Czech Republic

Soud opět potrestal bývalého radního Dostála za sexuální nátlak

Přerov - Přerovský soud dnes znovu potrestal přerovského politika Marka Dostála za sexuální nátlak. Uložil mu trest jednoho roku se zkušebním odkladem na dva roky, nahradit musí poškozené nemajetkovou újmu 50.000 korun. Podle rozsudku zneužil svého postavení zaměstnavatele a ženu, která v jeho firmě pracovala jako servírka, dvakrát přiměl k orálnímu styku. Stejný trest Dostálovi soudce Jan Rektor uložil již loni, kauzu mu však vrátil Nejvyšší soud. Soud musel dokazování doplnit o výslech poškozené v hlavním líčení.

Podle soudu Dostál využil v listopadu 2017 špatnou finanční situaci poškozené. Ke styku ji údajně přiměl v okamžiku, kdy přišel na schodek v tržbě. Dostál vinu po celou dobu popírá a tvrdí, že jde z její strany o akt msty kvůli zpronevěře peněz. Původně mu hrozily až čtyři roky vězení. Žalobkyně navrhovala trest uložený soudem, obhajoba naopak zproštění.

Soud se k verzi poškozené přiklonil i na základě znaleckého posudku, podle kterého se u ženy vyvinula posttraumatická psychická porucha, jež svědčí o přítomnosti traumatu. Znalci už dříve označili její výpověď za věrohodnou a vyvrátili naopak teorii obžalovaného, že důvodem jejího trestního oznámení byla msta. "Neusilovala o potrestání, v tu chvíli jí šlo o bezpečí, říkala, že by jí jako zadostiučinění stačila omluva. Nevyplývá to pro mě jako motivace nějaké msty," uvedl tehdy znalec.

Dostál byl za stejný čin již odsouzen pravomocně, uspěl však letos v květnu s dovoláním u Nejvyššího soudu. V dovolání obhajoba brojila především kvůli tomu, že poškozená nebyla u hlavního líčení, a Dostál se tak nemohl konfrontovat s její výpovědí. Žena získala zvláštní status poškozené, u soudu nesvědčila kvůli svému psychickému stavu. Po vrácení případu výslech přerovský soud doplnil, Dostál se s poškozenou konfrontoval na dálku, žena vypovídala v Přerově a Dostál v Kroměříži.

Obžalovaný se stal předloni přerovským radním. Poté co vyšla kauza najevo, na funkci rezignoval. Následně vystoupil i z ODS, mandát přerovského zastupitele si však ponechal.

správa soud Přerov

Football news:

Arsenal have terminated their contract with Sokratis
Miranchuk will make his debut for Atalanta in the Serie A match against Udinese. He came on as a substitute 9 times
Rummenigge on the Euro: UEFA President thinks it would be wiser to host the tournament in one country
Nacho will not play with Alcoyano. Real Madrid defender has been in contact with a coronavirus infection
Cuadrado has recovered from covid and can play with Napoli
Inter have offered to rent Origi from Liverpool
Messi, Ronaldo, Neymar, Lewandowski and Ramos-in the symbolic team of the year from the UEFA website