Czech Republic

STAN přichází s Vrbětickou výzvou

Podle zástupců STAN jde po zjištění závažných okolností kolem vrbětické tragédie o útok na suverenitu České republiky. Poslanci hnutí budou chtít v úterý přijmout na půdě sněmovny odsuzující rezoluci vůči ruské federaci.

STAN přichází s Vrbětickou výzvou
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Starostové z regionu, který byl tragédií postižen žádají skrze tzv. Vrbětickou výzvu brzké zveřejnění závěrů vyšetřování a spravedlivé odškodnění osob, které byly před necelými sedmi lety tragédií zasaženy.

„Útok na suverenitu naší země, nemůže zůstat bez rázné odezvy vůči Ruské federaci. Na zítřejším jednání sněmovny budeme chtít prosadit rezoluci odsuzující ruský teroristický čin na našem území a vyzvat vládu k okamžitému zamezení ruského vlivu na našem území. Považuji za klíčové již nyní požádat o podporu spojence z Evropské unie a NATO, kteří by měli odsoudit akt agrese vůči suverenitě členské země,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Po zjištění závažných skutečností našich tajných služeb přicházejí starostové z okolí Vrbětic s tzv. Vrbětickou výzvou, ve které požadují spravedlivé odškodnění i zveřejnění závěrů vyšetřování.

“Vyšetřování tragédie trvá téměř sedm let, pokud je nyní znám viník, který to způsobil, tak žádáme plné odškodnění právnických i fyzických osob. Tragická událost byla pro zdejší rodiny utrpením a mnoho z nich si nese následky dodnes, aniž by jejich újma byla spravedlivě odškodněna. Chceme také, aby stát konečně po necelých sedmi letech od tragédie co nejdříve zveřejnil finální závěry vyšetřování, aby bylo každému občanovi v regionu i v naší zemi zřejmé, kdo je za výbuch v areálu Vrbětic zodpovědný,” upozorňuje autor Vrbětické výzvy a starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák.

Starostové a nezávislí ze Zlínského kraje na dnešní jednání navrhují usnesení krajského zastupitelstva, které má podpořit Vrbětickou výzvu starostů z okolí Vrbětic.

„Tragická událost a její následky se dotýkají velké části regionu Zlínského kraje, proto jsme připravili na jednání zastupitelstva návrh usnesení, které žádá brzké zveřejnění informací a  žádá Vládu, aby vysvětlila, jak je možné, že ve skladech v těsné blízkosti několika obcí byla skladována nebezpečná munice, když tam měla být uskladněna pouze tzv. delaborovaná munice. Krajské zastupitelstvo by mělo také dát jasně najevo, že poskytnuté odškodnění pozůstalým, vlastníkům, dotčeným obcím a jejich občanům za výbuchy ze strany vlády je zcela nedostačující a požádat vládu o urychlené poskytnutí adekvátního odškodnění s následným uplatněním vůči zodpovědným osobám, případně i vůči zodpovědnému státu. Věřím, že se k tomu zastupitelé v zájmu občanů z regionu postaví čelem,”  doplňuje zlínský poslanec a krajský zastupitel Petr Gazdík.

Podle europoslance Stanislava Polčáka jde o porušení mezinárodních úmluv a celou záležitost by česká vláda měla řešit se svými spojenci z EU a NATO.

„Akt ruské agrese je zcela zřejmým porušením úmluvy o ochraně práv občanů České republiky. Vláda musí po vyšetřování vrbětické tragédie vznést mezistátní stížnost na Ruskou federaci, která označí viníka jasné viníka i na mezinárodní úrovni. Za těchto okolností považuji za nutné také jednoznačnou podporu Ukrajiny, která se nachází v současném napětí při přesunutí vojenských jednotek směrem k Donbasu. Západní svět by si neměl nechat líbit východní agresi,“ dodává europoslanec STAN Stanislav Polčák.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Football news:

Father Courtois about Hazard laughing with Chelsea players: Unwise and unprofessional
Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward