Czech Republic

Slabý unavený premiér, neschopná poloamatérská vláda a ještě amatérštější opozice. Analytik Štefec se neudržel

„Současná krizová situace stále jasněji ukazuje reálnou slabost unaveného premiéra a neschopnost jím vedené poloamatérské vlády čelit jednak hloupým akcím a smysl postrádajícím nápadům pokud možno ještě slabší a amatérštější opozice, jednak i ‚spásonosným‘ aktivitám EU,“ píše o koronavirové krizi v Česku bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec. Ukázal, kde by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) urychleně začít dělat kroky. Pokud tak neučiní, sčítá, že škody půjdou do stovek milionů.

Slabý unavený premiér, neschopná poloamatérská vláda a ještě amatérštější opozice. Analytik Štefec se neudržel
Foto: Facebook
Popisek: Jaroslav Štefec
reklama
Štefec jmenoval, že aktuální situaci s covidem-19 bychom zvládali podstatně lépe, kdyby vláda „projevila vůli skutečně vládnout a rozumně řídit stát v nouzovém režimu s pokud možno co nejmenšími škodami“. To se však podle něho nyní neděje.

„Místo toho vnímáme spíš zmatky, chaos, improvizaci a amatérismus v té nejhorší podobě, doprovázený projevy okázalého papalášství a nabobského chování politiků, ‚lepšolidí‘ a takzvaných celebrit. Jejich plážové snímky na sociálních sítích z luxusních dovolených v destinacích, absolutně nedostupných ‚obyčejným‘ lidem, žijícím v ČR od výplaty k výplatě v izolaci a ve strachu z budoucnosti, mejdany v hotelích za okázalého nezájmu policie, nebo návštěvy VIP fotbalových akcí ‚jen pro zvané‘ rozhodně nepřispívají ke zklidnění situace. Spíše zvyšují všeobecnou frustraci, naštvanost a odpor i proti rozumným pravidlům, jejichž dodržování reálně snižuje riziko rychlého šíření nákazy a zachraňuje životy lidí,“ sčítá aktuální dění během koronavirové epidemie v Česku.

Stav ve společnosti a zdravotnictví dle něj ale „nelze házet jen na současnou vládu“. Ta dle jeho mínění zdědila „těžce poddimenzovaný systém, nepřipravený čelit výzvám celosvětové pandemie“.

Stejně vláda zdědila i armádu, která dle názoru analytika de facto „neexistuje“ a není schopna obrany Česka. Policie je prý na tom podobně a její orientace je „v první řadě vybírání pokut a jen díky stále ještě fungující ‚staré gardě‘ vyšetřovatelů schopnost relativně slušně vyšetřovat i vraždy a závažnou kriminalitu“.

Aktuálně podle Štefce Česku nejvíce chybí politická reprezentace zastoupená státníky „formátu Miloše Zemana nebo Václava Klause v osobách padesátiletých zkušených politiků, kteří jasně vědí, co chtějí a mají na mysli zájmy ČR jako skutečného státu a ne pouhé exploatované kolonie“.

Vláda tak nyní dle bezpečnostního analytika akorát „žongluje s čísly, ukazateli a opatřeními, která jsou v konečném důsledku neúčinná a situaci spíše zhoršují“. Účelných a efektivních kroků ke zlepšení situace je prý poskrovnu. „Ať už se jedná o ochranné pomůcky a jejich zajištění, o urychlenou mobilizaci pomocného zdravotnického personálu, o testy pro školáky nebo nejnověji o vakcíny a očkování. Premiér Babiš se chlubí počty vakcín, které nám údajně ‚za levno‘ nakoupila EU (my je samozřejmě zaplatíme) a připraveností ČR očkovat co nejrychleji všechny zájemce. Samozřejmě na bázi dobrovolnosti. Bohužel, začínám mít neodbytný pocit, že jedná nikoliv ve prospěch nás, občanů, kdy se očkování bez ohledu na skepticismus části populace ukazuje jako skutečně účinná metoda ochrany obyvatel a omezení ekonomických a společenských škod, ale spíše ve prospěch dovozců a kšeftařů s rouškami, respirátory a testy, kterým prodlužování současné agonie strachu a zoufalství víc než vyhovuje,“ komentuje Štefec.

Ukázal, že Izrael či Velká Británie již oproti zemím EU očkují rychlým tempem. A pozadu se snaží nebýt i Rusko. Jednají i vlády ostatních zemí v unii, ne však ta česká. „Vláda ČR jako by nevnímala realitu a čekala na pověstného Godota dodávek ‚levné‘ vakcíny, vyjednaných EU,“ nechápe analytik.

Spoléhání na Evropskou unii přináší nemalé škody, kupříkladu nemožnost upřednostnit některý druh vakcíny v případě, že se ukáže její vyšší účinnost, či dlouhé čekání na samotné dodávky vakcín. Štefec varuje: „Škody na ekonomice a v sociální oblasti, které vzniknou kvůli zpoždění harmonogramu díky ‚přednosti‘ starých zemí EU a velkoodběratelů jako jsou USA, Německo, Francie a bohaté arabské země, mohou mnohonásobně převýšit tzv. ‚úspory‘ na cenách vakcín.“

„Jen pro představu: Za dávky vakcíny pro cca 5,5 milionu obyvatel ČR údajně zaplatí 3,4 miliardy korun. Cena jedné dávky vakcíny (bez ohledu na výrobce) je tedy přibližně 310 Kč bez nákladů na dodávku, distribuci, skladování a vlastní očkování. Přitom očekávaný (oficiálně uváděný) výpadek ekonomiky za rok 2021 oproti počátku koronavirové krize se odhaduje na cca 650 miliard a nárůst počtu nezaměstnaných až o 250 tisíc. Každý den, o který se podaří zkrátit nouzový stav ekonomiky, tak přináší snížení ztrát o stovky miliónů korun. Musím se proto ptát: Neměla by vláda za této situace přistoupit k samostatnému jednání o nákupu jednoho konkrétního druhu vakcíny, který se již osvědčil, a zajistit co nejrychlejší proočkování většiny české populace bez ohledu na případnou vyšší cenu?“ táže se bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec.

A uzavírá svůj komentář s tím, že by se o proočkování české populace měla vláda postarat nejpozději do září.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: rak

Football news:

Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)