Czech Republic

Šlo o útok na zboží, nebyl to akt státního terorismu, řekl Babiš

Ačkoli premiér Andrej Babiš (ANO) usiloval o zveřejnění celé zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), která popisuje zapojení Ruska, ta nakonec v plném rozsahu zveřejněna být nemůže. "Je to složitý případ. Chtěl bych říct, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli," zdůraznil.

Na výbuchu skladu ve Vrběticích se podíleli Rusové. Vše o tématu čtěte ZDE

Podle Babiše bylo cílem útoku zboží, které patřilo bulharskému odběrateli zbraní. "Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka s municí a zbraněmi, který je pravděpodobně prodával stranám, které bojují proti Rusku," uvedl a dodal: "Je nepřijatelné, že agenti GRU tady prováděli tuto operaci, kterou zpackali. Pokud by ji provedli dobře, tak by to nedopadlo, jak dopadlo."

Premiér zopakoval, že zprávu obdržel v pátek odpoledne. „Okamžitě jsme začali jednat, kontaktoval jsem pana prezidenta, navštívil ho a rozhodli jsme o vyhoštění ruských diplomatů,“ popsal Babiš. 

Předčasná exploze 

Že se nejednalo o útok proti České republice uvedl na tiskové konferenci i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten informoval, že v době prvního výbuchu byli do skladu objednáni dva lidé. "Následně bylo zjištěno, že užívali falešnou indentitu občanů Moldavska a Tádžikistánu," přiblížil Zeman s tím, že dvojice do Česka přicestovala za užití ruských krycích dokladů. „Na základě kriminalistického zkoumání byli ztotožněni s útočníky ze Salisbury,“ doplnil. 

"Exploze neměla nastat na území České republiky," zdůraznil nejvyšší státní zástupce. 

Zeman odmítl kritiku, že vyšetřování trvalo příliš dlouho. Ovlivnila ho doba ohledávání místa činu. "Probíhalo to v závislosti na postupu likvidačních prací, pyrotechnické práce skončily teprve na podzim 2020," uvedl. Při vyšetřování bylo zajištěno velké množství stop a důkazů, které zatím není možné zveřejňovat, doplnil. Odhalení spojitosti se Salisbury podle něj vyplývá z toho, že se událost odehrála později. "Nemohli jsme to začít spojovat dříve než po roce 2018," dodal.

Případem se v současnosti nadále zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). ČR již kvůli incidentu vyhostila 18 lidí z ruské ambasády v Praze. Ruská strana tvrzení o zapojení příslušníků tajné služby do výbuchu odmítá, v odvetě vyhostila dvacítku osob z českého velvyslanectví v Moskvě.

Podle Babiše jsou ve hře i další kroky. "Určitě přijdeme s nějakým stanoviskem, protože si myslíme, že reakce Ruska byla nepřijatelná, neadekvátní. My jsme nezpůsobili škodu, my jsme neposlali nikam naše agenty, aby dělali nějakou diverzní činnost. Takže ta reakce je nepřijatelná, nevyvážená. Když dospějeme ke stejnému názoru s panem vicepremiérem Hamáčkem, tak to řekneme veřejnosti," uzavřel. 

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude