Czech Republic

Slavný praprapraděda by měl z potomka radost: Psané slovo ani příroda mu nejsou cizí

Nestal se z něj světový spisovatel, ani nepřinesl revoluci do zemědělství. Přesto dělá svému jménu čest a jeho praprapradědeček by se za něj stydět nemusel. 

Ilja Tolstoj opustil kariéru v žurnalistice ve velkém městě, vyměnil ji za práci v usedlosti svého slavného praprapraděda Lva Nikolajeviče Tolstého a pustil se do pěstování jablek. Coby potomek literárního génia strávil Ilja Tolstoj většinu dětství ve spisovatelově sídle v Jasné Poljaně jižně od Moskvy. Po letech práce v několika státních televizních kanálech cítil třiatřicetiletý Ilja únavu ze zběsilého životního tempa v ruské metropoli a zatoužil po změně.

"V jistý moment jsem si uvědomil, že můžu dělat něco, co bude mít větší dopad. A začalo mě zajímat zemědělství," vzpomíná. Příležitost spatřil v jablečných sadech v Jasné Poljaně. V roce 2017 se rozhodl opustit novinařinu a investovat životní úspory do tamního podniku. O tři roky později jeho firma nazvaná Jasná Poljana plodí ovoce.

V sadech dnes roste 33 druhů jabloní. Některé tam jsou už 150 let. Několik z nich zasadil dokonce samotný Lev Tolstoj, když nebyl zrovna zaneprázdněn psaním děl jako je Vojna a mír nebo Anna Karenina. "Nikdy mě nenapadlo, že se jednou budu starat o tyto sady, sklízet jejich jablka a vyrábět džusy," přemítá Ilja Tolstoj a popisuje, jak zkoušel míchat mnoho odrůd jablek ve snaze najít nejlepší chuťovou kombinaci.

Zatímco nemovitost v Jasné Poljaně je nyní státem vlastněné muzeum, Ilja a desítky dalších potomků Lva Tolstého cítí s místem zvláštní spojení. Jeho rodina stále dělí svůj čas mezi malou vesnici a Moskvu. A přirozeně, Ilja četl skoro všechny Tolstého romány, povídky a deníky. "Některé romány jsem četl dvakrát nebo třikrát. Pokaždé je čtete v novém světle. Moji nejoblíbenější jsou Kozáci a skutečně miluju Vojnu a mír. Ten román můžete číst znovu a znovu celý život a v různém věku."

Odkaz na Tolstého Jasnou Poljanu se prolíná celou značkou. "Naše myšlenka byla vytvořit obal, který nebude jen nálepkou na lahvi, ale něco, co... propojí náš příběh, etiku a kvalitu našeho produktu," vysvětluje Ilja Tolstoj. Font značky vznikl z typu písma z Tolstého psacího stroje Remington, jenž je stále k vidění v někdejším spisovatelově sídle. Logo je připomínkou vyřezaných postav ženy, koně a kohouta, které se našly v dřevěných balustrádách obklopujících terasu domu, kde spisovatel trávil s rodinou nespočet hodin odpočinkem a bavením hostů.

Pro podnik je podle Ilji Tolstého rovněž důležitá udržitelnost životního prostředí. Jablka pěstuje bez použití chemických hnojiv nebo pesticidů a firma spolupracuje se správou nemovitosti na ochraně existujících jabloní a při pěstování nových stromů. "Na životní prostředí myslíme ve všech fázích produkce - od sběru jablek po balení. Podle nás může ekonomický rozvoj fungovat jen v harmonii s přírodou," tvrdí spisovatelův praprapravnuk.

Jeho podnik kromě jablečných džusů prodává také med z místních včelínů a na příští rok plánuje výrobu moštu a jablečného octa.

V budoucnu vidí Ilja Tolstoj Jasnou Poljanu coby potenciální agroturistickou destinaci, jelikož bioprodukty jsou v Rusku čím dál populárnější. V tuto chvíli je však spokojený na své současné životní cestě. "Má práce je teď velká součást mého života a zároveň koníček. Je úžasné se o víkendu vzbudit a přemýšlet: Proč dnes nepracovat?"

ScreenShot2020-11-20at111130AM Jablečná šťáva z produkce praprapravnuka Lva Nikolajeviče Tolstého | zdroj: yasnaya.ru

Football news:

Wojciech Szczesny: Juventus wants to win trophies
George Weah: Ronaldo is not the best in the world, but he worked insanely hard to become one. He deserves everything he has achieved
Chelsea have confirmed the loan of Tomori to Milan. It was reported that he can be bought for 28 million euros
Mbappe would like to play at Real Madrid or Liverpool. He is thinking a lot about his future at PSG
Raul is the only Real Madrid candidate in the event of Zidane's resignation (As)
Solskjaer on Klopp's criticism of Manchester United's defensive football: We attacked when we got the ball
Mourinho on Liverpool's 68 games without defeat at home: There are records that are almost impossible to break. They have achieved amazing results