoštění ruských diplomatů je správný krok

Zástupci hnutí STAN podporují krok vlády o vyhoštění osmnácti ruských diplomatů za to, že se ruské tajné služby podílely na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Europoslanec Stanislav Polčák bude chtít celou záležitost řešit také na půdě EU.

 STAN: Rusko je pro nás bezpečnostní hrozbou, vyhoštění ruských diplomatů je správný krok
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

České tajné služby prokázaly, že Ruská federace je bezpečnostní hrozbou naší země, když poukázaly na to, že za výbuchem skladu ve Vrběticích před sedmi lety stojí agenti GRU maskovaní za diplomaty.

„Vyhoštění i ostrá reakce jsou na místě. Slova o tom, že nás Rusko považuje za nepřítele, nebyla přehnaná. Nevidí v nás sobě rovné, nevidí v nás partnery. Sebevědomý národ se nebude ponižovat, sebevědomý národ nebude prosit o vakcíny, sebevědomý národ přestane lavírovat a najde si na světě svoje místo,“ upozorňuje předseda STAN Vít Rakušan.

„Považuji to za velmi dobrou práci BIS, která znovu ukazuje, jak klíčové pro nás jsou důležité kvalitní a politicky nezávislé tajné služby, o které se v takových chvílích můžeme opřít. Jsem rád, že se nenechali zastrašit útoky z okolí našeho prezidenta,“ doplňuje Jan Farský.

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

hlasovalo: 1968 lidí

„Již několik let se hovoří o předimenzovanosti ruské ambasády, o jejích pracovnících a podezření ze špionáže a nepřátelské činnosti Ruska vůči našemu státu. Dnešní prohlášení premiéra a ministra Hamáčka o podezření zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích je vážným varováním před touto ruskou snahou narušovat nezávislost a suverenitu českého státu. Předpokládám, že vyhoštění 18 diplomatů bude prvním krokem a že i další naše kroky budou razantní a sebevědomé. Je to ale zároveň i varování před dalšími neuváženými kroky současné vlády i prezidenta republiky - např. při výběru dodavatele dostavby jaderné elektrárny, či při cílené dehonestaci českých tajných a bezpečnostních služeb,“ říká předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček.

„Pokud se potvrdí informace o podílu Ruska na výbuších ve Vrběticích, tak jde o nový ruský státní terorismus na našem území od r. 1968. Jako rodák ze sousední valašské obce navrhnu v EP rezoluci odsuzující násilné postupy Ruska. Také v této době musíme o to víc podpořit Ukrajinu,“ uvádí europoslanec STAN Stanislav Polčák a dodává: „Také to musí znamenat ukončení jakéhokoli zapojení Ruska do projektu Dukovany. Tváře hledaných osob vypadají jako ti z novičokové kauzy v Británii, snad je poznává i prezident Zeman, on buduje vliv Ruska v naší zemi, on z nás se svou hradní klikou dělá ruské a čínské lokaje.“

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

 STAN: Rusko je pro nás bezpečnostní hrozbou, vyhoštění ruských diplomatů je správný krok

Zástupci hnutí STAN podporují krok vlády o vyhoštění osmnácti ruských diplomatů za to, že se ruské …

Football news:

Father Courtois about Hazard laughing with Chelsea players: Unwise and unprofessional
Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward