Czech Republic

Sněmovna schválila paušální daň, ošetřovné má být 70 procent

Praha - Paušální daň budou moci využít živnostníci s příjmy až do jednoho milionu Kč, schválila Sněmovna. Zvýšila vládou původně navržený limit 800.000 Kč. Sněmovna zřejmě hladce schválí odklad EET do konce roku 2022 i zjednodušení pravidel pro vyplácení dávek. Ošetřovné bude stát vyplácet po celou dobu uzavření škol nebo karantény dítěte. Má činit 70 procent denního vyměřovacího základu. Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč denně kvůli omezenému podnikání. Chtějí i příspěvek pro kraje a obce. Poslanci nepodali žádné návrhy změn k předloze, jež umožní pořadatelům zrušených kulturních akcí nadále dávat lidem poukazy místo vrácení vstupného.

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by mohli od příštího roku platit takzvanou paušální daň. Bude dobrovolná. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit 800.000 korun, Sněmovna ale dnes při závěrečném schvalování návrhu limit zvýšila.

Předloha nyní zamíří do Senátu. Hlasovalo pro ni 84 z 98 přítomných poslanců napříč kluby. Klub Pirátů se zdržel hlasování.

Pro příští rok by měla podle posledních informací činit paušální daň 5469 korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Pro příští rok měla být daň podle původních informací 5740 korun měsíčně, nakonec by měla být nižší. Důvodem podle ministerstva financí je, že měsíční odvod se odvíjí z průměrné hrubé mzdy pro rok 2021.

Ta bude proti původním odhadům nižší, a proto po aktuálním přepočtení vychází měsíční daňová a odvodová povinnost v rámci paušálního režimu na 5469 korun proti původně odhadované částce. Živnostník tak odvede měsíčně o 271 korun méně.

Schválené zvýšení limitu pro vstup do paušálního režimu tak nebude mít na měsíční odvod vliv. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné 2393 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 2976 korun a 100 korun na dani z příjmů.

"Díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou odvádět vyšší důchodové pojistné, což povede posílením průběžného pilíře naopak k příznivému dopadu na důchodový systém. Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována," uvedlo již dříve ministerstvo financí.

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent 

Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Dávka má činit 70 procent denního vyměřovacího základu, schválila dnes Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit horní komora a podepsat prezident.

Vláda původně navrhovala ponechat šedesátiprocentní ošetřovné. Většina poslanců včetně koaličních ANO a ČSSD se přiklonila k jeho navýšení o deset procentních bodů podle úpravy opozičních lidovců. Nejnižší částka by měla činit podle schváleného pozměňovacího návrhu vládních stran 400 korun denně, při částečném úvazku by se ale krátila.

Dávka se nyní vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů. Poslanecké návrhy, které zvyšovaly věk dětí, Sněmovna zamítla.

Nárok na ošetřovné budou mít podle vládní předlohy i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. SPD neprosadila rozšíření na všechny takzvané dohodáře.

Ošetřovné se podle vládního návrhu nebude vyplácet po dobu prázdnin a ředitelského volna. Věkové omezení se nebude vztahovat na rodiče postižených dětí. Ošetřovné mají dostávat i lidé, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Na rozdíl od jara rodiče nebudou muset k žádosti přikládat potvrzení školy o jejím uzavření, které také dokládá, že dítě tuto školu navštěvuje. Místo potvrzení bude podle předlohy stačit čestné prohlášení, správa sociálního zabezpečení bude mít právo kontroly.

Nová úprava ošetřovného by měla platit do konce nynějšího školního roku. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v debatě upozorňoval na to, že pokud dítě běžně onemocní, bude rodič pobírat standardní ošetřovné 60 procent.

Sněmovna zřejmě hladce schválí odklad EET do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) až do konce roku 2022 Sněmovna zřejmě schválí beze změn tak, jak jí to v úterý doporučil její rozpočtový výbor. ODS sice opětovně navrhla úplné zrušení EET ke konci roku, návrh ale pravděpodobně nebude mít dostatečnou podporu. Poslanci o schválení vládního návrhu rozhodnou během odpoledne.

EET je nyní kvůli dopadům šíření koronaviru na firmy a podnikatele přerušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další dvouletý odklad s ohledem na situace kolem šíření koronaviru, výhled vývoje ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní má návrh zachránit podnikání v České republice.

Daňoví odborníci označili podle úterních vyjádření pro ČTK prodloužení odkladu za přínos a pomoc podnikatelům. Zároveň jej ale považují za faktický konec projektu, který byl podle nich především politickou záležitostí hnutí ANO. O osudu EET se asi rozhodne za rok ve sněmovních volbách.

Schillerová zdůvodnila dvouletý odklad právě volbami s tím, že zvažovaný odklad EET pouze o rok by se v případě nutnosti nestihl prodloužit. "Nevíme, jak se bude vyvíjet ekonomika, musím počítat i s krizovými scénáři," uvedla ministryně. Zdůraznila, že si za projektem EET nadále stojí. Podle ní ale nyní nelze narovnávat podnikatelské prostředí, když se bojuje o holé přežití.

EET je i podle komunistů jedním z nástrojů boje proti daňovým únikům, odklad ale podpoří. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík označil vládní návrh za férový, o pokračování EET se podle něj rozhodne až v příštích sněmovních volbách. Poslanec ODS Jan Hrnčíř zdůvodnil návrh na úplné zrušení EET tím, že Schillerová přiznala, že tato evidence zatěžuje podnikatele a živnostníky a zvyšuje jejich náklady.

Odklad EET se bude týkat nejen odvětví, pro které už byla evidence zavedena, ale i jejího spuštění pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno přes 200.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 15,5 miliardy účtenek. Podle únorových výpočtů ministerstva financí měla EET příští rok přispět do rozpočtu 19,2 miliardy korun, z toho rozšíření o další obory 6,4 miliardy. V roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun, z toho rozšíření 7,7 miliardy Kč. Za roky 2017 až 2019 vyčíslilo ministerstvo financí přínos EET zhruba na 33 miliard korun.

Zjednodušení pravidel pro vyplácení dávek Sněmovna asi schválí

Zjednodušení pravidel pro vyplácení některých sociálních dávek po dobu druhé vlny epidemie koronaviru Sněmovna zřejmě hladce schválí. Příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě budou lidem automaticky vyplaceny v dosavadní výši i v letošním posledním čtvrtletí, případně v prvním čtvrtletí příštího roku. Poslanci dnes k vládní předloze žádné změny nenavrhli a rozhodnou o něm během odpoledne.

Návrh má mimo jiné zabránit kolapsu úřadů práce kvůli vyplácení dávek, u kterých se nárok na ně posuzuje každého čtvrt roku. Úřadům práce totiž v polovině října chyběla zhruba desetina zaměstnanců, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě nebo na nemocenské

Vládní návrh počítá s tím, že úřady práce by nemusely pro letošní poslední čtvrtletí plošně přehodnocovat výši vyplácených příspěvků na bydlení a přídavků na dítě či zvýšení příspěvků na péči. Lidé by tak měli tyto dávky dál dostávat bez toho, aby museli úředníkům dokládat své příjmy či vynaložené náklady za poslední kvartál. Stejný postup prosadilo ministerstvo práce a sociálních věcí během jarní vlny epidemie koronaviru.

Dávky se podle ministerstva přepočítají jen lidem, kteří už podklady pro poslední čtvrtletí úřadu dodali. Jsou to asi dvě pětiny příjemců.

Lidé, kteří pobírají některé dávky, musí úřadům práce podle nynějších pravidel dokládat své příjmy a další skutečnosti každé tři měsíce. Potřebné dokumenty musí dodat za skončené čtvrtletí do konce prvního měsíce dalšího kvartálu. Nyní je to tedy do konce října. Pokud by to neudělali, vyplácení pomoci od státu se zastaví. Kdyby potvrzení neposkytli do konce daného čtvrtletí, teď tedy do konce prosince, o dávku přijdou. Podklady úředníci přezkoumávají a podle nich výši příspěvků či přídavku upravují.

Díky navrhovanému dočasnému zrušení povinnosti by podle autorů návrhu ubylo úřadům práce významně administrativy a mohly by se soustředit na vyřizování žádostí o dávky v hmotné nouzi či na kurzarbeitovou podporu firmám. Ministerstvo očekává, že kvůli koronavirové krizi a nařízeným opatřením může žadatelů o podporu přibývat.

Poslanci navrhují zvýšit prodloužené ošetřovné až na 80 procent

Poslanci navrhují zvýšit ošetřovné o deset, 15 nebo i o 20 procentních bodů až na 80 procent denního vyměřovacího základu. Úpravy předložili v dnešním druhém čtení k vládní předloze, podle níž budou zaměstnanci dostávat dávku po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Nárok by měli mít i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti.

Zvýšení ošetřovného chtějí v různých variantách poslanci opozičních Pirátů, SPD, KDU-ČSL a STAN. Vládní návrh ponechává 60procentní ošetřovné. Podle poslanecké úpravy koaličních ANO a ČSSD by nejnižší částka měla činit 400 korun denně. Novelu bude Sněmovna schvalovat ještě dnes.

Ošetřovné se nyní vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů. Poslanecké návrhy míří i ke zvýšení věku dětí. SPD chce navíc ošetřovné pro všechny takzvané dohodáře a také pro příbuzné dítěte, kteří s ním obvykle nežijí ve společné domácnosti.

Dávka se podle vládního návrhu nebude vyplácet po dobu prázdnin a ředitelského volna. Věkové omezení se nebude vztahovat na rodiče postižených dětí Ošetřovné mají dostávat i lidé, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Na rozdíl od jara rodiče nebudou muset k žádosti přikládat potvrzení školy o jejím uzavření, které také dokládá, že dítě tuto školu navštěvuje. Místo potvrzení bude podle předlohy stačit čestné prohlášení, správa sociálního zabezpečení bude mít právo kontroly.

Nová úprava ošetřovného by měla platit do konce nynějšího školního roku. Dopady na státní rozpočet za celé období odhadlo ministerstvo práce a sociálních věcí na 213 milionů až 258 milionů korun.

Poslanci chtějí rozšířit okruh osob s nárokem na bonus 500 Kč

Poslanci navrhují rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na takzvaný kompenzační bonus, tedy na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Vláda ho navrhuje pro podnikatele, kterým uzavřela provozy nebo omezila podnikání kvůli opatřením proti epidemii covidu-19. Podmínkou pro žádost má být, že příjmy z podnikání jsou u žadatele větší než polovina příjmů. Poslanci vznesli při dnešním projednávání návrhu zákona dvě desítky pozměňovacích návrhů. Ve stavu legislativní nouze by ho měli schvalovat ještě dnes.

Příspěvek je podle vládního návrhu určen hlavně osobám samostatně výdělečně činným, tedy především živnostníkům, a společníkům malých společností s ručením omezeným, které mají společníky nejvýše dva. Příspěvek budou moci získat i podnikatelé nebo osoby s dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je výrazně navázána na podnikatele v zasažených oborech.

Opoziční SPD chce, aby příspěvek dostávali všichni společníci s.r.o bez ohledu na počet. Vláda navrhuje, aby u s.r.o mohli žádat o příspěvek i společníci bez omezení počtu, pokud jsou členy jedné rodiny. Poslankyně Starostů Věra Kovářová chce mimo jiné, aby tato definice byla širší a zahrnula více příbuzných v rámci rodiny, kteří jsou společníky jedné společnosti.

Poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný chce rozšířit okruh osob, které by mohly příspěvek dostat. Měli by na něj dosáhnout například samostatně podnikající trenéři fitness, kteří nabízejí své služby zákazníkům v nyní uzavřených fitness centrech. Obecně má jít o osoby užívající prostory někoho jiného, které jsou nyní uzavřeny.

Vládní návrh klade jako jednu z podmínek pro výplatu bonusu společníkům, aby obrat firmy v letošním roce překročil 180.000 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) avizovala, že podpoří pozměňovací návrh Lucie Šafránkové (SPD), která chce tento limit snížit na 120.000 korun.

Příspěvek se bude jako dříve vyplácet z vybraných daní z příjmů fyzických osob. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Na samosprávy pak zbývá méně peněz. Piráti proto navrhli vyplatit mimořádný příspěvek 500 korun krajům na jednoho obyvatele a obcím 100 korun na obyvatele. Poslankyně Starostů Věra Kovářová navrhla příspěvek 500 korun pouze pro kraje.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že dopady jarního vyplácení bonusu byly nižší než odhadované. Obce tak podle ní obdržely o 7,8 miliardy korun víc, než představoval výpadek, což jim nyní podle ní s velkou rezervou stačí na pokrytí aktuálního výpadku. V případě krajů ministryně již dříve řekla, že dostanou peníze jinou cestou, například jako peníze na opravy krajských silnic nebo jako peníze na platy zaměstnanců krajských nemocnic a záchranářů.

Za zrušené kulturní akce se patrně budou moci dál dávat poukazy

Poslanci v dnešním druhém čtení nepodali žádné pozměňovací návrhy k vládní předloze, podle níž pořadatelé zrušených kulturních akcí budou moci i v dalším období odložit vrácení uhrazeného vstupného. Lidé navíc budou stále moci organizátory požádat o poukaz na náhradní nebo odloženou akci místo peněz. Novela je ve sněmovním finále, uskuteční se ještě dnes.

Předloha mění zákon schválený už na jaře a má zmírnit dopady koronavirové krize na kulturu a zabránit krachům pořadatelů. Některé úpravy podpořil už v úterý příslušný sněmovní výbor, týkají se dalšího prodloužení některých termínů.

Na odklad vrácení platby za vstupné bude podle úprav výboru platit takzvaná ochranná doba až do konce října 2022. Zákon se bude po účinnosti novely vztahovat na kulturní akce, které se měly konat do konce září příštího roku. O poukaz místo vrácení vstupného budou moci zákazníci požádat organizátory do konce příštího roku. Voucher dostanou nejméně v hodnotě uhrazeného vstupného. V ochranné době budou muset pořadatelé nabídnout náhradní nebo odloženou kulturní akci ve stejné nebo vyšší hodnotě. Pořadatelé budou muset předplatitele vstupného o jejich právech informovat.

Ochranná doba podle předlohy skončí, pokud pořadatel nevydá zákazníkovi poukaz do jednoho měsíce od jeho žádosti, nebo mu nenabídne náhradní kulturní akci do šesti měsíců od vydání poukazu. Náhradní akce se bude muset uskutečnit do konce října přespříštího roku.

Na okamžité vrácení peněz budou mít podle zákona nárok zdravotně postižení lidé, nezaměstnaní, těhotné ženy, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé starší 65 let a samoživitelky nebo samoživitelé.

sněmovna hospodářství schůze

Football news:

We have a big battle ahead of us. Conor and Sergio Ramos agreed to a fight
Tuchel on the match with Manchester United: Victory is mandatory. Coming to England for her is a big challenge
Jimenez will miss Atletico's games with Real Madrid and Salzburg due to a hip injury
Gladbach midfielder Neuhaus: it's a Pity that we didn't close the issue with reaching the 1/8 final of the Champions League. Let's clear this up in Madrid!
Ex-Manchester City and Arsenal defender Gael Clichy moved to Servette
Son of Maradona: number 10 should be withdrawn from circulation in Barca and other teams of his father
Diogo DotA: Ronaldo was my hero. For children from Portugal, he was always an example