Czech Republic

Skóre PES je už čtrnáct dní na čtvrtém stupni, zmírnění ale nepřijde

Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Vláda zatím přechod do čtvrtého stupně nechystá, ministr zdravotnictví Jan Blatný chce zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

V úterý bylo s covidem hospitalizováno 6043 lidí, podle aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví o 152 méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu klesl na 995.

V Česku v úterý přibylo 9144 případů covidu, což je proti pondělí asi o 2200 víc. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500.

Ve vakcinačním centru na brněnském výstavišti dostaly stovky policistů a hasičů přednostně vakcínu bez ohledu na věk. Píše to server iRozhlas.cz. Šlo o zátěžový test při příležitosti návštěvy premiéra, hájí centrum to, že očkování dostalo v době, kdy byla vakcína určena hlavně pro seniory a zdravotníky, množství lidí mimo prioritní skupiny.

Na hraničních přechodech v Plzeňském kraji nejsou dnes žádné fronty pendlerů dojíždějících za prací do Bavorska. Klid je i na Folmavě na Domažlicku.

Milion dávek čínské vakcíny, čtvrt milionu ruské a desítky tisíc od firem Pfizer a BioNTech nakoupilo během ledna Srbsko. Není členem Evropské unie, a neřídí se tak schvalováním Evropské lékové agentury.

Vláda zatím přechod do čtvrtého stupně nechystá. V systému PES chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Zmírnění opatření podmiňuje tím, že hospitalizovaných pacientů s covidem nebude více než 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000.

Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k dnešku nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 13 202 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to z údajů zveřejněných na internetových stránkách Institutu Roberta Kocha (RKI). Počet zemřelých vzrostl o 982.

Od začátku nynější pandemie se v Německu, které má asi 80 milionů obyvatel, koronavirem nakazilo 2,16 milionu lidí, 53 972 z nich zemřelo.

Asi desetina lidí má potíže i měsíc po nemoci, pět procent i po čtvrt roce. U nejtěžších případů budou mizet měsíce, nejčastěji jde o zánětlivé změny, říká pneumolog Vladimír Koblížek z Centra postcovidové péče FN Hradec Králové.

Zpřísnění pravidel ode dneška čeká i Belgii, jejíž hranice bude možné překročit jen v nutných případech. Na rekreaci do zahraničí nikdo nevyjede až do začátku března, oznámil premiér Alexander De Croo. Do země nebo ze země se lidé dostanou jen ze zdravotních, pracovních či rodinných důvodů, výjimka platí i pro pendlery.

Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní výsledek testu na koronavirus. V zemi v úterý skončilo plošné testování a lidé, u nichž se nákaza neprokázala, budou moci cestovat do práce či chodit do přírody.

Po nepokojích z tří předešlých nocí se do nizozemských měst v úterý večer vrátil relativní klid. Informují o tom agentury. Násilnosti vypukly poprvé v sobotu, kdy v zemi začal platit zákaz vycházení po 21. hodině. Vláda ho zavedla ve snaze zastavit šíření koronaviru. Celkem policie zadržela asi 500 lidí.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu večer seznámí vládu se změnami v protiepidemickém systému PES, jak je diskutoval v posledních týdnech se zdravotními experty i zástupci zájmových skupin. Dopoledne bude ještě novinky v ochraně proti šíření epidemie koronaviru diskutovat s odbornými skupinami ministerstva zdravotnictví. Platit by měly úpravy opatření od 1. února, ministr předpokládá, že zhruba v polovině března přijde s další aktualizací.

Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů přibylo rovněž za osm dní a předtím stejný počet přibyl za šest dní. Ještě v polovině září byl přitom celkový počet nakažených ani ne třetinový - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil 2,1 milionu.

Asi 2,15 milionu lidí s koronavirovou infekcí zemřelo. V absolutních číslech nejvyšší počet infikovaných i smrtelných případů připadá na Spojené státy.

Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, celosvětově překročil 100 milionů, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse, jež vývoj pandemie dlouhodobě sleduje.

Hygienici na jihu Čech evidují 399 nových případů koronaviru, o 70 méně než minulé úterý. Laboratoře otestovaly 926 vzorků. Nově zemřelo 13 lidí.

Španělsko zaznamenalo v loňském prvním pololetí nejvíce úmrtí od roku 1941. Růst počtu úmrtí byl výrazný v březnu a dubnu, kdy zemi zasáhla první vlna epidemie nemoci covid-19. Ve své zprávě o tom dnes informoval španělský statistický úřad (INE). Mírně klesl také počet narozených dětí.

Na jednotkách intenzivní péče ve Francii léčí 3081 pacientů, tento počet se druhý den drží nad hranicí 3000. Když v polovině prosince počet klesl pod tuto mez, uvolnila vláda některá opatření v rámci druhé celostátní karantény. Už ve středu prezident Emmanuel Macron rozhodne, zda v zemi zavede třetí uzávěru.

Ve Francii za uplynulý den přibylo 22 086 případů koronavirové infekce, což ve srovnání s 4240 o den dříve znamená prudký nárůst. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Údaje z dneška se příliš neliší od těch z minulého úterý, kdy se počet nově infikovaných zvýšil o 23 608. Za posledních 24 hodin zemřelo 612 pacientů s koronavirem, o den dříve jich bylo 445. Celková smrtelná bilance činí 74.106.

Upravuje se podle Blatného i testování, laboratořím byly doporučeny PCR sady, které podezření na nové mutace při vyhodnocování vzorku ukazují. "V principu bude naší snahou používat ty metody, které jsou schopné to podezření detekovat, a rovněž se zvyšuje počet sekvenovaných vzorků," dodal.

Nakažlivější mutace koronaviru, která byla odhalena v prosinci ve Velké Británii, se zatím podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Česku nešíří nekontrolovaně v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici podezřelé případy trasují přednostně a laboratoře zvyšují možnosti pro sekvenaci vzorků, která mutaci může potvrdit, řekl ministr dnes novinářům ve sněmovně. Jeden potvrzený případ a podezření na 17 dalších potvrdila nemocnice ve středočeském Slaném.

Ošetřovné se během uzavření škol kvůli epidemii koronaviru pravděpodobně nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Příjemci přídavků na děti nebo příspěvků na bydlení by tak o ně neměli být připraveny. Změnu má přinést novela, kterou dnes doporučil schválit senátní sociální výbor. Horní komora by o předloze mohla rozhodnout ve středu.

Příspěvek, který má zmírnit dopady opatření kvůli epidemii koronaviru, budou zřejmě dostávat i podnikatelé v úpadku. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil. Horní komora o tom rozhodne pravděpodobně ve středu.

Španělské zdravotnictví povede stávající ministryně pro regionální politiku Carolina Dariasová, její místo pak převezme vůdce katalánských socialistů Miquel Iceta. Oznámil to dnes premiér Pedro Sánchez. Stávající ministr zdravotnictví Salvador Illa, který vedl resort v průběhu epidemie, odstoupil, aby se mohl věnovat volební kampani v Katalánsku. Podle kritiků tak učinil v nevhodný čas, protože Španělsko zažívá třetí vlnu epidemie.

Británie je pátou zemí světa, kde počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou překročil 100 000. Dnes do statistiky přibylo 1631 úmrtí.

K očkování proti covidu se přihlásilo podle ministra Blatného 5000 zdravotníků. Pokud je systém nerozeznal, zřejmě chybí v registru zdravotníků, řekl.

Švédsko eviduje od pátku 9123 nových případů koronavirové infekce a do statistik přibylo také 242 souvisejících úmrtí. Vyplývá to z dnešních údajů švédského zdravotnického ústavu. Podle agentury Reuters tak ve skandinávské zemi, která je známá odmítáním celoplošných karanténních opatření, druhá vlna pandemie zpomaluje, ale počet úmrtí zůstává nadále vysoký. Ve Švédsku se mezitím objevila také téměř stovka případů nakažlivějších mutací koronaviru.

Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její spravedlivé distribuci po světě. V projevu na virtuálním setkání nazvaném Davos Agenda to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ke spolupráci při potírání rizik typu klimatických změn a kybernetické bezpečnosti na stejné akci vyzvali šéfové velkých společností.

Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od 1. září. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr. Šedo dnes kritizoval komunikaci s ministrem Blatným. Serveru Lidovky.cz řekl, že za dobu svého působení mohl s Blatným osobně mluvit jen asi 15 minut, což pro spolupráci nestačí. Šedovu agendu převzal nynější politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý, sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus do pondělí tohoto týdne odhalilo 30 556 nakažených, tedy 1,18 procenta z téměř 2,59 milionu provedených testů. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič, testování skončí dnes. Při podobné akci loni na podzim zmíněný podíl nakažených dosáhl 1,06 procenta, tehdejší účast ale byla o dvě pětiny vyšší než nyní.

Testovací místo pro pendlery v Pomezí nad Ohří počínaje středou nebude fungovat. Pokud bude zájem, kraj ho otevře v neděli 31. ledna a pondělí 1.února.

Dalších skoro 4700 dávek vakcín proti nemoci covid-19 dorazilo dnes nemocnicím v Jihomoravském kraji. Vakcína poslouží na očkování zdravotníků i seniorů. Celkem v kraji dosud podstoupilo očkování zhruba 30 000 lidí.

Na postup policie při protestu restauratérů si chce iniciativa Chcípl PES stěžovat. Zástupci iniciativy dnes novinářům v Ústí nad Labem řekli, že při sobotní akci policie na určitou dobu zadržela čtyři lidi, jedním z nich byl provozovatel ústecké restaurace Veranda. Iniciativa plánuje na 14. února valentýnský pochod na Petřín.

Olomoucký kraj se kvůli pandemii koronaviru dohodl s Českým olympijským výborem na posunutí termínu chystané letní olympiády dětí a mládeže z letoška na rok 2022. Odložení olympiády loni v prosinci schválilo krajské zastupitelstvo a tento týden jej odsouhlasil i ČOV, sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Velké sportovní klání měl kraj podle původních plánů hostit letos v červnu. Do Olomouckého kraje má na letní olympiádu zamířit z celého Česka více než 4400 účastníků, z nichž 3700 budou mladí sportovci.

Vakcíny proti covidu dorazilo do Česka přes 257 000 dávek, další přijdou ještě do konce týdne. Většina byla od firem Pfizer/BioNTech, 8400 od Moderny.

Rozvojová banka podpoří malé a střední firmy formou kapitálových vstupů. Nakoupí menšinové podíly podniků, které se přihlásí do programu IPO Fond.

Německá vláda debatuje o omezení počtu příletů do země téměř na nulu s cílem zabránit šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Deníku Bild to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Seehofer podle informací Bildu představil kancléřce Angele Merkelové plány, jak by se daly drasticky omezit cesty do Německa. Mezi dalšími zvažovanými opatřeními je uzavření hranic vůči regionům, kde jsou zmutované kmeny koronaviru více rozšířené.

Do Karlovarského kraje v úterý dorazily další vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer. Karlovarská krajská nemocnice obdržela celkem 380 ampulí, z čeho lze vytvořit asi 2340 dávek. Další vakcíny očekává kraj ještě od druhého výrobce, americké firmy Moderna. První dávky by měly přijít do konce tohoto týdne. V úterý řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Někteří ředitelé středních škol v Ústeckém kraji by u maturit vypustili spíše didaktické testy. Důvodem podle nich je, že Cermat, který testy připravuje, nepřihlédne k aktuální epidemické situaci. O tom, že se letošní maturity upraví, informoval v pondělí ministr školství Robert Plaga (za ANO). Změny představí ve druhé polovině týdne. Děti střídavě do školy kvůli pandemii koronaviru nechodí od loňského března. Žáci středních i základních škol v regionu většinou dostanou pololetní vysvědčení se známkami.

Registr k očkování proti covidu-19 začal dnes odpoledne fungovat i pro zdravotníky. Za první zhruba hodinu se jich na webu podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáše Trnky registrovalo asi 2200. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že většina nově zaregistrovaných zdravotníků nedostane rovnou termín k očkování, protože vakcíny není dostatek.

Vysočina požaduje, aby pro domovy s pečovatelskou službou (DPS) platila pro očkování proti covidu-19 stejná pravidla jako pro pobytové sociální služby včetně domovů seniorů. Lidé v DPS by se tak nemuseli k očkování registrovat. Kraj bude požadovat změnu usnesení vlády a metodiky očkování. Novinářům to v úterý řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzvala vládu, aby pod záštitou ministerstva školství vytvořila odbornou platformu, která by řešila návrat dětí do škol a dopady dlouhodobé výuky na dálku. Vláda podle iniciativy při boji proti covidu-19 na školství výrazně zapomíná. Měla by ho zařadit mezi své nejvyšší priority a zajistit co nejrychlejší očkování pedagogů a otevření škol i kroužků pro děti a mladé lidi, napsala iniciativa KoroNERV-20 v prohlášení, které v úterý poskytla ČTK.

Írán schválil ruskou vakcínu Sputnik V k využití pro očkování proti covidu-19. Hodlá ji dovážet a podílet se také na její výrobě. V Moskvě to dnes řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který přijel jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Moderna by měla být podávána ve dvou dávkách v odstupu 28 dní. Doporučil to dnes panel odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO). Za výjimečných okolností je podle expertů možné druhou dávku aplikovat až po 42 dnech.

Hnilička účastí na oslavě podle ODS hrubě porušil své povinnosti, a měl by proto skončit v čele Národní sportovní agentury. Agenturu by měl opustit i podle Pirátů.

V Královéhradeckém kraji za 24 hodin stoupl počet nákaz o 733 na 60 412, region patří mezi nejzasaženější v ČR. Nejhorší situace je v okrese Trutnov.

V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 44 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, celkem jich v nemocnici leží 607. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo 594 nově pozitivních případů a 32 úmrtí lidí s nákazou v průměrném věku přes 85 let z různých lokalit kraje. Podle hygieniků je v kraji potvrzeno kolem 150 případů britské mutace koronaviru. Fakultní nemocnice Brno má podezření na více než 180 případů.

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzvalo vládu, aby se do škol vrátili všichni žáci prvního stupně základních škol. Předseda Tomio Okamura na dnešní tiskové konferenci ve sněmovně řekl, že distanční výuka v tomto případě nefunguje. Živnostníkům, kteří mají zakázaný či omezený provoz kvůli protikoronavirovým opatřením, chce SPD opětovně odpustit odvody na zdravotní a sociální pojištění.

Z deseti miliard korun, které po tlaku komunistů převedla vláda koncem prosince z rozpočtu armády do rezervy státního rozpočtu, mají být podle KSČM vyplaceny odměny pro zdravotníky a vojáky, kteří v nemocnicích a dalších zařízeních pomáhají se zvládáním epidemie covidu. Uvedl to dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Téma bude podle něj součástí dnešního jednání komunistů s hnutím ANO. Na schůzce budou lídři stran hodnotit toleranční dohodu, na jejímž základě KSČM podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Odehrát se měla ve čtvrtek, premiér Andrej Babiš ale podle Filipa požádal o změnu dohodnutého termínu.

Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící a nepravdivé informace o očkování, které se šíří po sociálních sítích. Město v únoru spustí informační kampaň na podporu vakcinace proti covidu-19. Dnes to novinářům řekli primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Setrvání Milana Hniličky, který se zúčastnil ilegální oslavy v Teplicích, v čele Národní sportovní agentury je v rukou vlády, KSČM netlačí podle Kováčika na žádné řešení. Podle vládní ČSSD se jedná o odpovědnost premiéra a ANO.

Naprostá většina škol navzdory doporučení ministerstva školství děti hodnotila své žáky a studenty i době mimořádných podmínek kvůli covidu pomocí známek. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý odhadl, že asi třetina škol je ale doplní třeba aspoň v některých předmětech či ročnících slovním hodnocením. Pouze slovně bude hodnotit nanejvýš deset procent, spíš méně. V tomto množství jsou zahrnuty už i školy, které hodnotily slovně i dřív. Těch, které s tím začaly kvůli výuce na dálku letos, je minimum, řekl Černý.

Pandemie koronaviru ovlivní i letošní předávání pololetních vysvědčení. Ve čtvrtek si ocenění své půlroční práce v tradiční papírové podobě vyzvednou většinou jen žáci prvních a druhých tříd a speciálních škol, které mají prezenční výuku. Starší děti, kteří se již řadu týdnů vzdělávají na dálku z domova, dostanou výpis elektronickou formou. Jen výjimečně si i ony mohou vyzvednout vysvědčení osobně, a to formou individuálních konzultací či třeba na vrátnici školy. V pátek čeká všechny školáky jednodenní prázdniny, na které v týdenních turnusech po okresech navážou jarní prázdniny.

Vláda podle Asociace cestovních kanceláří  v podpoře zapomněla na letenkové agentury. Ty v počtu vystavených letenek hlásí kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím restrikcím meziroční pokles o 81 procent, zaměstnávají 1000 lidí. Asociace proto vyzvala vládní představitele, aby připravili pro tento specializovaný obor pomoc, uvedla to dnes v tiskové zprávě.

Tepličtí strážníci dají policii záznamy z kamery na náměstí, kde stojí hotel, v němž se odehrála zakázaná oslava. Policie uvedla, že o ní nevěděla.

V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 183 případů covidu, je to více než před týdnem. V nemocnicích stále chybí volná lůžka pro pacienty s covidem.

Lidovci požádají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby lidem, kteří doprovázejí na očkování proti covidu-19 své rodiče, vznikl nárok na placené volno. Na dnešní tiskové konferenci ve sněmovně to řekl místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Pro řadu seniorů je podle něj velmi obtížné se na očkování dostavit, je nutné systémové řešení. "Týká se to možnosti, aby ti, kteří povezou seniory na očkování, dostali klasickou propustku z práce. Jedná se o to, aby vláda jasným způsobem vymezila, že vzniká nárok na placené volno v případě, že povezou své rodiče k očkování," uvedl Bartošek.

V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku 2019. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemřelo loni do 20. prosince 124 423 lidí, meziročně asi o 14 600 více. Příčinu zvýšené úmrtnosti statistici neuvádějí, je ale pravděpodobné, že za ni z podstatné části může epidemie nemoci covid-19. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví zemřelo s nákazou od březnového začátku epidemie v Česku do konce 51. týdne 10 584 lidí.

Švédská zdravotní agentura pozastavila platby za vakcíny farmaceutické firmě Pfizer a požaduje vysvětlení ohledně množství dávek v každé ampuli. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na švédský deník Dagens Nyheter. Pobočka firmy Pfizer ve Švédsku se k případu zatím odmítla vyjádřit.

Bavorsko prý trvá na testování českých pendlerů na koronavirus každých 48 hodin. Jednání mezi bavorskými a českými politiky doposud nepřinesla posun. Řekl to karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) po videokonferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) s hejtmany. Kulhánek považuje takový stav za dlouhodobě neúnosný. Dlouhé kolony aut s pendlery, kteří potřebovali testy, se tvořily na hranicích už o víkendu a v pondělí znovu.

Proti covidu-19 bylo podle České lékařské komory do soboty očkováno asi 104 000 zdravotníků, tedy zhruba polovina. Dvě třetiny očkovaných pracují v nemocnicích.

Zdravotníci v Jihomoravském kraji podali lidem už více než 28 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Očkování provádějí obě brněnské fakultní nemocnice, ale také krajská zařízení nebo nemocnice zřizované městem. Očkování podstoupili zdravotníci, záchranné složky, ale také senioři v domovech nebo lidé starší 80 let.

V Rusku za poslední den zemřelo dalších 564 lidí s covidem-19, celkový počet úmrtí v souvislosti s koronavirem tak v zemi překročil 70 tisíc. Operativní štáb zároveň oznámil 18 241 nově potvrzených případů infekcí za 24 hodin, což je nejmenší denní přírůstek od konce října, uvedla agentura TASS, podle níž se denní bilance už osm dní drží pod 22 tisíci nově nakažených denně.

V Pardubickém kraji vzrostl za pondělí počet nových nákaz koronavirem o 438. Kolem čtyř stovek případů denně bylo v polovině ledna. V neděli přibylo 88 nákaz. Testy potvrdily dosud covid-19 u 50 351 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictv

Zdravotníci v Česku vykázali od začátku vakcinace 207 043 očkování, v pondělí to bylo zhruba 9800. Druhou dávku dostalo podle dat MZd 13 802 lidí.

V Praze přibylo v pondělí 721 nakažených, podobně jako před týdnem. Proti neděli, kdy se méně testuje, jich bylo o 440 více. Nakažených je 9402.

V nemocnicích bylo v pondělí hospitalizováno s covidem 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992.

V pondělí přibylo 6910 potvrzených případů covidu, což je o 746 méně než před týdnem. Aktuálně se s koronavirem potýká 99 934 lidí, úmrtí je 15 618.

 Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém z pěti stupňů rizika je 13 dní, v zemi ale stále platí pátý stupeň. Z kritérií, z kterých se index vypočítává, mělo vliv na bodové ohodnocení zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených na 100 000 obyvatel. Většímu bodovému poklesu ale zabránil růst reprodukčního čísla na 0,93, za což naopak body přibyly. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Taxikáři bojují o přežití, poslední ranou byl výpadek "zlatého" prosince, kdy obvykle vydělají na měsíce dopředu. Provoz už ukončila zhruba čtvrtina z nich. Řidičům se nově snaží pomoci i stát, který jim schválil příspěvek 500 korun na den.

Německo dnes ohlásilo 6408 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 903 pacientů. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní v Německu klesl na 107,6. Mezi jednotlivými spolkovými zeměmi jsou však velké rozdíly - nejhůře je na tom Durynsko, kde na 100.000 obyvatel nových případů za posledních sedm dní evidují 194,3 naopak nejméně - 76 - jich mají Brémy.

Měřítko toho, zda má Německo pandemii koronaviru pod kontrolou, nebo ne, je jasně dané. Institut Roberta Kocha (RKI), přední epidemiologické pracoviště, jehož experti pravidelně radí kancléřce Angele Merkelové, udává hranici 50 nově nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel týdně. Několika městům se daří držet se pod touto hodnotou. Hodně testujeme a chráníme staré, popisují strategii.

Do historické hospody v centru britského Oxfordu chodili studenti, slavní spisovatelé a učenci více než 450 let. Na lavicích v podniku, který patří jedné z oxfordských vysokoškolských kolejí, sedával třeba autor Pána prstenů J. R. R. Tolkien. Ekonomické důsledky koronaviru však podnik The Lamb and Flag (Beránek a vlajka) donutily k 31. lednu definitivně zavřít, píše Reuters.

Hospoda poprvé otevřela v roce 1566, na současné adrese v centru univerzitního Oxfordu je od roku 1613. Majitelem je St. John's College, jedna ze 45 kolejí, které tvoří Oxfordskou univerzitu. Výnosy z podniku škola už 25 let dávala na studentská stipendia.

Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit pravidla karantény. Naznačil to dnes britský premiér Boris Johnson. Lidé přijíždějící do Británie ze zahraničí by podle něj mohli karanténu trávit v hotelích.

Johnson řekl, že zvažuje zpřísnění karanténních pravidel pro cestující do Británie. Je třeba si uvědomit, že je tu "přinejmenším teoretické nebezpečí", že přichází nová varianta, která maří očkování, varoval Johnson. Proto země musí mít toto nebezpečí pod kontrolou.

Policejní prezident Jan Švejdar považuje účast libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka na sobotní oslavě v teplickém hotelu za neomluvitelnou. Vyzval ho, aby přijal osobní odpovědnost. Švejdar to napsal na twitteru. O Husákově účasti na oslavě informoval Radiožurnál, Husák se zatím nevyjádřil. Také ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že pokud Husák na oslavě byl, měl by z toho okamžitě vyvodit osobní odpovědnost.

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 130 nově potvrzených případů koronaviru. Laboratoře otestovaly 336 vzorků. Počet pozitivních klesl na 5512, vyléčilo se 142 lidí. Nově zemřelo 14 lidí. Aktuálně pozitivních je proti neděli o 26 méně, 5512. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Blanenský starosta Jiří Crha (ODS) dostal podle serveru Seznam Zprávy očkování proti koronaviru, ač nepatří mezi osoby, které mají vakcínu dostat přednostně. Serveru Crha řekl, že jej nemocnice Blansko, která funguje jako příspěvková organizace města, oslovila, když nečekaně dostala dávku vakcín a hrozilo jim znehodnocení.

Sobotní oslavy v teplickém hotelu se účastnil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, uvedl Radiožurnál. Husák se zatím nevyjádřil. "Z účasti na oslavě v Teplicích by měl vyvodit osobní odpovědnost," míní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pokud ne, bude to podle něj řešit policejní prezident.

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo výzvu k programu COVID ubytování II pro hromadná ubytovací zařízení. Podnikatelé budou moci o dotace žádat od 1. února do 31. března. Na Twitteru to uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Stát provozovatelům ubytovaní poskytne za maximálně 78 dnů, kdy museli mít kvůli vládním opatřením v souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru zavřeno, příspěvek podle kategorie a třídy ubytování 100 až 330 korun za pokoj. Na pomoc jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun.

Česko podle ministra zdravotnictví Blatného neuvažuje o nákupu vakcíny mimo smlouvy EU. Žádná jiná vakcína zatím není pro EU schválená, dodal.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku v neděli přibylo 2376 případů nákazy koronavirem, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Proti minulé neděli je to pokles asi o 260 případů. Počet hospitalizovaných klesl za týden zhruba o 830. Tuto neděli nemocniční péči vyžadovalo 5621 pacientů, z nich 1021 bylo v těžkém stavu. Do statistik přibylo dalších 84 úmrtí, celkem v Česku s koronavirovou nákazou zemřelo 15 453 lidí.

Dlouhé fronty byly dnes ráno na hraničních přechodech z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji. Odpoledne se situace uklidnila. Od brzkého rána zhruba do 10:00 zažívaly přechody nápor pendlerů, kteří jezdí za prací. Nejdelší, asi tříkilometrová fronta osobních vozů byla z české strany na Folmavě na Domažlicku. 

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na poslanecký mandát. Sdělil dnes, že o setrvání ve funkci šéfa agentury se rozhodne podle toho, jak se k aktuální situaci postaví sportovní prostředí. Doplnil, že cítí velkou podporu. Deník Blesk dnes informoval, že se Hnilička v Teplicích v sobotu účastnil oslavy. Premiér Babiš označil chování účastníků v době vládních opatření proti epidemii covidu-19 za nepřijatelné a dodal, že Hnilička by z toho měl vyvodit důsledky. Vedle Hniličky se akce v Teplicích účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů, uvedla Česká televize. Dodal, že do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada jej podpořila a shodla se na tom, že nepovažuje jeho přednostní očkování za porušení právních předpisů. Předsedkyně správní rady Věra Adámková (ANO) novinářům řekla, že ředitel se nechal očkovat po doporučení svého ošetřujícího lékaře kvůli určité diagnóze. O jakou diagnózu se jednalo, předsedkyně neupřesnila.

Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své funkce. Na Twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Blahutu nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

Očkování proti koronaviru podstoupilo v Plzeňském kraji k dnešnímu dopoledni 10 165 lidí, z toho 1615 zaměstnanců a klientů pobytových sociálních zařízení. Podle průzkumu zájmu o očkování, který si kraj dělal na konci minulého roku, by tak v pobytových sociálních zařízeních zbývalo očkovat ještě 2706 zaměstnanců a klientů. Zájem se ale stále mění. Rychlost očkování v kraji omezuje množství dodané vakcíny.

Bavorsko trvá na povinných testech na koronavirus u osob přijíždějících z Česka. Vyplynulo to z telefonického rozhovoru premiéra Markuse Södera s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Söder podle svého mluvčího v telefonátu tento postoj zdůraznil. Babiš rozhovor komentoval na sociálních sítích slovy, že Söder nyní nechce ustoupit. Opatření prý ale bavorský ministerský předseda slíbil přehodnotit, až se epidemická situace v Česku zlepší.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) by podpořila odvolání Hniličky z funkce šéfa sportovní agentury, kdyby to premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl. MInistr zdravotnictví Jan Blatný (z aANO) řekl, že musí trvat na dodržování opatření.

Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení AstraZeneca, proč zpočátku dodá zemím EU méně vakcíny, uvedla Kyriakidisová. Brusel chce od firem transparentnost.

"Respirátory povinné v MHD a obchodech budeme nejspíše pouze výrazně doporučovat," řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Tento týden budou ještě probíhat jednání, nejprve musí být respirátory pro občany dostupné," dodal Blatný. Vicepremiéři Karel Havlíček (za ANO) a Alena Schillerová (za ANO) budou s obchodními řetězci jednat o cenách respirátorů v nejbližších dnech.

"Kvůli krácení dodávek vakcín do České republiky bude očkování zpožďováno ještě tento týden a začátkem příštího měsíce," sdělil na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Věřím společnosti Pfizer, že je to jen dočasné a do dvou týdnů dojde k dorovnání," doplnil.

Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od 1. února. V úterý aktualizovanou tabulku projedná rada vlády, ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. Ministr to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani hospitalizovaných s covidem, ani zdravotníků v pracovní neschopnosti. Tento týden pokračuje očkování zaměstnanců nemocnic proti covidu aplikací druhých dávek.

ČSSD dnes na jednání vlády navrhla, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den. Bonus jim mají vyplácet zaměstnavatelé, a to nejvýš za deset dnů. Částka by se jim pak odečetla ze sociálních odvodů. O návrhu by měla vláda rozhodnout ve středu. Na tiskové konferenci vlády to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"Bonus by měli dostávat ti, kteří mají nemocenské pojištění. Lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je právě nízká nemocenská," sdělila dnes ministryně Maláčová.

Loni kvůli pandemii covidu-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v nejhorším období globální finanční krize ve 2009, uvedla organizace ILO.

Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru budou moci žádat o úvěry z programu COVID plus, schválila vláda.

Plzeň za loňský a letošní rok odpustí plátcům odvádění místních poplatků z pobytu. Chce tak alespoň částečně zmírnit dopady koronavirové krize na provozovatele ubytovacích zařízení. Poplatky, které se vybraly loni, město vrátí plátcům zpět jako dar, pro letošní rok zruší účinnost městské vyhlášky, která platbu poplatků ukládá. Dnešní rozhodnutí rady města musí ještě schválit zastupitelé, řekl dnes novinářům radní David Šlouf (ODS).

Vláda na dnešním zasedání nesouhlasila s návrhem vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na otevření skiareálů, uvedla Česká televize na Twitteru. Havlíček to potvrdil. Dodal, že do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat. 

"Navrhovali jsme systém podobný Rakousku, reguloval by počty lidí ve frontách, lidí na lanovkách a povinné respirátory FFP2. Systém ale bude muset být ještě přísnější," sdělil dnes na tiskové konferenci Havlíček.

Světová zdravotnická organizace zařadila český Ústav zdravotnických informací a statistiky mezi dvacítku spolupracujících center pro mezinárodní klasifikaci ve zdravotnictví. Obor umožňuje mezinárodní srovnání dat.

Středočeský zastupitel Herman (ANO) se podle hejtmanky Peckové omluvil za to, že byl na kraji minulý týden, když měl mít karanténu. Prý o tom nevěděl.

Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své funkce. Na Twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Blahutu nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

Vsetín znovu odpustí měsíční nájemné živnostníkům a podnikatelům, kteří si od města pronajali nebytové prostory a postihlo je nařízení vlády o uzavření provozoven v souvislosti s covidem-19. Již dříve zastupitelé vyhlásili dotační titul na podporu podnikání i pro subjekty působící v jiných než městských prostorách. O dotaci na pokrytí měsíčního nájemného mohou žádat v únoru.

V domovech seniorů v Libereckém kraji skončilo o víkendu očkování první dávkou vakcíny proti novému koronaviru. Dostalo ji 2867 klientů pobytových zařízení a zaměstnanců, to je téměř 90 procent těch, kteří o očkování projevili zájem. Zbylé klienty a zaměstnance zatím nebylo možné očkovat kvůli zdravotnímu stavu nebo tomu, že koronavirus nedávno prodělali, a na vakcínu si tak musí 90 dnů počkat.

Pokud by ministerstvo mělo přistoupit k odpuštění DPH na respirátory, musí mít jistotu, že marže neskončí u výrobců a prodejců, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Tisíc nejbohatších lidí se ze ztrát způsobených pandemií zotavilo za devět měsíců, nejchudším by to ale mohlo trvat i déle než deset let. Ve zprávě nazvané Virus nerovnosti to dnes odhadla charitativní organizace Oxfam. Podle ní se majetek deseti nejbohatších lidí světa od začátku pandemie zvýšil o půl bilionu dolarů (10,7 bilionu Kč), což by bez potíží každému zaplatilo vakcínu proti covidu-19 a zajistilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby.

Vakcína společnosti Moderna je účinná i proti nakažlivějším mutacím koronaviru, které se poprvé objevily v Británii a JAR, oznámila podle médií firma.

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala za týden zhruba 100 případů britské mutace koronaviru. Nikdo není hospitalizovaný. Od Vánoc odhalila 183 případů.

Bavorský premiér Markus Söder dnes v telefonátu s předsedou české vlády Andrejem Babišem zdůraznil, že trvá na povinných testech na koronavirus u osob přijíždějících z Česka. S odvoláním na Söderova mluvčího o tom informovala agentura DPA. Bavorsko nově vyžaduje rozbory každých 48 hodin. Úřad české vlády se k rozhovoru Babiše se Söderem zatím nevyjádřil.

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení, firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) bude na dnešním jednání vlády prosazovat otevření skiareálů od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory ve frontách a na lanovkách. Havlíček to sdělil České televizi.

Podle Havlíčka jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví už připravil manuál, podle kterého by se provozovatelé řídili. Myslí si, že se tímto krokem nezhorší epidemická situace, naopak ale umožní přežít provozovatelům.

Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně zrušit. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Změny by chtěl představit v druhé polovině týdne, zatím se podle něj o nich stále jedná. Úpravy by měly zohledňovat zájem maturantů o studium na vysoké škole i jejich uplatnění v praxi, uvedl.

Plaga již dříve řekl, že v tomto týdnu oznámí své rozhodnutí ohledně podoby letošních maturit. Na konci listopadu ministerstvo nejdřív oznámilo, že u maturit na jaře nepředpokládá redukci žádné části zkoušky. V případě nepříznivého vývoje epidemie covidu-19 se měl nanejvýš změnit termín konání maturitních zkoušek. Zhruba před dvěma týdny ale mluvčí úřadu Aneta Lednová avizovala, že ministerstvo bude reagovat na vývoj, který není tak pozitivní, jak původně předpokládalo.

Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl ročních tržeb z poskytování služeb cizincům za poslední účetní období dosáhl alespoň jedné pětiny, by mohli být nově zařazeni do záručního programu COVID plus. Jednat by o tom dnes měla vláda,

Nemocnice na Slovensku hlásily o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s covidem-19. Vyplývá to z dnešních informací národního centra zdravotnických informací. V nemocnicích se tak zatím neprojevil nedávný pokles počtu nově potvrzených případů infekce koronavirem. I na počtu pacientů s covidem-19 v nemocnicích závisí podle schváleného harmonogramu uvolňování karanténních omezení.

ČSSD dnes ve vládě navrhne, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den. Bonus by jim vypláceli zaměstnavatelé, a to nejvýš za deset dnů. Částka by se jim pak odečetla ze sociálních odvodů. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekl její předseda a vicepremiér Jan Hamáček. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je návrh zákona hotový. Bonus by měli dostávat ti, kteří mají nemocenské pojištění. Ministři už o covidové nemocenské jednali, na řešení se nedohodli.

Někteří ekonomové, odborníci na sociální problematiku i odbory upozorňují na to, že se lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je podle expertů nízká nemocenská. Činí 60 procent základu výdělku. V prvních dvou týdnech ji pracovníkům poskytuje zaměstnavatel.

V Moravskoslezském kraji přibylo za neděli 344 případů nákazy koronavirem. Je to srovnatelné s údaji o den dříve. Naočkováno bylo přes 21 000 lidí.

Zaměstnanci a klienti sociálních služeb v Olomouckém kraji by měli být očkováni proti novému typu koronaviru do poloviny března. Dosud dostalo vakcínu téměř 3000 z plánovaného počtu 6500 lidí z těchto zařízení, řekl dnes novinářům náměstek olomouckého hejtmana Ivo Slavotínek (KDU-ČSL). Podle něj je proočkování seniorů v těchto službách pro kraj klíčové, tito lidé kvůli životu v komunitách patří mezi nejohroženější kategorie. Kraj dosud obdržel 17 550 vakcín.

Fakultní nemocnice Hradec Králové začala druhé kolo očkování proti koronaviru. Celkem nemocnice aplikovala 5436 očkovacích dávek, zhruba u 260 lidí šlo o podání druhé dávky. Přeočkování začala nemocnice v pátek, řekl dnes mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Fakultní nemocnice zahájila očkování v sobotu 2. ledna, jako první zdravotnické zařízení v kraji. Postupně se přidaly krajské nemocnice a soukromá ve Vrchlabí. Nemocnice v kraji podaly doposud více než 9100 dávek očkování.

Obvyklý ruch dnes dopoledne zavládl v restauraci U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, jejíž provozovatel Radovan Hořín přestal respektovat vládní nařízení zakazující kvůli pandemii koronaviru provoz gastronomických zařízení. "Ode dneška mám otevřeno jako před nařízením," řekl dnes Hořín. Restauraci zprovoznil i o víkendu v akci iniciativy Chcípl PES. Pokaždé na místo několikrát přijeli policisté a nakonec mu nařídili podnik uzavřít.

Ve stotisícovém Hradci Králové začalo fungovat čtvrté odběrové místo pro testy na covid-19. Na parkovišti Univerzity Hradec Králové v Hradecké ulici jej dnes ráno začala provozovat společnost Scimed Biotechnologies. Řekl to mluvčí univerzity Jakub Novák. V Hradci Králové dosud byla v provozu tři odběrová místa. V celém Královéhradeckém kraji je ode dneška k dispozici devět odběrových míst.

Zrušení didaktických testů u letošních maturit, pro které se na Facebooku vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO), by fakticky znamenalo vypuštění státní maturity v tomto roce a přineslo by komplikace. Shodli se na tom zástupci školských asociací, které oslovila ČTK. Škrtnutí maturitních testů nepodporují. Případné úlevy pro žáky zdravotních škol by se podle nich měly týkat pouze těch studentů, kteří kvůli epidemii covidu-19 pomáhali a pracovali v nemocnicích. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka by bylo vhodné jim třeba k napsání testů nabídnout mimořádný pozdější termín zkoušky.

Přísnější režim v Německu pro české pendlery žádné komplikace na příjezdu do Saska nezpůsobil, informovala spolková policie. Problémy ale hlásilo Bavorsko.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada podle informací ČTK nepovažuje jeho přednostní očkování za porušení právních předpisů.

 Krajská nemocnice v Karviné zřídila pracoviště, které se bude věnovat pacientům po prodělaném onemocnění covid-19. Mnozí si totiž po onemocnění stěžují na potíže, jako jsou bolesti páteře, bolesti hlavy, únavu nebo problémy s dýcháním. Nemocnice se proto rozhodla otevřít Centrum post covidové péče, které se přetrvávajícími zdravotnímu problémy bude zabývat po diagnostické stránce. Zároveň se na spolupráci dohodla se Sanatorii Klimkovice, kde by pacienti v případě potřeby měli absolvovat léčebné pobyty. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Věra Murínová.

Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO) porušil opatření proti koronaviru. O víkendu se zúčastnil oslavy narozenin podnikatele Petra Bendy, píší Blesk Zprávy. Na večírku v teplickém hotelu byli také místopředseda rady ČT Jiří Šlégr nebo expremiér Jiří Paroubek. Hnilička se za svůj prohřešek omluvil. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho chování označil za "nepřijatelné papalášství".

Na Ukrajině se ode dneška opět mohou otevřít restaurace, tělocvičny a školy pro prezenční výuku žáků. Končí tak přísná karanténní uzávěra, kterou vláda zavedla od 8. ledna ve snaze zastavit prudký nárůst případů koronavirové nákazy. Platná zůstávají některá mírnější opatření. Počet nových infekcí se v zemi v posledních dvou týdnech snížil.

Situace v nemocnicích v Karlovarském kraji zůstává kritická. Na jednotkách intenzivní péče k dnešku není žádné volné lůžko pro pacienty s covidem.

Poradce premiéra, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se koncem roku angažoval v soukromém projektu antigenního testování pro statisíce Čechů, napsal dnes server Seznam Zprávy. Na kreativní a marketingové části projektu se podílel galerista Jan Třeštík, jeden z účastníků říjnového setkání v uzavřené restauraci na Vyšehradě, po němž musel Prymula rezignovat na ministerskou funkci. Myšlenka masivního testování ale nezískala podle Prymuly podporu premiéra Andreje Babiše (ANO), a proto se nerealizovala.

Prymula serveru řekl, že v projektu měl na starosti odborné záležitosti. Cílem bylo vytvořit po celé zemi speciální "pointy", které by lidem i firmám nabízely antigenní testy placené ze zdravotního pojištění. Prymula neuvedl, kdo konkrétně za projektem stál a komu by platby za testování přicházely. "Samozřejmě ty subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly. To je nepochybné," uvedl Prymula. Dodal, že existuje nejmenovaný bohatý sponzor, který by zařídil vybavení testovacích míst. "Nechci říkat sponzora, nebylo by to korektní, když se nám to nepovedlo zrealizovat," dodal exministr.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro studenty v příštích týdnech objeví. Návrat do škol jimi ale není podmíněný, závisí na ministerstvu zdravotnictví. Ministr Plaga to ráno řekl Radiožurnálu. Kloktací testy by ministr preferoval u žáků devátých ročníků a maturantů, kteří mají prioritu v návratu do škol. Plaga by uvítal, aby testy byly placené ze zdravotního pojištění.

"Návrat do škol ano, ale ve chvíli, kdy ministerstvo zdravotnictví řekne, že je to vhodné. Rozhodně ne za každou cenu," řekl Plaga.

Koronavirus se v Česku nejrychleji šíří v hradeckém kraji. Nejhůře je zasažen okres Trutnov. Za sedm dní tam přibylo 1123 případů na 100 000 obyvatel.

Na jižní Moravě přibylo za den 183 nových případů covidu, nejméně za několik posledních týdnů. Přibyla tři úmrtí, v nemocnici je s nákazou 651 lidí.

V Praze přibylo v neděli 274 potvrzených případů nemoci covid-19, prakticky stejně jako před týdnem. Ve městě je nyní téměř 9800 nakažených.

V nemocnicích bylo v neděli 5621 lidí s covidem, v mezitýdenním srovnání počet hospitalizovaných klesl asi o 830. V těžkém stavu je 1021 pacientů.

V neděli přibylo 2376 případů covidu, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Do statistik přibylo dalších 84 úmrtí. Celkem zemřelo 15 453 lidí.

Virus určitě nezmizí a bude se ještě nějakou dobu v populaci šířit, v tomto smyslu bych nebyl tak optimistický, nějaké druhy vln ještě pár měsíců uvidíme, říká pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nynější poklesy nakažených nejsou tak výrazné a nelze odhadnout, kdy se dostaneme například ke stovkám nakažených denně, vysvětluje.

Kvůli přísnějším pravidlům pro příjezd pendlerů z Česka do Německa se na některých hraničních přechodech do Bavorska brzy ráno utvořily fronty aut.

Hraniční přechody z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji dnes od brzkého rána zažívají nápor. Nejdelší asi dvoukilometrová fronta osobních vozů je z české strany zřejmě na Folmavě na Domažlicku. Ale jde to plynule, řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Dnes ráno jezdí nejvíce Čechů do německých továren.

Virus určitě nezmizí a bude se ještě nějakou dobu v populaci šířit, v tomto smyslu bych nebyl tak optimistický, nějaké druhy vln ještě pár měsíců uvidíme, říká pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka. 

Na ploše malého hotelového pokoje dvakrát denně tvrdě trénuje. Dělá všechno možné, aby se vymačkala na maximum a byla alespoň částečně připravená na grandslamové Australian Open. Česká tenistka Barbora Krejčíková v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje z Melbourne svou striktní dvoutýdenní izolaci. 

Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika se tak podle údajů ministerstva zdravotnictví drží 12 dní. V zemi ale stále platí pátý stupeň, vláda rozvolnění nechystá. Na dnešním jednání by se měla zabývat úpravami opatření systému PES, která by měla platit od 1. února.

Podle návrhu by se republika měla přesunout do mírnějšího čtvrtého stupně v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod 3000 a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to nebude dříve než v polovině února.

Finanční úřad začne nyní vyplácet už pátou vlnu kompenzačních bonusů drobným podnikatelům za ušlý zisk kvůli vládním pandemickým opatřením. Mezi veřejností ale tato pomoc stále vyvolává ostrou kritiku. Nejasné podmínky, komu bonus vlastně patří, ale i chování úředníků finanční správy se nelíbí ani opozičním politikům a ombudsmanovi.

Nový Zéland o víkendu ohlásil první případ lokálního přenosu koronaviru po více než dvou měsících. U 56leté ženy, která na konci prosince přicestovala z Evropy, se potvrdila přítomnost mutace viru SARS-CoV-2 označované jako jihoafrická. Podle agentury AFP dnes úřady oznámily, že žena se pravděpodobně nakazila na konci povinné dvoutýdenní izolace po příletu do země.

Z loňské první vlny pandemie koronaviru vyšlo Portugalsko jako jedna z nejméně postižených zemí Evropy. Málo nakažených ve srovnání s ostatními mělo i na podzim. Začátek letošního roku ale znamená pro desetimilionový stát na jihozápadním cípu kontinentu pohromu.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador měl pozitivní test na koronavirus a zahájil léčbu. Svou nákazu oznámila 67letá hlava státu na Twitteru s tím, že pociťuje mírné příznaky covidu-19. Informovaly o tom světové zpravodajské agentury.

Americký prezident Joe Biden dnes prodlouží platnost zákazu cest do USA z 26 zemí schengenského prostoru, z Británie, Irska a Brazílie, jehož odvolání jen několik dní před odchodem z funkce naplánoval exprezident Donald Trump. Biden se rovněž chystá od soboty zavést zákaz vstupu do USA pro všechny cestující, kteří byli nedávno v Jihoafrické republice, s výjimkou amerických občanů.

Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě nemoci covid-19 léky na bázi monoklonálních protilátek. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo 200 000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy Kč), řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedělníku Bild am Sonntag.

Testovací místa pro pendlery by měla vzniknout na přechodech v Železné Rudě a Strážném, uvedl Babiš. Zřejmě budou fungovat v gesci státu.

Hygienici na Vysočině zaznamenali za uplynulých 24 hodin 217 nových případů nemoci covid-19. Zaevidovali také tři úmrtí nakažených. Od začátku pandemie v kraji s covidem-19 zemřelo 678 lidí. S nemocí se nyní v kraji léčí 3551 lidí. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Česko se do čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními přesune nejdřív v polovině února, kdy by počet lidí hospitalizovaných s covidem mohl klesnout pod 3000. Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se ale nejspíš zpozdí až do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nákazou covid-19 poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal dnes ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti koronaviru v Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi.

Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie už více než 25 milionů pozitivních testů na nový typ koronaviru, ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse. Jde s přehledem o nejvyšší údaj na světě, což platí i pro počty zemřelých s covidem-19 v USA, jichž úřady ohlásily přes 417 000. Nový prezident Joe Biden považuje boj s pandemií za jednu z priorit své administrativy.

Policie při sobotní akci iniciativy Chcípl PES zaznamenala po celém Česku více než 30 otevřených restaurací. Porušení vládních protiepidemických nařízení budou nyní řešit správní orgány. Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí policisté kontrolovali také horské hotely nebo penziony. Policie o tom dnes informovala na svém twitteru

Babiš je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách. Kvůli spravedlnosti by to mělo platit i pro maturanty dalších škol, míní.

Izrael zruší od pondělních 23:00 SEČ do 31. ledna veškerou osobní leteckou dopravu na svých letištích ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Informoval o tom dnes list Haarec, podle nějž na izraelských letištích nebudou moci přistávat letadla zahraničních aerolinek. Opustit zemi v tomto období bude rovněž možné jen za výjimečných okolností.

Česko se do čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními přesune nejdřív v polovině února, kdy by počet lidí hospitalizovaných s covidem mohl klesnout pod 3000. Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se ale nejspíš zpozdí až do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že systém registrace k očkování se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se plánovalo.

Karlovarský kraj staví v Pomezí n/O testovací místo pro pendlery. Fungovat má od pondělních 4:00 a má pomoci omezit fronty, které se čekají.

Turistů v okolí lyžařských center na jihu Čech bylo dnes méně než v sobotu. Problémy kvůli jejich příjezdu policie o víkendu nezaznamenala. Podle oslovených zástupců areálů mohlo být jedním z důvodů menší návštěvnosti větrné počasí.

Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Důvodem jsou podle něj nynější nižší dodávky vakcíny.

Pendleři a místní uvedli na Facebooku, že na Pomezí, kde se přechází do bavorského okresu Wunsiedel, jsou fronty na testy na covid, Němci tam testují pendlery dlouhodobě. Podle dobrovolných hasičů, kteří tam přivezli teplý čaj, tam byly i v sobotu stovky lidí.

"Na Pomezí se tvořily na německé straně fronty lidí, kteří čekali na provedení antigenního testu," uvedla policejní mluvčí Karlovarského kraje Zuzana Týřová. Policisté dohlížejí na provoz a situaci na místě monitorují. Podle Týřové po 14:00 fronty pendlerů opadly.

Čínský ministr zahraničí Wang I zakončil v minulém týdnu svou návštěvu FiIipín slibem, že Čína zemi daruje 500 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Podle odborníků nejde o nezištnou pomoc. Peking se pomocí "vakcínové diplomacie" snaží získat stále větší vliv ve světě.

Na hranicích s Bavorskem na západě Čech se tvoří fronty pendlerů na Pomezí na Chebsku. V Plzeňském kraji je zatím klid.

Očkování nejrizikovější skupiny, do níž patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se proti plánu asi o měsíc opozdí a potrvá do konce března, řekl Blatný.

Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Zhruba 1000 demonstrantů vyšlo v sobotu večer do ulic dánské metropole Kodaně na protest proti opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. Převážně klidný protest přerostl posléze v nepokoje, při kterých policisté pět lidí zadrželi. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Covid-19 se v hradeckém kraji šíří nejrychleji v ČR, nejhorší situace je na Trutnovsku. V sobotu v kraji přibylo 703 nákaz, o 121 víc než před týdnem.

Evropská unie donutí farmaceutické firmy, aby respektovaly smlouvy o dodávkách vakcíny proti covidu-19, řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Na hranicích na západě Čech zatím nejsou fronty pendlerů. Bavorsko dnes výrazně zpřísnilo opatření. Testovací místa na přechodech se teprve chystají.

ČSSD navrhuje, aby zaměstnavatelé vypláceli bonus nemocným s covidem a lidem v karanténě, který by si odečetli od odvodů, řekl televizi Prima Hamáček.

Od sobotního opětovného spuštění portálu podali podnikatelé zasažení koronavirou krizí ministerstvu průmyslu a obchodu 2187 žádostí o kompenzaci nájemného a uzavřeného provozu. V samotném programu COVID Gastro - Uzavřené provozovny pak za celý týden přišlo dohromady 7484 žádostí. Na twitteru o tom dnes informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Portál AIS MPO měl v týdnu opakovaně problémy a od čtvrtka vůbec nefungoval.

V Moravskoslezském kraji policisté v sobotu a v noci na dnešek odhalili čtyři podniky, které byly v provozu i přesto, že to aktuální vládní opatření proti koronaviru neumožňují, řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Některé restaurace v Česku v sobotu otevřely na protest proti vládním nařízením.

Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie. Některá zařízení, která se původně chtěla protestu zúčastnit, nakonec ale vůbec neotevřela.

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a z nich zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února.

"My určitě nebudeme otevírat nějaké nové registrace, myslím kategorie občanů, protože zkrátka tuto kategorii (nad 80 let) budeme očkovat dlouho," uvedl Babiš. Dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude nejspíš potřeba kontaktovat.

Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Jako příklad uvedl Fakultní nemocnici Brno, Vojenskou nemocnici Brno či ústeckou, teplickou a děčínskou nemocnici, které spadají pod Krajskou zdravotní.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) serveru řekl, že ke shromažďování vakcín není důvod. Dodávka od firmy Pfizer se ale v příštích týdnech proti původním předpokladům sníží asi o pětinu.

Registrační systém k očkování proti covidu-19 se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny. Podle předsedy vlády nyní nemocnice budou ještě řešit, jak zajistí očkování pacientů, kteří do nich docházejí.

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Pozitivních bylo více než 30 procent testů.

Počet hospitalizovaných s covidem poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s koronavirem 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

Premiér Babiš (ANO) dostal ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

I když se v souvislosti s koronavirovou krizí často hovořilo o snižování mezd, odměn i benefitů, ve skutečnosti loni většina zaměstnavatelů k žádným změnám nepřistoupila. Na jaře nezměnilo mzdy 72 procent zaměstnavatelů, během podzimu 88 procent, vyplývá z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Podobná situace panovala i v případě zaměstnaneckých benefitů.

Zdravotníci v ČR v sobotu aplikovali 3221 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Od začátku vakcinace provedli 192 267 očkování.

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. Další tři sledovaná kritéria trvale klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Než organismus na vakcínu zareaguje a nastaví se imunitní odpověď, může trvat dva týdny i déle, nicméně je jisté, že vakcíny na covid-19 velice účinně chrání proti těžkým případům onemocnění u rizikové skupiny, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz imunolog Karel Drbal.

Německo dnes ohlásilo 12 257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 349 pacientů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou neděli země registrovala 13,882 infekcí a 445 úmrtí.

Fanfáry pro zdraví a za brzké obnovení kulturního provozu zazní ve středu z balkonu Janáčkova divadla v Brně. Akce se pak bude opakovat každou středu od 17:00. Z balkonu zahrají členové souboru NdBrass. Tvoří jej hráči na dechové nástroje z orchestru Národního divadla Brno.

Kvůli koronavirové pandemii a opatřením proti šíření infekce už divadla více než 100 dní nemohou hrát pro veřejnost. 

Francie od dneška požaduje po mnoha lidech přijíždějících do země nově negativní PCR test na koronavirus.

Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Vyplývají z toho komplikace nejen pro pendlery, kteří se budou muset častěji nechat testovat, ale i pro běžné cestující, kteří musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německých letištích.

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž končí. Dění kolem koronaviru u nás i ve světě budeme sledovat zase od nedělního rána. 

V Praze evidovala hygienická stanice v pátek 873 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění, tedy od 1. března 2020, dosáhl celkový kumulativní počet případů čísla 103.233, počet aktivních případů je 10.423. 

Jak z filmu Pelíšky vypadalo páteční promítání krátkometrážního filmu Blbej den mladého režiséra Kari Oviho. Promítalo se totiž na fasádu sousedního domu v blízkosti pražského Anděla, ve společných prostorech jednoho z tamních domů. Filmaři nechtěli porušit protiepidemická opatření. Diváci stojící na pavlačích mohli zhlédnout ještě filmy Bludy nebo První akční hrdina. "Zřejmě na udání krátce po odvysílání trojice filmů dorazila na místo policie. Nakonec uznala, že nedošlo k žádnému porušení zákona a věc postoupila příslušnému orgánu," uvedl režišér Ovi, který chtěl touto akcí upozornit na upadající kulturu v zemi.

Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes nový předseda nejsilnější německé strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), Armin Laschet. Podle něj nerealistické předpokládat, že do léta bude k dispozici koncept pro život po koronavirovém lockdownu. "Do léta nebudeme moci mít žádnou strategii, protože přibývají stále nové skutečnosti, na které musíme reagovat," řekl dnes konzervativní politik. Nové nakažlivější mutace viru z Británie a Jihoafrické republiky mohou podle jeho slov dále mutovat. Diskuse o otvírání v tuto chvíli podle něj není na místě, protože ohrožení je příliš velké, a je nutné zamezit rozšíření mutace v Německu. "Musíme učinit vše pro to, abychom se zlepšili v očkování," zdůraznil také Laschet, který označil zmutovaný virus za nevypočitatelný.

Několik restaurací v Česku v sobotu otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie, dvě restaurace na Svatém Kopečku u Olomouce odpoledne nařídila uzavřít. Některé podniky, které se původně chtěly protestu zúčastnit, nakonec vůbec neotevřely.

Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent Čechů, a to hlavně kvůli strachu o zdraví nejbližších. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Zhruba čtvrtina oslovených by si vakcínu aplikovat nenechala většinou proto, že jí nedůvěřuje. Procento respondentů už injekci dostalo. Zastánců očkování podle ČT přibylo.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyšší zájem označil za dobrou změnu. "Je to změna k lepšímu. Blížíme se minimu 60 procent. Chtěl bych, abychom se dostali k číslu kolem 70 procent," řekl ministr ČT.

Také na Plzeňsku se dnes na protest proti vládním protiepidemickým opatřením otevřelo několik restaurací, které se zapojily do akce Otevřeme Česko. Pořádá ji iniciativa Chcípl PES. "Je to výzva, aby se lidé probrali a zjistili, že to, co vláda dělá, nedělá pro zdraví lidí," řekl Pavel Razým, majitel cyklo bufetu Na Štuperku v Chotíkově u Plzně. "Lidi to vítají. Chodí a podepisují petici, mají o to zájem. Za více než týden tam mám přes 100 podpisů," uvedl. Razým věří, že iniciativa otevře oči spoustě lidem a hodlá v protestech pokračovat. Zatím je podle něj v iniciativě registrováno přes 2000 provozoven v ČR, včetně fitness a lyžařských center a dalších. Nejvíce je gastro provozů.

Dnes se otevřela lyžařská střediska v devíti z 12 regionů Slovinska, ve kterých to dovolila relativně uspokojivá epidemická situace. Rozhodla o tom místní vláda, zároveň v těchto regionech povolila návrat části dětí do škol. Podmínkou pro lyžování je nanejvýš den starý negativní test na covid-19, výjimku mají děti do 12 let, profesionální sportovci a trenéři. Většina středisek nabízí testování přímo na místě zdarma. Na jedné sedačce lanovky nebo v kabince smí být jen členové jedné domácnosti, cizí lidé musí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Povinné jsou roušky. Hotely ve Slovinsku ale zůstávají uzavřené, a tak je lyžování v praxi možné jen pro místní obyvatele. 

K dnešnímu protestu restaurací proti opatření vlády odpoledne připojil i ústecký podnik Veranda. Hosty obsluhuje nikoliv jako veřejnost, ale jako sympatizanty hnutí Chcípl PES. Podporu restauraci přišly vyjádřit zhruba dvě desítky lidí. "Jsme u zdi, už nemůžeme dál, finančně ani morálně," řekl provozovatel podniku Radek Žďárecký. "Cítíme chaos, diletantismus a nespravedlnost. Slyšíme jen sliby," uvedl Ždárecký. Podnik v ústecké čtvrti Klíše se otevřel v listopadu 2019. Získal si své stálé hosty, na jaře 2020 musel poprvé kvůli opatření vlády v souvislosti s dopady koronaviru zavřít. "Neobsloužíme nikoho, kdo není sympatizant hnutí. Máme nastavené stanovy, k dispozici petiční archy. Lidé sedí u stolu a debatují," uvedl provozovatel. Policejní hlídka podle něj zatím pouze projela okolo podniku.

Bavorský zemský okres Cham vytvoří dvě dodatečné testovací stanice přímo na hranici s Českou republikou. Mají umožnit rychlé a hromadné testování tisícovek českých pendlerů a zamezit tvoření kolon. Informovala o tom dnes na svém serveru rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk (BR). Pendleři dojíždějící za prací do Bavorska se musí od pondělí nechat testovat každých 48 hodin.

Téměř dvousettisícová Plzeň začala distribuovat tisíce letáků nabízejících pomoc seniorům nad 80 let s registrací na očkování proti covidu-19. Číslo 374 780 960, kde mohou získat pomoc, chce dostat do povědomí lidí. Úředníci magistrátu i brigádníci rozvážejí letáky do lékáren, poliklinik, roznášejí je u obchodních center, od pondělí budou i ve školních jídelnách, kam si senioři chodí pro obědy, zapojí se i knihovny.

V Praze zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a právnička Jaroslava Janderová (ODS). Podle informací ČTK podlehla těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem.

Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti covidu-19 podávali až po šesti týdnech, namísto stávajících 21 až 28 dní. Očkování tak podle ústavu během měsíce dostane o 700.000 lidí více a účinnost očkování nebude ohrožena, píše list Le Figaro. Důvodem pro prodloužení rozestupu dávek jsou obavy z nedostatku preparátů a ze zhoršení epidemické situace. HAS je nezávislý poradní orgán, francouzská vláda bere v potaz jeho stanoviska, ale nejsou pro ni závazná. Kvůli opožděným dodávkám vakcíny oddalují druhou dávku i další země. V Británii je to až 12 týdnů, tamní lékaři ale žádají, aby to bylo nejvýše šest týdnů.

Koronavirová krize loni těžce zasáhla zahraniční obchod Latinské Ameriky. Vývoz z regionu klesl ve srovnání s předchozím rokem o 13 procent, dovoz se snížil o 20 procent. Vyplývá to podle agentury DPA ze zprávy Hospodářské komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik (Cepal). Rok 2020 tak byl pro tamní zahraniční obchod nejhorší od finanční krize let 2008 a 2009.

Po pětitýdenní pauze se v sobotu dopoledne opět otevřely restaurace U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce, které zůstaly zavřené od 18. prosince v rámci protiepidemických opatření. Majitel restaurací Martin Macek se rozhodl připojit k iniciativě Chcípl PES, která kritizuje vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii nového koronaviru restaurace a hospody a na sobotu zorganizovala celostátní protestní akci.

Za naprosto nesmyslné označil nové podmínky pro provoz divadel ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil. Chtěl by, aby divadla mohla hrát při poloviční kapacitě hledišť s případným stanovením maximálního počtu diváků.

Nová opatření navázaná na protiepidemický systém podle dostupných informací počítají s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem. Návštěvníci by se museli evidovat, vstupenky by se objednávaly předem a lidé by v divadle měli mít respirátor.

Ministryně zdravotnictví Srí Lanky čelí kritice, že pila "kouzelný" bylinný lektvar, o němž veřejně prohlašovala, že chrání před koronavirem. Její úřad v sobotu potvrdil, že ministryně Pavitra Vannijáráččiová měla pozitivní test na covid-19 a ona i její spolupracovníci půjdou do domácí karantény, píší agentury.

Blatný apeloval na veřejnost, aby situaci způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru vydržela. "Chápu rozladění lidí, že není otevřeno, ale je potřeba si uvědomit, že v nemocnicích je stále přes 6000 lidí a denně máme 8000 nových případů. Kdybychom udělali neuvážený krok, nakrátko bychom otevřeli, ale pak bychom museli na dlouhou dobu zavřít," zdůraznil Blatný.

Už příští týden by měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválit další vakcínu od firmy Astra Zeneca, která je druhým klíčovým dodavatelem, na kterého se ČR v objednávkách vakcíny spolehla. "Jestliže bude Astra Zeneca schválena, distribuce bude započata za nějaké dva až tři týdny. V prvním měsíci bude dodávka této vakcíny o něco pomalejší a menší, než to bylo v plánech pro celou Evropu," řekl Blatný.

Pro Česko se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti nemoci covid-19, potvrdil v sobotu Blatný. Podle něj se proti původním předpokladům sníží dodávka od Pfizeru zhruba o 20 procent. Podle ministra budou vakcíny na druhé kolo dávek, ale v únoru se zpomalí očkování nových zájemců.

Epidemie covidu-19 a s ní spojená nutnost trávit výrazně více času doma a v bezprostředním okolí výrazně proměnila žebříček popularity světových metropolí u nejbohatších lidí. U osob s majetkem nad jeden milion dolarů (21,5 milionu korun) v loňském roce zvítězil Curych, následovaný Kodaní a Tokiem. O prvenství přišla Paříž, propadla se také další velká města jako New York, Londýn nebo Hongkong, píše list Le Figaro. Žebříček sestavuje realitní společnost Barnes.

Fakultní nemocnice Brno očkuje své zdravotníky v prostorách nemocnice, mobilní tým vyjíždí k očkování seniorů v domovech a také provozuje očkovací centrum v záložní nemocnici na výstavišti. Očkování tam podstoupili policisté a hasiči a také senioři nad 80 let, kteří se registrují k očkování veřejnosti v první vlně.

Blatný k očkování uvedl, že necítil žádnou bolest. "Oproti jiným očkováním jsem o tom skoro ani nevěděl," poznamenal. Blatný podstoupil první kolo očkování poslední prosincovou neděli, čímž odstartoval očkování proti nemoci v Jihomoravském kraji. Tehdy přišla na jižní Moravu první dávka vakcín společnosti Pfizer v počtu bezmála 5000. Od té doby přišlo už několik desítek tisíc vakcín, v tomto týdnu se ale dávka snížila na polovinu. Pfizer snížení dávek celostátně avizoval.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo očkování proti covidu-19. Spolu s ním přišlo pět seniorů.

Počet úmrtí spojených s koronavirem SARS-CoV2 v Japonsku stále zrychluje, celkem již podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo více než 5000 lidí. Souostroví se 127 miliony obyvatel se potýká s třetí vlnou epidemie. Premiér Jošihide Suga již dříve vyhlásil stav nouze v 11 ze 47 prefektur, včetně Tokia, Ósaky a Kjóto, píše agentura Kjódó.

Koronavirus v japonské metropoli Tokiu

Koronavirus v japonské metropoli Tokiu | Foto: Reuters

Moravská filharmonie Olomouc chystá na pondělí on-line koncert s Ivanem Ženatým, jedním z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti. V komorním programu sestaveném z děl Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Maurice Ravela doprovodí houslového virtuosa klavírista Igor Ardašev. Virtuální koncerty zprostředkovává svým posluchačům olomoucká filharmonie po celou dobu koronavirové krize, nahrazuje jimi uzavřené koncertní sály.

Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat žádosti o podporu podnikatelé zasažení koronavirovou krizí. Portál, určený pro žádosti v programech COVID Gastro - Uzavřené provozovny, COVID Nájemné a COVID Kultura, měl tento týden opakovaně technické problémy. Od čtvrtka vůbec nefungoval. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček za (ANO) řekl, že s vyřizováním v sobotu žadatelům pomáhá 30 operátorů na telefonních linkách ministerstva a osm na e-mailech. Programy jsou nárokové, takže není třeba spěchat, uvedl.

Karel Havlíček v DVTV

Karel Havlíček v DVTV | Foto: DVTV

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) byla na Nový rok v místní nemocnici přednostně očkována proti novému koronaviru. Na vakcínu ale tehdy měli nárok jen zdravotníci. Starostka se hájí tím, že se tak stalo v rámci propagační kampaně na očkování. Žádná taková se ale dosud neuskutečnila. Informuje o tom sobotní vydání Mladé fronta Dnes.

Norská metropole Oslo a okolní oblasti ode dneška výrazně zpřísňují opatření kvůli šíření nové, nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. Od sobotního poledne zde budou uzavřena nákupní centra a další obchody s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží. Je to vůbec poprvé od začátku pandemie, co se norské úřady rozhodly k tomuto omezení přistoupit, píše agentura Reuters.

Zdravotnice v Norsku pečuje v nemocnici v Oslu o pacienta nakaženého koronavirem.

Zdravotnice v Norsku pečuje v nemocnici v Oslu o pacienta nakaženého koronavirem. | Foto: Reuters

Skiareál Telnice na Ústecku tuto sobotu vleky pro lyžaře nespustí, i když to přes vládní opatření proti šíření koronaviru plánoval. Policie provozovatele upozornila na platnost usnesení, které zakazuje přepravu lidí za účelem lyžování. Vleky se nerozjedou, řekl vedoucí provozu areálu Ivan Soukup. Policie je na místě.

Poprvé od konce druhé světové války začne v sobotu kvůli šíření  koronaviru v Nizozemsku platit noční zákaz vycházení. Mimo své domovy nebudou smět Nizozemci kromě výjimečných případů od 21:00 do 04:30. Hudebníci z amsterodamského orchestru se proto rozhodli lidem opatření zpříjemnit. Každý den úderem deváté večer budou na Instagramu vysílat koncert.

Královský orchestr Concertgebouw bude hudební představení na sociální síti vysílat pod heslem Stay in, stay tuned (Zůstaňte doma, zůstaňte naladěni). Posluchačům, kteří budou muset být od 21:00 doma, tuto sobotu nabídne první část Septeta Es dur op. 20 německého skladatele Ludwiga van Beethovena.

V Praze přibylo v pátek 873 potvrzených případů koronaviru, o 119 více než před týdnem. S nákazou covid-19 dosud v Praze zemřelo 1357 lidí.

Úřady v Hongkongu v sobotu uzavřely kvůli šíření koronaviru do dosud nejpřísnější karantény tisíce lidí v jedné z nejchudších a hustě osídlených čtvrtí. Obyvatelé musejí zůstat doma, dokud nebudou otestováni na virus SARS-CoV-2, oznámily světové agentury. Úřady chtějí všechny osoby ve vytyčené zóně otestovat do 48 hodin.

Od začátku epidemie mělo v České republice pozitivní test na koronavirus 933 361 lidí. Více než 808 000 z nich se již vyléčilo. V zemi tak aktuálně je zhruba 110 000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1052 pacientů.

V lednu zemřelo v Česku s koronavirem dosud 3372 lidí, více než za celý prosinec. Od začátku epidemie zemřelo 15 270 nakažených, nejvíce v listopadu.

V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve srovnání s minulým pátkem je to ale pokles o 860 případů. Počet hospitalizovaných mírně vzrostl na 6149. V lednu dosud s covidem-19 zemřelo 3372 lidí, což je více než za celý prosinec. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Německo oznámilo 16 417 nově potvrzených případů koronaviru za den. V souvislosti s covidem-19 tam za stejné období zemřelo 879 lidí. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem Německo ohlásilo 18 678 nových infekcí za 24 hodin a 980 úmrtí.

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali 12 674 dávek vakcíny proti covidu-19, nejméně tento týden. Od začátku vakcinace provedli 187 889 očkování.

Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index nadále zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody, otevřou tuto sobotu své podniky. Podle Jakuba Olberta z pražské restaurace Šeberák, která byla navzdory vládnímu opatření opakovaně v provozu už dřív, není cílem protestu vydělat, ale přežít.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Football news:

Tuchel-Werner: Timo, you play on the right. You've been playing left for a quarter of an hour. Don't you understand?
Liverpool are 7 points behind the Champions League zone, 8 points behind the lost ones
Neymar can play against Barcelona for about 30 minutes
Benfica offers Diego Costa a 2-year contract with a salary of 3 million euros per year
Thierry Henry: Pep is obsessed with tactics. He sees and wants to change so many things that it can be a problem
Cavani is close to an agreement with Boca Juniors. He wants to leave Manchester United in the summer
There are only 6 coaches in the world with a positive balance against Pep. The leader of the rating-Sulscher