Czech Republic

Šmucler: Covid případy do luxusních hotelů, vyjde to levněji. Česko nejhorší? Mám jiná čísla

ROZHOVOR „Snažím se dodat lidem naději, a kdybych mohl, tak bych to i zorganizoval. Tak se snažím pomáhat proti panice – ta zaplňuje nemocnice, spousta lidí je tam ze strachu. Strach oslabuje imunitu,“ vysvětluje Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory. „Nemocnice je třeba zbavit lidí, kteří tam nepatří. Hlavně je třeba hlídat okresy. Praze při dobrém řízení nic nehrozí. Je třeba hlídat, aby někdo pomohl okresní nemocnici, pokud se začne plnit, tento stát je ale malý,“ doporučuje. „Německo mělo mnohem horší čísla na jaře, teď se tam čísla zvyšují. Slovensko mělo minulý týden nejhorší dynamiku epidemie v Evropě. V Česku vždy řešíme jen krátkodobá čísla a čísla, která vyvolávají pozornost,“ dodává.

Šmucler: Covid případy do luxusních hotelů, vyjde to levněji. Česko nejhorší? Mám jiná čísla
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
reklama

Vláda ve středu značně zpřísnila už tak dost přísná opatření. Co na ně říkáte?

O lockdownu se mluví v Praze dlouho. Proto jsem podepsal petici vlastně proti lockdownu, v souladu s doporučeními WHO a řady profesorů. Nic jsme nezachránili, ale mám čisté svědomí.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 5782 lidí

Situace je ale opravdu vážná a prý hrozí kolaps zdravotnictví? Co si o tom myslíte?

Dnes řekl ředitel Motola, že mají 500 volných lůžek a hlavní problém je, kam dát fakticky zdravé, ale pozitivní lidi. Pak by měli lůžek ještě více. Poslal bych je do luxusního hotelu, ať se mají dobře, i tak to bude levnější.

Na Facebooku máte sdílený text s titulkem, že 63 procent Čechů koronavirus nepovažuje za hrozbu. Vám to přijde jako dobrá zpráva. Proč? 

Text je jiný – Češi si uvědomují nebezpečí, ale většina nepanikaří. Panika je nemoc a má se léčit.

Na stejné sociální síti píšete, že v Bavorsku je lockdown, takže řeči o rouškách v létě v Německu a špatných Češích jsou nesmysl... počet případů je tam ale nižší, což je ostatně skoro všude, jsme na tom asi nejhůře...

Německo mělo mnohem horší čísla na jaře, teď se tam čísla zvyšují. Slovensko mělo minulý týden nejhorší dynamiku epidemie v Evropě. V Česku vždy řešíme jen krátkodobá čísla a čísla, která vyvolávají pozornost.

Psali jsme:

Takže jsme neudělali chybu, že jsme před létem rozvolnili?

To posoudí historie. Nejlepší mozky světové epidemiologie řeší dva extrémní příklady, jak to řešit – Švédsko a Česko. V roce 2021 o tom budou jistě zajímavé studie.

Co podle vás pomůže k tomu, aby čísla nakažených, ale hlavně hospitalizovaných, a zvláště úmrtí, už nestoupala, ba naopak?

Nemocnice je třeba zbavit lidí, kteří tam nepatří. Hlavně je třeba hlídat okresy. Praze při dobrém řízení nic nehrozí. Je třeba hlídat, aby někdo pomohl okresní nemocnici, pokud se začne plnit, tento stát je ale malý.

Co si vlastně myslíte o covidu a jeho nebezpečnosti?

Je to akutní respirační onemocnění s nadstandardní nebezpečností oproti sezónní chřipce – expert WHO udává smrtnost jeden a půl promile, tedy něco jako prasečí chřipka, snad tedy méně než hongkongská chřipka. Tehdy to zvládli a neměli technologie, jako máme teď.

Nicméně mnozí vás a ještě pár dalších obviňují ze zlehčování covidové situace, a že tím zanášíte do hlav lidí zmatek. Asi se to k vám také dostalo. Co na to řeknete?

Snažím se dodat lidem naději, a kdybych mohl, tak bych to i zorganizoval. Tak se snažím pomáhat proti panice – ta zaplňuje nemocnice, spousta lidí je tam ze strachu. Strach oslabuje imunitu.

Jak jsou na tom teď zubaři?

Ekonomicky je to ničí a jsou nejpostiženější z celé medicíny. Budou velké problémy udržet péči na zdravotní pojišťovny. Letos prostě dostanou mnohem méně peněz, zbytek medicíny dostane (až na lázně) více peněz. Pomoc od pojišťoven je malá a zrovna dnes jim píšeme, snažíme se, aby peníze ze stomatologie neutíkaly jinam. Proto bojuji, záchrana stomatologie je moje profese.

Jaký očekáváte další vývoj?

Je otázka, zda teď při poklesu bude konec velkých vln s dlouhým „dohořením“, jak to vidíme v USA a Švédsku, kde to kleslo, ale není to nula. Anebo bude třetí vlna po uvolnění opatření. Osobně doufám a věřím, že už nic takového nebude, ale neznáme promořenost populace.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Oldřich Szaban

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Ekonom Kohout: Žádné životy nezachráníte. Odepíšeme několik let. Covid? Řekněte lidem pravdu

ROZHOVOR Zavřeme ekonomiku, zachráníme životy. To je podle ekonoma Pavla Kohouta logika, která vůbec…

Football news:

Flick about 3:1 with Stuttgart: we Understand that for such a game we will not get awards for beauty, but Bayern achieves results
Cloud has 112 dry games out of 200 for Atletico in La Liga. This is a record
Mahrez on Burnley's hat-trick: the Third goal is the best - I don't often score with my head. But city's victory is more important
Mourinho against Chelsea is always powerful. How will it be this time?
Real Madrid is the leader in students in the top-5 leagues. Spain generally dominates, and the supplier from Germany is only Stuttgart
Thomas Muller: What do they say, you need to prove yourself on a windy evening in Stoke? Stuttgart is not Stoke, but their team is good
Atletico won the sixth consecutive game in La Liga, a winless streak - 25 games