Czech Republic

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.

Zahraniční turisté představují z návštěvníků českých a moravských lyžařských center zhruba patnáct až dvacet procent. „Nemyslím si, že jich letos přijede tolik, pokud dorazí. A také si nedělám naději, že by je dokázali nahradit domácí turisté,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS).

Dobré zprávy

I tak se například agentura CzechTourism snaží, aby v zahraničí na naše lyžařské svahy nezapomněli. „Zahájili jsme reklamní kampaň v Polsku, Nizozemsku i Dánsku, odkud k nám tradičně lyžaři jezdí,“ říká Jan Herget, ředitel CzechTourism. Plakáty, ale i sociální sítě míří i na rakouské klienty. „Rakušané, ač jsou alpská velmoc, tvoří na české straně Šumavy nezanedbatelnou část návštěvníků,“ dodává Herget.

Střediska letos v létě alespoň částečně smazala manko, které vzniklo na konci minulé sezony předčasným ukončením provozu. „V létě se do našich hor vydalo o patnáct procent víc domácích než loni, platilo to ale jen pro červenec a srpen,“ vypočítává Kateřina Neumannová, bývalá lyžařka a také prezidentka AHS. Proto doufá, že především velké investice, které majitelé areálů letos investovali, nepropadnou. Jednalo se o 750 miliard korun, vyrostly nové vleky, lanovky a také několik sjezdovek.

Na zasněžování

Provozovatelé samozřejmě zohledňují zpřísněné hygienické podmínky. Asociace horských středisek proto vydala i samostatný manuál. Počítá se samozřejmě s rouškami u pokladen, u nástupišť na lanovky a vleky. Sedačky nebudou jezdit se zavřenými plexiskly, v lanovkových kabinkách budou otevřená okénka.

„Počítáme s co největším nákupem jízdného a služeb už on-line, aby se lidé shromažďovali u pokladen co nejméně, nedocházelo ke kontaktu s personálem,“ říká pro deník Metro Knot. V některých střediscích už taková forma nákupu tvoří až 70 procent prodeje. Změní se pravidla i v občerstveních na sjezdovkách, zvláště v oblíbených aprés ski barech. Nebude hrát hlasitá taneční hudba, lidé budou sedět v odstupech. 

Football news:

Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds
Lampard on Mourinho's words about ponies: You have Kane, Son, bale and alli. We are all fighting to win the Premier League
Mourinho on winning the Premier League: Tottenham are not in the race, because we are not a horse, but a pony
Laurent Blanc: I will return to football, but in children's. Now coaches are being asked to increase the cost of players, I don't like it