Czech Republic

Slavia dá za každého plyšáka na Spartě 100 korun na nadaci

Praha - Členové vedení fotbalové Slavie vyzvali fanoušky, aby se před nedělním pražským derby na Spartě přidali k akci s vhazováním plyšáků na trávník. Příznivci domácího týmu plánují před výkopem šlágru 10. ligového kola zasypat plyšovými krysami, hady a prasaty hráče hostí, kteří v minulosti působili na Letné, především záložníka červenobílých Nicolaeho Stanciua. Slavia podle její šéfa Jaroslava Tvrdíka přispěje za každého plyšáka na hrací ploše stokorunou na nadaci.

Rumunský reprezentant ještě do zimy hrál za Spartu, které dokonce dělal i kapitána. V minulosti prohlásil, že letenský klub neopustí, dokud s ním nezíská trofej. Po krátkém angažmá v Saúdské Arábii ale v létě přišel jako nejdražší posila Slavie.

Sparťanští fanoušci mu proto připravují nepřátelské přijetí a spadeno mají i na další bývalé letenské hráče v červenobílém dresu. Vedle akce s názvem "Krysa pro krysu", která se má uskutečnit po nástupu týmů na trávník, aby kvůli vhazování plyšáků nedošlo k přerušení utkání, chystají příznivci i transparenty a chorea. Podle fanouškovského webu spartaforever.cz budou na stadion plyšáci o standardních rozměrech bez problémů moci.

Vedle Stanciua mají ve slávistickém kádru letenskou minulost i Josef Hušbauer, David Hovorka a Ondřej Kúdela a kouč Jindřich Trpišovský v začátcích kariéry vedl na Spartě mládež.

Červenobílí ale z nepřátelské kulisy nemají strach a jejich šéf Tvrdík si dokonce do rivala rýpl. "Jsme si vědomi toho, že dlužíme Spartě za vynikající hráče, které nám přenechala. Proto za každého plyšáka na ploše dáme 100 korun na účet nadace Donor (transplantační jednotka léčby leukémie dětí FN Motol)," uvedl Tvrdík na sociální síti. V dalším příspěvku pak uveřejnil několik fotek s Hovorkou a uvedl, že k derby trocha emocí patří.

"Prosíme fanoušky Slavie, aby se přidali k akci "Plyšáci do Motola". Čím více plyšáků, tím více na pomoc nemocným dětem. To jediné má smysl," doplnil místopředseda představenstva Tomáš Syrovátka.

K akci se přidalo také slávistické vedení. Každý ze sedmi členů představenstva přispěl částkou 5000 korun, na nadaci tak odešlo 35.000 korun, uvedl Tvrdík. Slavia dokonce k akci vytvořila i vlastní tričko s plyšovým medvědem se "sešívaným" srdcem a nápisem "Plyšáci do Motola".

Vhazování předmětů se zvířecími motivy směrem k hráčům velkého rivala není ničím neobvyklým. Předloni například musel dánský klub Bröndby po městském derby s FC Kodaň zaplatit v přepočtu půl milionu korun za to, že fanoušci vhodili na soupeřova hráče tři mrtvé krysy. V roce 2002 zase u portugalské legendy Luíse Figa při utkání přistála prasečí hlava, kterou k němu nasměrovali příznivci Barcelony za přestup do Realu Madrid. Gerard Piqué se v roce 2016 něčeho podobného nedočkal, protože barcelonské derby s Espaňolem proseděl na lavičce.

fotbal 1. liga Slavia Sparta Tvrdík

Football news:

Valverde about the game with Manchester City: we Want to play so that we can go further. Real is ready to do anything for this
Great selection from Roma: KAFU opens up in the box and waits for a pass, but instead Totti and Batistuta score masterpieces
Sabitzer has been exposed to coronavirus in April
In the 90s, the Russian club played in the Finnish championship: the players carried cigarettes, the President went on the field. It ended because of the default
Flick about Holand: it is the first season, so it is too early to compare it with Levandovsky
Felix sprained a knee ligament in training. This is his 3rd injury of the season at Atletico
Ibrahimovic was injured in training. In Milan, they believe that he is out for a long time