Czech Republic

Španělé uspěli v dramatu s Austrálií, ve finále MS vyzvou Argentinu

Španìlé až do tøetí ètvrtiny byli horším týmem. Pak se rozehrál Marc Gasol, jenž celkovì nastøílel 33 bodù, a pomohl ve ètvrté ètvrtinì smazat devítibodovou ztrátu. Osm sekund pøed koncem navíc dvìma šestkami zaøídil vedení 71:70, ale pøesto mohli Španìlé prohrát. Jenže Patty Mills v závìreèných sekundách promìnil jen jeden ze dvou trestných hodù a pouze srovnal.

Zápas zamíøil do prodloužení, ve kterém sice mìli navrch Španìlé, ale vedení o pìt bodù neudrželi a Gasol na poslední chvíli dvìma trestnými hody srovnal na 80:80. 

Ve druhé nastavené pìtiminutovce už Španìlé dominovali, pøedevším díky dvìma trojkám Sergia Llulla

Rozehrávaè vítìzù Ricky Rubio se blýskl 19 body, 12 asistencemi a sedmi doskoky. Australský lídr Mills má na kontì 34 bodù, ale taky sedm ztrát. Nick Kay pøidal 16 bodù a 11 doskokù.

Trojnásobní evropští šampioni si tak po zlatu z roku 2006 v nedìli v Pekingu zahrají o druhou medaili z mistrovství svìta. Austrálie, která pøed tøemi lety o bod podlehla Španìlsku v utkání o tøetí místo na olympiádì v Riu de Janeiro, naopak bude muset o první cenný kov ještì bojovat v utkání o bronz.

Sestøih ze semifinále Španìlsko - Austrálie:

„Je to pìkné, ta rivalita mezi námi dvìma. Máme štìstí, že jsme zase vyhráli. Ale pokaždé to bylo tìsné, takže si soupeø zaslouží ocenit,“ øekl trenér vítìzù Sergio Scariolo, který chválil své hráèe za to, jak zvládli rozhodující chvíle. 

„Kritický moment ve ètvrté ètvrtinì ustáli a potom i v prodlouženích jsme dìlali správná rozhodnutí. Takže jim blahopøeji nejen k nasazení a odolnosti, ale také ke schopnosti zachovat chladnou hlavu a hrát, jak je tøeba,“ dodal italský kouè, jenž získal se španìlským týmem všechny tøi evropské tituly.

„Byl to ïábelský zápas a byla to zábava, ale je tìžké odejít s porážkou. Na tým jsem hrdý a vìøím, že díky zkušenosti z Ria, kde jsem skonèili ètvrtí, se dokážeme zmobilizovat a vybojovat v nedìli medaili,“ prohlásil australský trenér Andy Lemanis.

Argentinci proti Francii dominovali, zazáøil Scola

Druhé semifinále takové drama jako duel Španìlska s Austrálií nenabídlo. Argentinci mìli utkání od zaèátku pod kontrolou a bronzovým medailistùm z minulého šampionátu Francouzùm nepomohlo ani vzepìtí v závìreèné ètvrtinì. Nakonec prohráli o 14 bodù.

Nejvìtší zásluhu na vítìzství Argentiny mìl Luís Scola, který nasbíral 28 bodù a 13 doskokù. Devìtatøicetiletý veterán, který hraje už na pátém MS, si po neúspìšném finále v roce 2002 zahraje podruhé o zlato.

Sestøih ze semifinále Argentina - Francie:

Jediný dosavadní titul Argentina získala na prvním šampionátu v roce 1950, které se uskuteènilo v Buenos Aires. Olympijské zlato slavila v Aténách 2004.

„Vìdìli jsme, že kdo udrží vysoké tempo, tak vyhraje. Francie má skvìlý tým, ale hrají jinak než my. Tolik toho nenabìhají a díky tomu jsme dneska uspìli. Vnutili jsme jim naši hru a pøedvedli nejlepší defenzivu, co jsem tady vidìl,“ chválil svùj tým trenér Argentiny Sergio Hernández.

„Zasloužili si to. Vždycky se øíká, že rozhoduje agresivita a ta nám dneska chybìla. Nedostali jsme se k naší høe. Tlaèili na naše rozehrávaèe, takže jenom dostat míè pøes pùlku bylo obtížné. Taky nám nešly trestné hody a nechali jsme jim hodnì doskokù pod naším košem, což jim umožnilo skórovat,“ uvedl francouzský kouè Vincent Collet.

Nelíbilo se mu, že jeho tým mìl o den ménì odpoèinku po ètvrtfinále než Argentinci. „Nemám rád výmluvy, ale bylo to znát. Není to fér,“ prohlásil.

Mistrovství svìta basketbalistù v Èínì

Semifinále (Peking):

M. Gasol 33, Rubio 19, Llull 17, Claver 9 - Mills 34, Kay 16, Bogut 12.

Nejvíce bodù: Scola 28, Deck, 13, Campazzo 12, Vildoza 10 - Fournier a Ntilikina po 16, De Colo 11.

Football news:

Madness in Frankfurt: Eintracht 34 times hit the goal, but almost lost (saved 9 minutes before the whistle)
Real Madrid extended the contract with Casemiro until 2023 (Marca)
Teddy Sheringham: Pogba needs to leave for Manchester United to buy someone with the right mentality
In France, 400 fans came to watch illegal football. After the goal, they ran onto the field
Solskjaer on ighalo's loan: I Hope he can finish what he started, maybe by winning a trophy with Manchester United
Mueller on Alfonso Davis: The Munich runner constantly steals the ball from the opponent
Favre about 0:1 with Bayern: Borussia deserved a draw