Czech Republic

Spor pokračuje. Proč Piráti nezamázli zákon s milionovými tresty pro rebelující hospodské?

Pořádná mela se v posledních dnech strhla mezi Trikolórou a Piráty. Důvodem je způsob, jakým se Ivan Bartoš a jeho spolustraníci postavili k hlasování o Senátem zamítnutém zákonu, který má navýšit pokuty pro podnikatele za porušování vládních opatření souvisejících s bojem proti Covid-19. Českem se totiž rozlétla zpráva o tom, že k prosazení tohoto zákona vládě pomohli údajně právě Piráti. Ti to však odmítají. Václav Klaus ml. však namítá, že kdyby Piráti vládě nepomohli, kontroverzní zákon by už rovnou skončil v koši.

Spor pokračuje. Proč Piráti nezamázli zákon s milionovými tresty pro rebelující hospodské?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama

O co šlo? Vláda chce, aby podnikatelům, kteří budou porušovat vládní nařízení, hrozily podstatně vyšší pokuty, než je tomu doposud. Podnikající právnické nebo fyzické osobě by tak hrozila pokuta až do výše 3 milionů korun. Ministerstvo vnitra včele s Janem Hamáčkem proto předložilo novelu krizového zákona, který prošel jak vládou, tak poslaneckou sněmovnou. Stopku mu však vystavilo až 59 ze 68 přítomných senátorů, který poslanci schválený návrh zákona zamítli. 

Poslanecká sněmovna tak musí o návrhu zákona hlasovat. Pokud jej chce vláda prosadit, musí hlasy minimálně 101 poslanců přehlasovat senátní veto. Jenže právě v tento okamžik nastal problém. Během úterního projednávání vládní poslanci zjistili, že tolik hlasů ve Sněmovně nemají a hrozí, že celý zákon tak spadne pod stůl. „Já třeba férově řeknu, že jsme se spočítali a nemáme potřebný počet hlasů z toho důvodu, že pět lidí vládní koalice je bohužel v karanténě. Tudíž bych poprosil, navrhuji procedurálně, abychom hlasovali o přerušení tohoto bodu do příští schůze,“ snažil se celou situaci vyřešit Jan Chovojka, předseda poslaneckého klubu ČSSD. 

Následující hlasování pak vzbudilo rozruch, protože návrh na odložení projednávání zákona zřejmě až do chvíle, kdy budou mít vládní poslanci potřebnou většinu 101 hlasů, podpořili nejen poslanci ANO, ČSSD a KSČM, ale také deset poslanců za Piráty. Zde je kompletní přehled hlasování
„Vzhledem k tomu, že důvod, proč vládní koalice neměla v sále 101 poslanců, se týkal karantény některých vládních poslanců, podpořila část našeho klubu odložení projednávání. Na výsledku hlasování to nic nezměnilo, protože koalice měla většinu na tento krok i bez Pirátů. Chtěli jsme podpořit princip, že o podobě zákonů u nás nemá rozhodovat epidemie. Zbytek klubu přerušení nepodpořil kvůli výhradám ke znění zákona,“ vysvětlovali Piráti svůj krok na svém oficiálním profilu

Anketa

Mělo by být Lukašenkovu Bělorusku odňato pořádání letošního hokejového mistrovství světa ?

hlasovalo: 8088 lidí

Piráti se zároveň ohradili proti kritice, že tím pomohli vládě prosadit tento kontroverzní zákon. „Václav Klaus ml. vyfabrikoval příběh, že odročení prošlo díky našim hlasům (což není pravda) a od něj tuto nepravdu převzala a nafoukla iniciativa Chcípl PES, která si natvrdo vymyslela, že koalice by to bez Pirátů neprohlasovala (což je úplný nesmysl). Podpora přerušení skutečně není podpora návrhu. Máme za to to, že doba covidová vyžaduje elementární míru kolegiality a ve vztahu ke karanténě se má parlament chovat fér,“ dodali Piráti s tím, že stejně férově se vláda v minulosti zachoval k Pirátům, kteří se kvůli karanténě nemohli zúčastnit projednávání exekučního řádu v ústavněprávním výboru. 

Obhajobu Pirátů však odmítl předseda Trikolóry Václav Klaus ml. „Byl jsem Piráty osočen, že jsem „vyfabrikoval“ příběh, jak pomohli vládě se zákonem zavádějícím drakonické tresty za porušení “opatření” pro hospodské a různé provozovny a lidi. Můj původní status je však slovo od slova pravda,“ reagoval poslanec Klaus ml. 

„Výmluva Pirátů, že by to prošlo bez jejich hlasů je úsměvná, nemohli před hlasováním vědět, kdo bude jak hlasovat. Kdyby se projednávání neodročilo, zákon by ve Sněmovně patrně neprošel, pokud by tedy Piráti opět nepomohli, protože vládní koalice neměla potřebných 101 hlasů, aby přehlasovala veto Senátu,“ byl zklamaný z postoje Pirátů předseda Trikolóry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Karel Výborný

Football news:

Borussia surprised with the scheme-Holand made the most of the opening stretch. But then 80 minutes were totally dominated by Bayern
City are racing towards the record set by a team from Wales. In 2016, the New Saints won 27 consecutive games
Flick about Holand in Bayern: Nothing can be ruled out in life
Messi voted in Barcelona presidential election
Liverpool and Real Madrid will compete for Mbappe. Salah may leave amid controversy with Klopp (As)
Pirlo about Ronaldo's rest: He has already scored 20 goals. It is normal for others to score as well. Cristiano-extra advantage
Agent Morabito on the transfer market: We are back in the Doneymar era