Czech Republic

Správkyně Hongkongu má prý kvůli sankcím USA "hromady hotovosti"

Hongkong - Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v novém televizním rozhovoru prohlásila, že nemá bankovní účet a doma se jí tvoří hromady hotovosti. Je to prý důsledek sankcí, které na ni v létě uvalily Spojené státy. Lamová řekla, že nyní neplatí jinak než bankovkami.

O výrocích z pátečního rozhovoru informovala zpravodajská společnost BBC, podle níž je šéfka poloautonomní provincie na jihu Číny považována za jednoho z nejlépe placených politiků na světě. Její roční plat podle některých zdrojů činí v přepočtu skoro 15 milionů Kč. Nová vyjádření o jejích osobních financích vyvolala na sociálních sítích spekulace o tom, jakým způsobem Lamová svou mzdu od vlády dostává.

"Mám doma hromady hotovosti, vláda mi mzdu vyplácí v hotovosti, protože nemám bankovní účet," řekla hongkongské televizní stanici HKIBC. Dodala, že hotovost používá "každý den na všechny věci".

"Sedí před vámi správkyně zvláštní administrativní oblasti Hongkong, která nemá přístup k žádným bankovním službám," prohlásila Lamová. Nepříjemnost označila za důsledek sankcí, které v srpnu na ni a dalších deset činitelů z Hongkongu a pevninské Číny uvalilo americké ministerstvo financí. Krok zmrazil veškerý majetek vybraných osob v USA, Američané mají dále zakázáno s nimi obchodovat.

Americká vláda Lamovou a ostatní činitele označila za spolupachatele potlačování svobod ze strany Pekingu. Uvalení sankcí souviselo s přijetím bezpečnostního zákona pro Hongkong, který podle kritiků podkopává autonomii regionu.

Šéfka místní vlády v novém rozhovoru uvedla, že bere jako velkou poctu, že je Spojenými státy "neospravedlnitelně postihována".

Čína správa finance sankce Hongkong

Football news:

Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal
Chelsea want to buy Holand in the summer and are ready to break their transfer record (The Athletic)