Czech Republic

Slavia čelila drtivému a drahému útoku hackerů. Nebyli to žádní amatéři, říká správce

Internetové stránky tuzemských fotbalových a hokejových klubů napadli minulý týden hackeři.

 Kluby na svých facebookových profilech informovaly, že se potýkají s útoky typu DDoS, které jim zahltily servery. Mimo provoz byly například stránky fotbalové Slavie nebo hokejové Sparty, ale také dalších přibližně 80 klubů (i zahraničních), jejichž stránky provozuje společnost eSport. Ta podle jednatele Davida Schlegla intenzivně pracuje na nápravě.

"Ve středu v pět hodin jsme zaregistrovali výrazně zvýšenou zátěž na webu Slavia.cz. A pořád se zvětšovala. Další útok přišel ve dvě hodiny ráno následujícího dne. Byl velmi chytrý, už nebyl mířený jenom proti Slavii, ale na všechny servery, které zpravujeme. Autoři útoku si museli zjistit, jaké to jsou," říká Schlegl.

Agresivní aktivita vůči webům pochází z takzvaného Dark webu, "temné" úrovně internetu, kde je možné si za virtuální měn objednat útoky pod označením DDoS (denial-of-service atack). Určené počítače pak začnou bombardovat určený server requesty, aby se na něj mohly připojit. Když je jich obrovské množství, tak server odpojí z provozu. 

Zaplacená cena má vliv na počet a především na délku útoku. "V tomto případě byla délka i počet útoků velmi silné a velmi sofistikované. Za dvacet let, co firmu provozujeme, jsme nezažili ani zlomek něčeho takového," dodává.

Autora útoku není podle jeho slov možné vypátrat, ale vše nasvědčuje tomu, že byl směrován na fotbalovou Slavii. Právě ve středu po poledni totiž UEFA vynesla verdikty v kauze údajného rasismu Ondřeje Kúdely. 

Podle Schlegla nemusí jí nutně o nikoho z Británie, ale aktivitu ze západní Evropy podle něj  vyloučit nejde. "Ti lidé, kteří útočili, nejsou nějací šikovní kluci, kterým by se povedlo vyřadit systém z provozu. Udržovat problém delší dobu, to už stojí peníze. Jeden razantní útok je otázkou momentu překvapení, délka a intenzita pak investované částky."

Football news:

Mkhitaryan due to Mourinho may refuse to extend his contract with Roma
Chelsea want to sell Alonso or Emerson
Referee Sergey Ivanov will serve the match Lokomotiv-Krylia in the final of the Betsity Cup of Russia
Lautaro Martinez: I was close to joining Barca, I discussed it with Messi
Klopp's agent says that the coach will stay at Liverpool: Definitely, there is nothing to discuss
Barcelona and PSG are Interested in Monaco defender Caio Enrique. He is estimated at 25-30 million euros
Sergio Ramos: Real Madrid are disappointed, but we are not finished. Intent on winning La Liga