Czech Republic

Situace v Sokolově je kritická, pacientů s covidem dál přibývá a sílí britská mutace

Situace v přeplněné sokolovské nemocnici se nezlepšuje, počet nově přijatých pacientů s covidem-19 dál roste. Navíc se zhoršuje jejich zdravotní stav a přibývá mladších pacientů. Zatímco na začátku února měla nemocnice 70 pacientů s koronavirem a byla na hranici možností, v posledních dnech se zdravotníci starají téměř o sto infikovaných. Situaci zhoršuje zejména britská mutace.

K očkování proti nemoci covid-19 se v pondělí, v první den zaregistrovalo na 200 000 seniorů starších 70 let. Přibližně 13 500 z nich má i termín očkování. Vyplynulo to z informací Chytré karantény k pondělním zhruba 23:00. Registrační systém se pro lidi po sedmdesátce spustil v pondělí v 00:30 a podle pondělního vyjádření vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly nezaznamenal žádné potíže.

Od pondělí mohou své pacienty z řad sedmdesátníků, kterých je v Česku zhruba milion, hlásit k očkování i praktičtí lékaři. Upozorňují na to, že lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u nich, by se měli ozvat přímo jim a neměli by se sami hlásit do registračního systému. Do něj je pak zapíše lékař.

Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) měl pozitivní PCR test na covid-19. V izolaci podle nových pravidel zůstane do 15. března. Pokud se jeho zdravotní stav nezhorší, je připraven vykonávat své povinnosti z domova v on-line režimu. V případě naléhavé potřeby jej zastoupí první náměstek Roman Zarzycký (ANO), informovala mluvčí magistrátu. Baxa je také poslancem, místopředsedou ODS, krajským zastupitelem a předsedou regionální organizace ODS.

Ministerstvo práce navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 100 procent redukovaného výdělku. Vyšší dávka by se vyplácela od 1. března. Rodiče s nižšími příjmy by tak mohli pobírat o něco víc peněz, než si vydělají čistého. Resort to uvedl v podkladech k návrhu zákona, který vláda zveřejnila na svém webu. Na navýšení dávky by bylo týdně při uzavření všech škol i školek potřeba asi 260 milionů korun navíc. O ošetřovném by mohl jednat kabinet. Na navýšení se zatím neshodl.

"Největší Babišova starost byla, aby byl vyfocený při přebírání první zásilky vakcín v Motole," říká bývalý koordinátor očkování Zdeněk Blahuta.

Finanční správa začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již nově není navázaný na nouzový stav a podpora bude zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Žádost je možné podat zpětně od 1. února. V tiskové zprávě o tom dnes informovala finanční správa. Ta zároveň upozornila, že kvůli odlišným podmínkám v novém zákoně začne příspěvek vyplácet nejdříve od poloviny března.

Praktičtí lékaři k pondělnímu večeru zaregistrovali do centrálního systému asi 15 000 svých pacientů, kteří chtějí být očkováni proti covidu-19 v ordinacích praktiků. Novinářům to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj se praktici v první den, kdy měli do systému přístup, potýkali s některými technickými komplikacemi. Systém podle nich u některých pacientů nedokázal ověřit totožnost a nebylo možné je zaregistrovat. Provozovatelé podle něj dnes přislíbili nápravu.

Zvýšení nemocenské na 100 procent výdělku by znamenalo uzavření ekonomiky ve všech směrech, řekla Aulická Jírovcová (KSČM). Komunisté jsou pro příspěvek.

Nákaza covidem-19 byla nově prokázaná u páru koček krátkouchých chovaných v pražské zoologické zahradě. Choroba se v zoo v Praze už dříve potvrdila u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Jejich zdravotní stav se lepší, uvedl dnes ředitel zoo v Troji Miroslav Bobek. Zoologické zahrady v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru uzavřené.

Ministerstvo zdravotnictví vybralo nového ředitele odboru komunikace. Měl začít pracovat 1. března, rozhodl se ale nenastoupit, uvedla mluvčí.

Vláda změnila podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) usnesení o zaměstnaneckém stravování. Nezakazuje ho, jak vyhlásila v pondělí večer po jednání, ale nařídila striktní režim sezení u stolů. 

U stolu může být podle Havlíčka buď jen jeden strávník, případně u dlouhých stolů musejí být mezi lidmi rozestupy dva metry nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének.


Okula Nýrsko, výrobce plastových výlisků pro elektrotechniku, automobilky a farmacii, začne příští týden testovat na covid-19 všech svých více než 240 zaměstnanců. Bude je prověřovat každé pondělí. Podnik na Klatovsku pokračuje ve výrobě ochranných štítů a brýlí, kterou zahájil loni po začátku pandemie. Řekl to šéf představenstva Jan Motlík. Podniky od 50 do 249 lidí musí všechny pracovníky otestovat do 15. března.

Testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách na Slovensku není povinné, některé podniky ho s podporou státu ale dělají dobrovolně. Jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, slovenská divize automobilky Volkswagen, označil testování v podniku za organizačně náročné a nyní ho provozuje už jen jako doplněk k jiným možnostem vyšetření lidí na koronavirus, sdělila firma. Povinné testování ve firmách v pondělí schválila česká vláda.

Situace v přeplněné sokolovské nemocnici se nezlepšuje, počet nově přijatých pacientů s covidem-19 dál roste. Navíc se zhoršuje jejich zdravotní stav a přibývá mladších pacientů. Zatímco na začátku února měla nemocnice 70 pacientů s koronavirem a byla na hranici možností, v posledních dnech se zdravotníci starají téměř o sto infikovaných. Situaci zhoršuje zejména britská mutace, která postihuje až 80 procent pacientů sokolovské nemocnice, řekl dnes lékařský ředitel sokolovské nemocnice Andrej Farkaš.

Opoziční strany kritizují rozhodnutí vlády pokračovat v projektu české vakcíny na covid-19. Piráti upozorňují na nesrovnalosti v rozpočtu projektu. Náklady na další fázi vývoje, která má zahrnovat výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun. Strany žádají podrobnější informace o tom, jaké jsou výsledky dosavadního vývoje vakcíny.

Kabinet pokračování projektu české vakcíny schválil v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví si od vakcíny slibuje, že by mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru. Vývoj očkovací látky byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Na projektu české vakcíny loni pracovali odborníci ze Státního zdravotního ústavu, Ústavu hematologie a krevní transfuze a Institutu klinické a experimentální medicíny. Koordinátorkou týmu byla poslankyně ANO Věra Adámková.

KSČM chce zařadit zaměstnance Sněmovny mezi pracovníky kritické infrastruktury kvůli přednostnímu očkovaní. Testy mají být pro všechny v Poslaneckém sněmovně povinné.

Vládní opatření omezující pohyb lidí mezi okresy považuje Svaz měst a obcí ČR za reálně neaplikovatelná. Omezení na území okresů a obcí podle něj vykazuje znaky diskriminace. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Vláda od pondělí zpřísnila protipandemická opatření. Lidé až na výjimky nesmějí opouštět území svého okresu, například do přírody mohou jen na území obce, ve které bydlí.

Podle místopředsedy a šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška se na český trh stále dovážejí a následně se prodávají necertifikované respirátory. Obrátil se dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO), žádá kontrolu finanční správy a České obchodní inspekce (ČOI). Bartošek to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Respirátory s čínskou klasifikací KN95 a americkou N95 podle něj nesplňují normy, nedisponují certifikací CE a většina z nich nemá dostatečné ochranné vlastnosti.

Autoškoly musely dnes narychlo zrušit zkoušky svých studentů, vláda je kvůli pandemii minimálně na tři týdny zakázala. Vyplývá to z usnesení vlády, potvrdilo to dnes ministerstvo dopravy. Opatření může zdržet až desetitisíce žadatelů. Autoškoly a úřady se budou s náporem studentů zřejmě vypořádávat i v dalších měsících po uvolnění restrikcí.

Zástupci zaměstnavatelů zatím nezaznamenali nedostatek testů pro firmy, které budou muset od středy povinně testovat zaměstnance na covid-19. Řada velkých firem se podle nich již testy předzásobila. Překvapivě velký zájem je i od malých firem s méně než 50 zaměstnanci, které povinnost testování zatím nemají.

První dodávka léku na covid-19 od Regeneronu, jehož používání povolilo ministerstvo, by mohla do ČR dorazit po 21. březnu, uvedla nemocnice v Motole.

Do Prahy dorazí v následujících týdnech 16 300 dávek vakcíny od společnosti Moderna proti nemoci covid-19. První část připutuje v týdnu od 8. března. Celková denní kapacita očkování v Praze je nyní 13 556 dávek v očkovacích místech, mobilních týmech a u praktických lékařů. Sdělil to dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V pondělí 1. března začala vakcinace Modernou. Hlavní město má pro osm vakcinačních center k dispozici 5200 dávek. V Praze je registrovaných necelých 40 očkovacích míst.

Některé velké společnosti v Pardubickém kraji již testovaly zaměstnance předtím, než to jako povinnost nařídila vláda. Výrobu to proto významně nenaruší. Při velkém počtu pracovníků a směnnému provozu však musí tato vyšetření rozložit do více dnů.

Opoziční hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a KDU-ČSL souhlasí s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku. Ve Sněmovně tak dnes podpoří návrh, který v pondělí schválila vláda. TOP 09 navrhne podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové zvýšení na 90 procent. Lídři stran to řekli na tiskových konferencích před schůzí dolní komory. Vyšší částku by pracovníci s nemocenským pojištěním mohli pobírat v březnu a dubnu.

 V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední den o 12 počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem je jich 824 ve 28 zdravotnických zařízeních. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Hygienici evidují i 28 úmrtí lidí, ale čísla jsou podle Ciupek dodatečně hlášená i z víkendu.

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1031 případů nákazy koronavirem. Je to o 741 lidí více než v neděli a o 280 více proti minulému pondělí.

Zdravotníkům rozdávají pražské nemocnice balíčky s jídlem. Personál se od podzimu stravuje individuálně na pracovištích, nikoliv v jídelnách, uvedly.

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 1000 případů koronaviru. Nemocnice už nemají pro covidové pacienty akutní lůžka, standardních je volných málo.

Počet pacientů s koronavirem v jihočeských nemocnicích na odděleních intenzivní péče neustále narůstá. Momentálně jich je hospitalizovaných 84, což je o deset více než v pondělí. Obsazenost lůžek určených pro intenzivní péči (JIP) je už nepatrně vyšší než při podzimní vlně koronaviru.

"Pokud jde o intenzivní péči pro covidové pacienty, tak to začíná být složité. Ale neustále ještě kapacity máme a vždy to dané situaci přizpůsobíme," uvedla předsedkyně holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová..

První dávky vakcíny, kterou dostal dnes Karlovarský kraj z Německa, dostanou lidé už odpoledne. V sokolovské nemocnici vakcínu dostanou učitelé.

Stát by měl podle STAN firmám přispívat alespoň 80 nebo 100 Kč na test na covid-19. Za 60 Kč nelze koupit dost kvalitní a citlivý test, řekl Rakušan.

Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března, zároveň ale navrhuje pozvolné uvolňování pravidel například pro domácí sešlosti. Podle informací magazínu Focus předložila Merkelová tento návrh premiérům spolkových zemí, se kterými bude ve středu jednat o další podobě epidemických pravidel. Německo se kvůli pandemii nemoci covid-19 uchýlilo do karantény loni v listopadu, od té doby byla omezení opakovaně prodloužena a zpřísněna.

Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny "rychle jednajících států", které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti covidu-19. Oznámil to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. K virtuálním jednáním skupiny států, které zpočátku úspěšně zvládaly covidovou pandemii, Kurz v minulosti zval i českého premiéra Andreje Babiše.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz

Rakouský kancléř Sebastian Kurz | Foto: Reuters

Slovensko před zpřísněním zákazu vycházení, který s několika výjimkami začne kvůli šíření koronavirové infekce platit ve středu, zaznamenalo nový rekord v počtu hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 4042 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění, informovalo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. Země zaznamenala dalších 118 úmrtí na covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od první poloviny února.

V Královéhradeckém kraji přibylo za pondělí 764 případů nákazy koronavirem. Předchozí pondělí nakažených přibylo 1045, takže mezitýdenní pokles činí 27 procent. V kraji je nyní 11 717 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet od začátku epidemie loni v březnu. Před týdnem v pondělí 22. února mělo v kraji covid 7813 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

V Rusku se za uplynulých 24 hodin prokázalo 10 565 nových případů koronaviru, nejméně od 4. října. Dalších 441 lidí po nákaze koronavirem zemřelo. Předchozí den operativní štáb informoval o 333 nových úmrtích, což byl nejnižší údaj od 16. listopadu.

Nemocnice sv. Anny v Brně přijala 10 000 balení léku ivermektin proti covidu. Už dříve ho dala 30 pacientům. Jedná se o distribuci dalším nemocnicím.

V Pardubickém kraji v pondělí přibylo 871 nově nakažených covidem-19. Minulé pondělí testy prokázaly koronavirus u 803 lidí. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí. Od počátku pandemie se nakazilo 69 855 lidí. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

Policie na Vysočině udělala v pondělí přes 3000 kontrol dodržování všech protiepidemických opatření. Zjistila 180 případů nenošení roušek, do okresů nepustila 43 aut. 

"Přestupky byly hlavně v úseku nenošení roušek, jsou to roušky nošené v zastavěném území. Byli lidé, kteří venku neměli na ústech vůbec nic, většinou se to vyřešilo domluvou," řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

.

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron. Uvedlo to na svém webu. Ministerstvo udělilo výjimku pro 12 000 dávek léku, do Česka by měly dorazit od března do května. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci covid-19. Jeho použití už dříve doporučil lékový ústav. Povolení bude platit do konce letošního roku.

Němečtí policisté zjistili v ojedinělých případech při kontrolách na hranicích s ČR padělaná potvrzení testů na koronavirus. Přestože to byly zcela ojedinělé případy, německá policie varuje před paděláním potvrzení o negativním testu, který je mimo jiné podmínkou pro vstup do Německa. Na případy upozornili němečtí policisté české kolegy, řekla dnes policejní mluvčí Pavla Burešová.

První den platnosti zákazu cestování mezi okresy policisté zkontrolovali více než 53 000 vozidel, v 1527 případech odepřeli vstup do okresu.

Několik set porušení nařízených mimořádných a krizových opatření vlády zjistili v pondělí policisté při kontrolách v Plzeňském kraji. Většinu pochybení ještě řešili domluvou, udělili ale také už 29 pokut za porušení nařízení o pohybu, v 79 případech odepřeli řidičům vjezd, řekla dnes policejní mluvčí Pavla Burešová. Celkem provedli policisté za pondělí v kraji 6771 kontrol.

Do Karlovarského kraje extrémně postiženého covidem-19 dorazilo 15 000 dávek vakcíny od německých zemí. Český stát přidal 1800 dávek ze svých zdrojů. Vakcíny si rozdělí všechny tři okresy Karlovarského kraje rovnoměrně.

"Celkem 5600 dávek vakcíny firmy AstraZenpaveca vyložila distribuční společnost v Nemocnici Karlovy Vary, nyní míří i do sokolovské a chebské nemocnice stejná výše dodávky," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 312 případů nákazy novým koronavirem. Je to o 205 případů více než v neděli, také o 63 více než minulé pondělí. Denní přírůstky nakažených jsou tak vyšší než ve stejný den před týdnem, stejně tomu bylo minulý týden, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 712 potvrzených nákaz novým koronavirem, o týden dříve jich bylo evidováno 634. Od začátku pandemie se v kraji koronavirem nakazilo 69 426 lidí. Vyléčilo se jich 61 892 a v souvislosti s covidem-19 od loňského března zemřelo 1202 lidí. Aktuálně se v kraji s nákazou potýká 6332 osob, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

U nás je pořád svůdná myšlenka promořování. Musíme změnit řízení epidemie. Nemůžeme pořád zavírat, když nebude testování, k ničemu to nevede. Musíme snížit virovou nálož a najet na trasování a testování, PCR testy jsou alfou a omegou. Nesmíme dopustit šíření jihoafrické mutace, účinnost vakcíny by klesla, říká virolog Ivan Hirsch. Od podzimu se prý pohybujeme na hranici kolapsu zdravotnictví.

Expert: Zavírání země bez testování nikam nevede, myšlenka promořování je tady svůdná

U nás je pořád svůdná myšlenka promořování. Musíme změnit řízení epidemie. Nesmíme dopustit šíření jihoafrické mutace, říká virolog Hirsch. | Video: DVTV, Martin Veselovský

Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1885 nových případů nákazy koronavirem. Oproti předešlému pondělí jde o nárůst o více než 90 případů. Nyní je v regionu 24 777 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

V Ústeckém kraji pokračují kvůli nedostatku lůžek převozy pacientů s covidem do nemocnic mimo region. Do Německa se zatím žádný transport neuskutečnil, řekla dnes mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová. Za pondělí přibylo podle webu ministerstva zdravotnictví 804 případů koronaviru, o 72 méně než před týdnem.

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V dnes zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad. Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

Jihočeská policie v pondělí při kontrolách omezení pohybu kvůli koronaviru zaznamenala 70 přestupků. Převážně je řešila domluvou a vysvětlením. Policisté rovněž v kraji nepovolili 39 vozidlům vjezd do okresu.

"Za uplynulý operační den policisté provedli 5666 kontrol. Ve většině případů se setkávali s pochopením. V některých složitých případech policisté pomáhají najít možnost, jak uplatnit výjimku například při cestě za opuštěnou seniorkou nebo kvůli nákupu," uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner..

Největší podíl očkovaných v Evropské unii má Malta. Česká republika dva měsíce od zahájení očkování výrazně zaostává - je šestá nejhorší.

Ve světě bylo dosud podáno 146 milion dávek vakcíny, tedy 3,13 dávek na sto lidí.

Přehled očkováni proti koronaviru v zemích EU:

ZeměPočet podaných dávek na sto lidíCelkový počet podaných dávek vakcíny
Malta17,6677 967
Dánsko10,39601 976
Maďarsko9,70936 938
Polsko8,823 340 000
Litva8,71237 192
Kypr8,7076 176
Řecko8,50885 821
Portugalsko8,45861 922
Estonsko8,37111 039
Slovinsko8,30172 528
Irsko8,29409 529
Finsko8,16451 999
Slovensko8,04439 221
Rumunsko7,971 530 000
Španělsko7,713 610 000
Německo7,376 170 000
Rakousko7,17645 986
Švédsko7,14720 631
Itálie7,124 300 000
Belgie6,90800 030
Francie6,714 550 000
Česká republika6,29674 040
Lucembursko5,7636 071
Nizozemsko5,56952 919
Chorvatsko4,73194 267
Lotyšsko3,2962 065
Bulharsko3,06212 445

Tabulka uvádí celkový počet podaných dávek bez ohledu na to, zda byla někomu už naočkována druhá dávka vakcíny.

V pondělí přibylo v ČR 12 150 případů covidu, asi o 750 víc než před týdnem. Oproti předchozímu pondělku stoupl i podíl pozitivních testů na 33,4 procent.

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo celkem 7717, což bylo nejvíce od začátku loňského listopadu. Potvrzených případů nákazy v pondělí přibylo v zemi 12.150, což je zhruba o 750 více než před týdnem. Oproti předchozímu pondělku stoupl i podíl pozitivních testů z 31,2 procenta na 33,4 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Výrobce zdravotnických lůžek Linet zorganizoval kompletní testování zaměstnanců, dnes už počtvrté. Brání tak rozšíření covidu mezi pracovníky. Společnost začne testovat nejen každé úterý, ale také každý pátek. Výsledkem je rychlý pokles pozitivních případů, řekla dnes za Linet Daniela Benešová.

V Německu přibylo za uplynulý den 3943 nových případů nákazy koronavirem a 358 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, uvedla dnes agentura Reuters s odkazem na německý Institut Robrerta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 4732 nově potrzených případů a 60 úmrtí.

Část odborníků se domnívá, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem přeceňovaná. Než se bát, že se nakazíme po kontaktu s poštovní zásilkou, telefonem či bankovkami, raději bychom se měli soustředit na mytí rukou a ochranu nosu, úst a očí, píše list The Guardian.

Podle epidemiologa z univerzity La Trobe v Melbourne Hassana Vallyho je více než po roce života s koronavirem jasné, že přenos nákazy skrze povrchy není tak zásadní v šíření infekce, jak se prve myslelo.

"Není třeba úzkostlivě dvacetkrát denně mýt každý povrch, místo toho se můžeme jednoduše soustředit na mytí rukou, dodržování rozestupů a zůstávat doma, když jsme nemocní, což by mělo být víc než dostačující, abychom virus nešířili," uvádí Vally.

Kabinet ode dneška také zakázal stravování ve firemních jídelnách, budou moci jídla vydávat, ale nebudou se v nich smět konzumovat.

Policii bude ode dneška při kontrolách dodržování zpřísněných protiepidemických opatření pomáhat 3834 vojáků a 270 celníků. Vláda v pondělí rozhodla, že v případě potřeby může být na pomoc policii nasazeno až 5000 vojáků a 300 celníků.

Zoufalství, únava, beznaděj. Tak nejčastěji popisují primáři a lékaři z aktuálně nejvytíženějších jednotek boj s covidem ve svých nemocnicích. Reportéři Aktuálně.cz zjišťovali, co je v současné době nejvíc trápí, kolik jim zbývá volných kapacit, jak situaci vnímá personál jejich nemocnice nebo zda mají odhad, kdy současná situace skončí.

Finanční správa dnes odpoledne začne přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně.

Německo se rozhodlo, že dnes začne kvůli mutacím koronaviru uplatňovat přísnější režim na hranicích s francouzským departementem Moselle. Zatím tam kontroly zavedené nebyly, na rozdíl od hranic s Českem a rakouským Tyrolskem, které Berlín 14. února zařadil na seznam oblastí s výskytem mutací.

Sněmovna by dnes mohla zrychleně schvalovat vyšší nemocenskou pro lidi v karanténě. Lidé v karanténě by měli dostávat podle vládního návrhu 100 procent redukovaného výdělku místo 60 procent. Opatření má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými covidem-19 nastoupili do karantény a hlásili své kontakty. Vláda původně navrhovala dávat k nemocenské až 370 korun denně. Kvůli takzvaným přílepkům Sněmovna návrh nakonec zamítla.

Kolumbie dnes jako první země na americkém kontinentu obdržela dodávku vakcín proti covidu-19 z programu Světové zdravotnické organizace (WHO) COVAX. Do metropole jihoamerické země Bogotá skrze program pro chudší země dorazilo 117 000 dávek vakcíny od výrobců Pfizer/BioNTech.

"Dnešek je velmi důležitým milníkem, dnes COVAX dodal svou první zásilku na západní polokouli a Kolumbie je první, která ji obdržela," okomentoval přijetí dodávky kolumbijský prezident Iván Duque.

Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými hejtmany na plánu uvolňování restrikcí přijatých proti šíření infekce. Pokud se výrazně nezhorší situace, mohly by být od Velikonoc otevřené zahrádky restaurací a už od poloviny března by byly opět povolené mládežnické a školní sportovní aktivity, informoval podle agentury APA kancléř Sebastian Kurz.

Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které provoz závodního stravování zakazuje. Po jednání kabinetu to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Opatření vstoupí v platnost v úterý 2. března, sdělila později ČTK.

Turecko zmírní část opatření, která na konci loňského roku zavedlo ve snaze zabránit šíření koronaviru. Rozvolňovat bude země na základě situace v jednotlivých provinciích, některé se dočkají otevření škol, restaurací, či zkráceného zákazu vycházení, oznámil dnes prezident Recep Tayyip Erdogan. Za zrušením některých restrikcí podle něj stojí úspěšná očkovací kampaň, píše agentura Anadolu.

Vláda by v úterý měla probrat zvýšení ošetřovného, odměny pro zaměstnance v sociálních službách a povinný home office, řekla Maláčová.

Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů brazilské mutace koronaviru. Uvedl to dnes britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Britští školáci se mají do lavic vrátit příští týden, napsala agentura Reuters.

Jedna z šesti osob, u které se prokázala brazilská mutace, nevyplnila správně formulář a úřady na ni nemají kontakt a nevědí, o koho se jedná. Po dané osobě se v tuto chvíli intenzivně pátrá. Podle ministra neexistují žádné důkazy, že hledaná osoba porušila pravidla karantény.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) udělil výjimku ze zákazu cestování pro Turnov. Lidé z okolních obcí, jež ale spadají pod jiné okresy, by měli mít možnost v Turnově nakoupit.

Použité respirátory a samotestovací sady na covid-19 patří do směsného odpadu. Lidé ale musí dodržet několik pravidel, aby zabránili nákaze těch, kteří s odpadky manipulují. Za ministerstvo životního prostředí to uvedla Dominika Pospíšilová v dnešní tiskové zprávě.

Lidé by měli s použitými respirátory a sadami nakládat stejně jako s jednorázovými rouškami. Tyto pokyny resort vydal už loni. Ministerstvo však pravidla znovu zdůraznilo, neboť v důsledku nových opatření kvůli koronaviru očekává velké množství kontaminovaného odpadu.

Vláda dnes schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín. Náklady na další fázi vývoje, která by zahrnovala výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.

Finanční správa od úterního odpoledne začne přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již nově není navázán na nouzový stav a podpora bude zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Žádost je možné podat zpětně od 1. února. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že o nový příspěvek bude možné požádat i přes on-line finanční úřad, který v neděli finanční správa spustila.

Vláda dnes přijala zákaz závodního stravování ve firmách, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Chtěli jsme především snížit sdružování zaměstnanců na jednom místě," doplnila ministryně.

"Rodiny, které jsou doma kvůli uzavřeným školám a pobírají ošetřovné, mohou dnes být už v krizové situaci. Situace již trvá 6 měsíců. Ministerstvo práce a sociálních věcíé bude proto zítra na vládě navrhovat navýšení ošetřovného," oznámila dnes na tiskové konferenci vlády ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že na návrhu je předběžná shoda.

Stát poskytne lidem v nouzi, pěstounským rodinám či klokánkům celkem 3 miliony respirátorů a 170 000 roušek. 

"Tento materiál bude distribuovaný přes potravinové banky a přes kraje," sdělila dnes na tiskové konferenci vlády ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Hygienici v jižních Čechách k dnešnímu večeru evidují 264 nových případů koronaviru, o 60 víc než před týdnem. Laboratoře otestovaly 509 vzorků. Nově se vyléčilo 84 nemocných, tři lidé zemřeli. Počet aktuálně pozitivních vzrostl proti neděli o 177 na 7701 lidí. 

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes varoval před tím, aby se země v boji proti koronaviru spoléhaly pouze na vakcíny. Za "zklamání, ale ne překvapení" přitom označil po několikatýdenní přestávce opětovný celkový vzestup počtu nových případů nákazy koronavirem ve světě.

Vláda schválila povinné testování ve firmách. Do 12. března musejí otestovat všechny lidi podniky nad 250 zaměstnanců, do 15. března firmy nad 50 zaměstnanců. Povinný bude jeden test za týden.

10 000 podniků otestuje do dvou týdnů 2,1 milionu svých pracovníků. Za nesplnění povinného testování budou firmám hrozit finanční sankce, na konkrétních postizích se ale podle členů vlády teprve pracuje.

"Podniky nad 250 zaměstnanců budou od 12. března buď moci využít závodní lékaře, samotestování s vybranými druhy antigenních testů a nebo výrobu uzavřít a čerpat tak od státu příspěvek," sdělil dnes na tiskové konferenci vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). U samotestování bude stát přispívat 60 korun na test prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění, v případě závodních lékařů je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění až třikrát týdně.

Vicepremiér také doplnil, že testování se týká pouze zaměstnanců, kteří nepracují z domova, ale do zaměstnání i nadále dochází.

Vláda dnes schválila stoprocentní nemocenskou pro lidi nakažené infekčními chorobami, jako je koronavirus."Po stoprocentní nemocenské volala odborná veřejnost už nějakou dobu, jsem rád, že ji dnes vláda schválila," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zneužití prakticky nebude možné. "Lidé, kteří chtějí čerpat stoprocentní nemocenskou, se musí prokázat pozitivním testem, potvrzením od praktického lékaře nebo vytrasováním od hygieny," sdělila dnes Maláčová.

"V tuto chvíli ministerstvo zdravotnictví zatím nepožádalo SÚKL o odborný posudek," uvedla Irena Storová.

Ministerstvo školství vydalo doporučení pro dálkové vzdělávání v mateřských školách, pro předškoláky je povinné. Dává přednost off-line vzdělávání.

Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii při bezpečnostních kontrolách nových protiepidemických opatření.

Evropská léková agentura dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny Sputnik V. S jejím výrobcem je stále v kontaktu, uvedla mluvčí EMA.

Výběr pondělních domácích událostí, které se týkají koronavirové krize:

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem. Za rok zemřelo v souvislosti s nemocí covid 20.469 lidí, jenom za únor bylo obětí téměř 3800, což je třetí nejhorší měsíc po listopadu a lednu. V nemocnicích je nyní s covidem ve vážném stavu přes 1500 pacientů, což je o 200 víc než před týdnem. Celkem je v nemocnicích s covidem 7049 lidí a nemocnice jsou na hraně svých kapacit.

Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské ze 60 na sto procent výdělku. Vyšší dávku by lidé mohli pobírat v březnu a dubnu. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se začal zabývat ruskou vakcínou Sputnik V, o kterou český prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina. SÚKL má ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry. Kreml v reakci na žádost české hlavy státu dnes uvedl, že nedokáže vyhovět všem žádostem o poskytnutí vakcíny, objem výroby to zatím neumožňuje.

K očkování proti nemoci covid-19 se po dnešním spuštění registračního systému zaregistrovalo k poledni zatím 124 000 seniorů nad 70 let. Potvrdil to vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Podle něj registrační systém, který se pro lidi po sedmdesátce spustil dnes v 0:30, nezaznamenal žádné potíže. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Ode dneška mohou hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dnešním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péči o pacienty s těžkým průběhem koronaviru.

Povinnost zajistit zaměstnancům roušky nebo respirátory, kterou ode dneška pro zaměstnavatele zavedla vláda, není pro většinu průmyslových podniků na jihu Moravy žádnou novinkou. Připravují se také na plošné testování zaměstnanců, které vláda plánuje zavést pro podniky s více než 250 zaměstnanci. Žádný z podniků, které oslovila, ale nezaznamenal větší množství případů nákazy covidem-19, lockdown průmyslu je tak podle nich nesmyslný.

Klíčové je mít pod kontrolou situaci v továrnách, ukazuje příklad dvou měst v Německu.

Slovensko dovezlo první zásilku ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19, celkově objednalo dva miliony dávek, oznámil premiér Matovič.

Praha/Brdo pri Kranju (Slovinsko) 1. března (ČTK) - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dnešním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péči o pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Uvedl to na Twitteru. Společně chtějí země naléhat na urychlení registrace dalších vakcín v Evropské unii.

Fakultní nemocnice Hradec Králové je při léčbě pacientů s covidem-19 stále na hraně kapacit. Dnes měla nemocnice na lůžkách 230 pacientů s koronavirem, z nichž asi 60 leželo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Volná lůžka na JIP nemocnice počítá v jednotkách. "Zátěž na personál nemocnice je v posledních dvou měsících enormní, po podzimní vlně počty pacientů začaly stoupat po vánočních svátcích a od té doby se příliv pacientů příliš nemění," uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

Slovensko patrně získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti covidu-19. Podle zdroje ČTK přepravu očkovací látky zajišťuje letecky slovenská armáda. List Denník N odpoledne napsal, že slovenské vojenské letadlo se vrací z Moskvy do vlasti. Slovenské úřady nákup Sputniku V zatím nepotvrdily, případné použití této vakcíny před její registrací unijní lékovou agenturou EMA dříve vyvolalo spory uvnitř vládní koalice. O dodávky zmíněných vakcín do Česka dříve požádal prezident Miloš Zeman svého ruského kolegu Vladimira Putina.

 V Praze dnes začala vakcinace proti covidu-19 očkovací látkou Moderna. Hlavní město jí má pro osm vakcinačních center k dispozici nyní 5200 dávek, které distribuuje firma Avenier. Novinářům to dnes řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek.

"Modernu jsme po dohodě s distributorem rozdělili podle délky fronty na jednotlivých místech a společnost Avenier vakcínu přímo rozvezla na předem určená očkovací místa," řekl Ježek. S distributorem je podle něj dohodnuto, že v budoucnu bude zavážet až 24 očkovacích center v Praze.

Dodržování nových krizových opatření kontroluje v Praze zhruba 300 policistů. Od úterý přibude stovka příslušníků armády, vojenské policie a celníků.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se začal zabývat ruskou vakcínou Sputnik V, o kterou český prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina. SÚKL má ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry. Kreml v reakci na žádost české hlavy státu dnes uvedl, že nedokáže vyhovět všem žádostem o poskytnutí vakcíny, objem výroby to zatím neumožňuje.

O odborný názor na ruskou vakcínu Sputnik požádal úřad vlády, napsal lékový ústav. Podle ústavu se ale nejedná o zahájení oficiálního procesu.

Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské ze 60 na sto procent výdělku. Vyšší dávku by lidé mohli pobírat v březnu a dubnu. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní normu projedná v úterý Sněmovna a ve středu Senát. Poté by ji měl k podpisu dostat prezident.

Mimořádná dodávka vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, kterou měl dostat Karlovarský kraj od tří německých spolkových zemí dnes, dorazí až v úterý. Místo původních 15 000 dávek dostane kraj 16 800 vakcín, stát přidal pro každý z okresů dalších 600 dávek.

Navrhovaný růst části příspěvků na péči vláda ANO a ČSSD ve sněmovně podpoří. K předloze poslanců šesti klubů schválila pozitivní stanovisko.

Vláda dnes bude jednat o možném pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Vyplývá to z materiálu, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín. Náklady na další fázi vývoje, která by zahrnovala výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.

Povinné testování ve firmách s více než 250 pracovníky by se podle Hospodářské komory týkalo 2400 zaměstnavatelů. Nejvíc ve zpracovatelském průmyslu.

Domažlická nemocnice zhruba za týden více než zdvojnásobila počet lůžek určených pro covidové pacienty. Ještě před osmi dny měla pro tyto nemocné 43 lůžek, nyní po několika etapách změn je jich 107. Většina je už obsazená. I když je nyní krajem zřizovaná Domažlická nemocnice specializovaná na covidové pacienty, i nadále poskytuje veškerou ambulantní péči a zatím i část lůžkové péče pro ostatní nemocné, řekl dnes mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Obhajoba vlády, že květinářství mohou zůstat nadále v provozu z pietních důvodů je podle sítě Květiny Novák naprosto lichá. Počet účastníků na pohřbech je omezený a širší rodina a přátelé, kteří většinou za běžných okolností květiny v květinářstvích za tímto účelem kupují, se obřadů nemohou účastnit. V současné době je velmi těžké odhadnout zájem zákazníků a naplánovat objednávky. Holandská burza navíc zdražila nákup i o 400 procent. Vyšší náklady znamenají také hygienická a bezpečnostní opatření. Podmínky podpůrných programů jsou přísné a dosáhne na ně jen část podnikatelů.

Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny ve venkovních prostorách, stejně jako veškerá komunikace a bezkontaktní platby. Showroomy zůstávají zavřené a prodej aut je tak možný jen on-line nebo telefonicky.

Nemocnice v Libereckém kraji nemají personál pro další těžce nemocné s koronavirem. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) proto ještě dnes požádá o další pomoc armády. 

"Nám především dělá problém opatření, které schválila hlavní armádní hygienička, díky kterému vojáci, dokud nemají druhou dávku vakcíny, tak nemohou pomáhat na covidových odděleních, kde je nejvíc potřebujeme," uvedl Půta po jednání krizového štábu.

Jasná obloha a prázdné turistické trasy - takový pohled se dnes naskytl na vrcholové partie Jeseníků. Kvůli vládním opatřením omezujícím volný pohyb lidé do hor vyrazit nemohli. Panoramatické kamery tak zcela ojediněle zabírají pouze přírodu a výhledy do okolí. Prázdno je podle jejich záběrů například na nejvyšší hoře Jeseníků, u vysílače Praděd, pusto je i na Ovčárně, potvrdil Jiří Hejtmánek z jesenické horské služby. Podobná situace podle něj nastala při první vlně koronaviru loni v březnu, hory však tehdy osiřely jen na pár dnů.

Do registračního systému pro očkování proti covidu-19 se dnes připojilo 4000 ordinací praktických lékařů z celkových asi 5500. Některé ordinace už dnes dostaly od krajů také vakcíny, aby mohly začít své pacienty očkovat. Řekl to Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Pokud se lidé chtějí nechat očkovat u svého lékaře, musí kontaktovat přímo jeho. 

Finská vláda v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze. Severské zemi to umožní zavřít restaurace a učinit další opatření proti šíření epidemie covidu-19. Rozhodnutí přichází v době, kdy nové varianty koronaviru přispívají v zemi k rychlému nárůstu počtu infikovaných. Koronavirové mutace přiměly vládu již dříve uzavřít hranice.

Musíme to vydržet, říkají starostové těch nejmenších obcí Moravskoslezského kraje na nařízení vlády, podle kterého jsou vycházky v rámci nových protiepidemických opatření nyní možné jen na katastru obce. Jejich obyvatelé mnohdy mají k dispozici třeba jen kilometr čtvereční. Některým představitelům obcí, hlavně těch horských, ale nařízení přijde nesmyslné. Zvláště v případech, kdy za hranicemi katastru jsou rozlehlé lesy, do kterých ale lidé nyní nesmějí.

Rakousko dnes hlásí za posledních 24 hodin 1409 nově nakažených koronavirem. Je to nejvyšší pondělní číslo od 11. ledna, informovala agentura APA s odvoláním na údaje rakouských ministerstev vnitra a zdravotnictví. Do rakouských statistik přibylo také dalších 13 úmrtí.

Pacientů s covidem je v kladenské nemocnici stejně jako na začátku února, dnes 76, z toho devět je na lůžkách intenzivní péče. Nyní zde mají pro tyto pacienty už jen jednotky volných lůžek, ale v případě potřeby má nemocnice připravený plán na rozšíření kapacity. "Jejich počet se bude odvíjet od aktuální potřeby a nárůstu pacientů s koronavirem," sdělila mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

Pro testování na covid-19 ve firmách jsou v Česku ve větším množství dostupné zatím jen testy, které objednalo ministerstvo vnitra pro použití ve školách, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) podle něj požádal, zda by je bylo možné využít. Než bude testování ve firmách povinné, mohl by se podle sociálních demokratů omezit provoz podniků, které nespadají mezi kriticky potřebné.

Vedení hlavního města nebude zdražovat nájmy prostor ve vlastnictví města. Do nájemních smluv nebude promítnuta ani inflace. Úleva bude platit pro všechny nájemce postižené opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Řekl to  radní Jan Chabr (TOP 09). Snahou města je pomoci podnikatelům, kteří nemohou podnikat. Slevy na nájmu poskytují podnikatelům radnice městských částí.

"Ať už ale vláda zvolí jakoukoliv cestu, měla by ji nejdříve vyzkoušet, jinak to můžou být vyhozené peníze," míní profesor Pavel Dřevínek.

Jihomoravský kraj začal očkování proti covidu ve velkokapacitním centru v Hodoníně. Bude sedm center. Do konce prázdnin má dostat dávku 770 000 lidí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby stát poskytl lidem v nouzi tři miliony respirátorů. Rozdělily by je zase potravinové banky, řekla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Návrh projedná kabinet.

Společnosti Podané ruce, která v Brně mimo jiné provozuje testovací centrum na výstavišti, podle jejího ředitele Jindřicha Vobořila zadržují celníci na skladech už týdny 100 000 respirátorů z Číny. Musí je tak nakupovat podstatně dráž u překupníků.

"Respirátory potřebujeme pro vlastní potřebu, poskytujeme je také charitám, domovům pro seniory, dáváme je do sociálních služeb. Umíme je dovézt velmi levně, ale leží nám na skladech u celníků. Tak je musíme za draho kupovat u překupníků a někteří se nám kvůli tomu doslova smějí do očí," uvedl Vobořil.

Ocelářská unie nesouhlasí s možným plošným uzavřením průmyslu kvůli šíření koronaviru. Hutě podle ní soustavně testují a aktivních případů mají díky tomu o polovinu méně, než je registrováno v české populaci. Provozy tak nejsou semeništěm nákazy, tvrdí unie.

"Firmy nelze házet do jednoho pytle. Některé se chovají zodpovědně, jiné ne. Firmy v ocelářství - kde lidé často pracují ve složitých podmínkách a mají proto speciální kvalifikaci - si nemohou dovolit o zaměstnance přijít," řekl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban.

Firmy mají dostatek respirátorů třídy FFP2 pro své zaměstnance a nehlásí problémy s jejich pořizováním. Podniky se totiž v posledních dvou týdnech začaly více předzásobovat ochrannými pomůckami a poptávka po nich stoupla trojnásobně až čtyřnásobně, sdělila dnes Hospodářská komora. Krátkodobé výpadky můžou podle ní být způsobeny logistickými problémy.

Na výstavišti Černá louka v Ostravě se otevřelo velkokapacitní očkovací centrum. Dnes v něm zdravotníci naočkují asi 250 lidí. V národním rezervačním systému bylo k dnešním 11:00 evidováno zhruba 2200 zájemců o očkování v tomto centru. Náklady na jeho vybudování by měly být do milionu korun, mnoho z vybavení se ale podařilo získat bezplatně. Řekli to zástupci města, kraje, Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Očkovací centrum je společným projektem těchto institucí.

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednání s šéfy krajských nemocnic to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Očkovat by se podle něj mělo všude i o víkendech, aby byl využit každý den. Velkokapacitní centrum bude za plného provozu moci naočkovat až 10 000 lidí za den. "Velkokapacitní centra mají i fakultní nemocnice v Brně a Ostravě, budou navyšovat kapacity," uvedl Babiš. 

V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední den počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 o 25. Celkem je jich ve 28 zdravotnických zařízeních 812. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní za den přibylo i 325 pozitivně testovaných a 11 úmrtí u lidí v průměrném věku 83 let.

Pokud se lidé chtějí očkovat proti covidu-19 u svého lékaře, neměli by se hlásit do rezervačního systému, ale kontaktovat lékaře, upozorňují praktici.

V jihočeských nemocnicích nyní leží 451 pacientů s koronavirem. Je to o 22 více než v pátek. Nejvíc hospitalizovaných je v táborské nemocnici, kde ošetřují 92 pacientů. Vyplývá to z informací uvedených na webu jihočeského krajského úřadu.

Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti nemoci covid-19 tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin. Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout, až bude vakcíny dostatek.

Pokud část obyvatel Horní Plané na Českokrumlovsku bude potřebovat navštívit městský úřad, nebo si ve svém městě nakoupit, musí kvůli tomu překračovat hranice okresů. Lidé z Bližší Lhoty, Přední Zvonkové a Další Lhoty, což jsou části Horní Plané, dělí od města lipenská přehrada. A když ji chtějí objet, musí tím přes prachatický okres. Podle nařízení vlády by však lidé kvůli koronaviru měli cestovat mezi okresy jen v nejnutnějších případech.

Dodavatelé testů pro samotestování mají podle ministerstva průmyslu a obchodu ve skladech asi 5 milionů testů. Tento týden by jich měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.

Povinné testování ve firmách s 250 a více zaměstnanci by mohlo začít podle ministryně financí Schillerové už od středy, zatím se počítalo s pátkem. Dnes to projedná vláda.

Iniciativa Chcípl PES plánuje uspořádat v neděli velkou demonstraci na pražském Staroměstském náměstí i přes vládní omezení pohybu mezi okresy.

Do rezervačního systému na očkování proti covidu-19 se od dnešní noci zaregistrovalo 100 000 seniorů nad 70 let. Údaj zveřejnila Chytrá karanténa.

Bavorsko se Saskem chtějí Česku poskytnout vedle očkování proti covidu-19 také rychlotesty. Na tiskové konferenci to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované.

Pražští strážníci v únoru řešili 9006 porušení opatření proti šíření nemoci covid-19, což je o něco více než v lednu. Uložili 625 pokut v celkové výši 224 900 korun. Nejvíc přestupků zaznamenali ve veřejné dopravě. Lidé ale porušovali i zákaz shlukování a strážníci rovněž řešili porušení zákazu mít otevřenou restauraci. V pondělí to sdělil ředitel městské policie (MPP) Eduard Šuster. Strážníci kontrolují především dodržování pravidel ve veřejné dopravě a nošení respirátoru či nanoroušky.

Žádné větší problémy při pohybu lidí dnes zatím nezaznamenali jihočeští policisté. Zaměřili se na kontrolu lidí mezi okresy i uvnitř nich. Řekl to jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle nařízení vlády platí kvůli koronaviru od dnešního dne omezený pohyb na území okresů i mezi nimi.

V Rusku se za uplynulý den prokázalo dalších 11 571 případů koronavirové infekce, 333 lidí po nákaze koronavirem zemřelo. Dnešní údaj o počtu zemřelých je nejnižší od 16. listopadu.

Město Most vydává seniorům nad 65 let respirátory zdarma. Vyzvednout je může i blízký člověk nebo rodinný příslušník. Hlídání dětí pracovníků vybraných profesí zajistí město v jedné mateřské a jedné základní škole. Hřiště jsou ode dneška uzavřena. Informovala mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

Registrační systém k očkování pro lidi starší 70 let byl spuštěn hodinu po půlnoci.

Nová opatření vlády epidemickou situaci v Česku výrazně nezlepší, varují experti na modelování. Řešením je podle nich omezit kontakty ve výrobě.

Policie v Praze kontroluje od půlnoci namátkově na vybraných silnicích, zda lidé příjždějící i odjíždějící z města dodržují opatření o omezení pohybu.

V Libereckém kraji přibylo za víkend 647 potvrzených případů covidu. O týden dříve mělo pozitivní test na koronavirus za sobotu a neděli 499 lidí.

Jihomoravští praktičtí lékaři zahájili očkování proti covidu-19. Mezi 380 praktiků se rozdělí 4000 dávek vakcíny AstraZeneca. Očkovat budou seniory.

 V Olomouckém kraji mají od pondělí kvůli novým omezením volného pohybu obyvatel nejméně prostoru na katastru své obce lidé ve Strukově na Olomoucku. Druhá nejmenší obec v České republice má totiž rozlohu půl kilometru čtverečných. Starosta Jiří Hubáček dnes ČTK řekl, že opatření se u nich fakticky ani dodržet nedá. Podstatně lépe jsou na tom lidé z měst, v Olomouci mají k dispozici území o rozloze přes 100 kilometrů čtverečných. Podobně velkou plochu pro rekreaci však mají i lidé z Loučné nad Desnou.

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem. Za rok zemřelo v souvislosti s nemocí covid 20 469 lidí, jenom za únor bylo obětí téměř 3800, což je třetí nejhorší měsíc po listopadu a lednu. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů covidu, o 290 méně než v sobotu, ale o 155 víc než před týdnem. Nakažených je přes 18 600 Pražanů.

Z hranic dosud uzavřených okresů Sokolov a Cheb v noci na pondělí zmizely stálé policejní kontroly. Po dvou týdnech karantény se režim kontrol změní na namátkové, budou ve stejném režimu jako ode dneška v celé České republice. Dnes nechá policie z původních kontrolních bodů odstranit i dopravní značení, zjistila ráno ČTK.

Rok uplynul od chvíle, kdy se v Česku objevil první prokázaný případ nemoci covid-19. Aktuálně.cz přináší časovou osu posledních 365 dní, která detailně ukazuje vývoj pandemie i možné příčiny toho, proč Česko už dlouho patří k nejpostiženějším státům světa.

Cílem lockdownu nemůže být jen vyhladovění viru tím, že zůstaneme tři týdny zavření. Nutně potřebujeme, aby stát zvládl to, čeho dosud nebyl schopen: kroků, bez kterých tady covid začne řádit znovu, píše komentátor David Klimeš..

AstraZeneca prodala podíl 7,7 pct. v biotechnologické firmě Moderna za více než jednu mld. USD. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny.

Česko momentálně patří mezi desítku zemí, z nichž na Maledivy přijíždí nejvíce turistů. Od začátku roku navštívilo tento ostrovní stát v Indickém oceánu přes 4600 lidí Čechů. 

Policie v Moravskoslezském kraji v pondělí začala kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Hranice okresů lze ode dneška překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Policie kontroluje při cestách mezi okresy nejen řidiče, ale například i cestující z vlaků či autobusů. Má přes 100 kontrolních stanovišť, na kterých hlídkuje několik stovek policistů. Řekla to policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4732 nových případů nákazy koronavirem a 60 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který přesně před týdnem hlásil 4369 nově infikovaných a 62 zemřelých po nákaze koronavirem. Víkendové bilance bývají v Německu zpravidla nižší z důvodu méně intenzivního testování.

Vláda dnes projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely od 5. března testovat své pracovníky na nemoc covid-19. Za nesplnění povinnosti by podnikům hrozila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) až půlmilionová pokuta. 

Dnes je to rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu od té doby prodělalo více než 1,23 milionu lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo přes 20 tisíc. Po mírné loňské jarní vlně epidemie, v níž denní přírůstky nakažených nepřesáhly 400, se epidemie dostala k dalším vrcholům na přelomu října a listopadu a počátkem letošního roku. Nové rekordy nad 20 tisíc nových případů za den můžou podle ministerstva zdravotnictví přinést následující dny.

Obyvatelé Plzně budou moci do obchodního centra Globus, přestože je v okrese Plzeň-sever. O výjimce ze zákazu cestování mezi okresy informuje policie.

K cestování jen v okresu vydal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dvě výjimky. První umožňuje cestování mezi okresy Brno-město a Brno-venkov, které jsou podle ministra natolik propojené, že by lidé museli jezdit za nákupy desítky kilometrů. Druhá výjimka bude platit v Plzni, kde velké obchodní centrum za městem spadá do jiného okresu. "Pokud bychom tu výjimku neudělili, tak v Plzni zítra vypukne dopravní kolaps," řekl Hamáček Blesk Zprávám.

Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na dnešním mimořádném jednání vláda premiéra Igora Matoviče. V interiérech budov a také v hromadné dopravě by lidé měli povinně nosit respirátory kategorie FFP2.

Kabinet kromě toho schválil materiál o závěrech ze schůzky politiků s odborníky a vědci; na jeho základě by se Slovensko mělo připravit na možnost tvrdého omezení pohybu lidí, zastavení výroby a uzavření země, pokud se nepodaří v následujících tří týdnech zpomalit šíření infekce.

V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském Manausu. Podle představitelů britského zdravotnictví, které dnes citovala agentura Reuters, jsou tři případy v Anglii a tři ve Skotsku.

Nebezpečí, že se tato forma bude dále šířit, není velké, ale úřady zabývající se případy v Anglii z preventivních důvodů znásobily v oblasti výskytu testování a zjišťování genových sekvencí pozitivních vzorků.

Ministr vnitra může upravit zákaz cestování mezi okresy v místech, kde takové omezení nedává smysl. Podle Babiše o tom dnes rozhodla vláda, řekl Nově.

Slovensko zavede od středy zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla vláda. Pokud se epidemická situace nezlepší, zemi asi čeká lockdown.

Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15 000 dávek vakcíny. Informovala o tom dnes televize MDR s odvoláním na saského premiéra Michaela Kretschmera.

Očkovací látku pošle Sasko a Bavorsko, jež s Českou republikou sousedí, a k nim přiléhající Durynsko.

Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní protiepidemická opatření. Mutace, která se na konci loňského roku objevila v Británii, se nyní v Oslu podílí na 50 až 70 procentech infekcí. Od úterka proto v norské metropoli budou muset zavřít všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží. Restaurace budou moci působit jenom jako výdejny jídla a vyšší ročníky středních škol čeká část výuky na dálku.

"První dny bude Policie ČR benevolentnější, protože chápe, že řada občanů si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení. Nicméně od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní. Bude-li to nutné, budeme porušování pravidel sankcionovat," upozornil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Policista může na místě uložit pokutu maximálně 10 000 korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20 000 korun.

Testování zaměstnanců má být povinné pro firmy s 50 až 250 pracovníky od 12.března, uvedla Česká televize. Zaměstnancům má za netestování hrozit pokuta 50 000 Kč.

Okresy Brno-město a Brno-venkov budou sloučené do jednoho. Zákaz pohybu lidi mezí okresy se tak na ně od pondělí vztahovat nebude, uvedla policie.

V Praze budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů záchranného systému také potomci lidí pracujících například v justici nebo kurýrů. Každá městská část bude otevírat jednu. Na svém twitterovém účtu to dnes napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla vakcínu farmaceutické firmy Johnson & Johnson schválit na začátku března. V rozhovoru s televizí France 3 to dnes řekla francouzská ministryně průmyslu Agnès Pannierová-Runacherová. Distribuce přípravku by podle ní mohla začít na konci března, popřípadě na začátku dubna.

Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, dnes skončí policejní kontroly. Budou zde platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku ČR.

Policii bude s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru od úterý pomáhat 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy. Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od pondělí, odkdy na tři týdny platí. Dohromady bude nasazeno 30 000 lidí, řekl dnes novinářům náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Policisté budou hlídkovat na 500 stanovištích na významných dopravních tepnách, která policie vytipovala, uvedl Vondrášek. 

Od pondělí budou zavřené školky i první a druhé třídy základních škol. Rodiče dětí, které nově zůstanou doma, tak mají nárok na ošetřovné.

Běžkaři na Vysočině ještě o víkendu využili poslední přírodní sníh u Fryšavy na Žďársku. Počty výletníků už byly nižší než minulé víkendy, kdy Žďárské vrchy zažívaly mimořádný nápor. První celkem klidný konec týdne má za sebou i šumavská obec Kvilda. Od pondělí se mohou lidé procházet je na území své obce. Pravidla pro volný pohyb zpřísnila vláda kvůli epidemii na tři týdny.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že v určitém momentu by například část platu lidí na home office, většinou úředníků, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným.

"Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli - sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni," prohlásil Vystrčil.

Pasažéři, kteří odlétají z londýnského letiště Heathrow, musí nově počítat s poplatkem 8,9 libry (kolem 270 Kč). Letiště, které má za sebou kvůli pandemii covidu-19 ztrátový rok a propad v počtu pasažérů, chce s jeho pomocí pokrýt náklady za služby, například za odbavení. Poplatek schválil britský Úřad pro civilní letectví.

V Brně mohou lidé stejně jako v Praze i od pondělí chodit mezi městskými částmi bez potvrzení. Celé město je jeden okres.

V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock, podle něhož jde o obrovský úspěch. Od pondělka budou v Anglii dostávat pozvánky na očkování lidé ve věkové skupině od 60 do 63 let a do poloviny dubna by měli být očkovaní všichni zájemci nad 50 let.

Izrael poskytne vakcíny proti nemoci covid-19 Palestincům, kteří pracují na jeho území nebo v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. V neděli to oznámil styčný úřad, který zajišťuje spolupráci mezi Izraelem a palestinským okupovaným územím. Očkovací kampaň by se měla týkat asi 130 000 Palestinců.

Nové testovací místo bude od pondělí v provozu na silnici I/10 u česko-polské hranice v Harrachově na Jablonecku. Fungovat bude zatím v pracovních dnech. Důvodem je zpřísnění pravidel, kdy Polsko vyžaduje při přechodu hranic z České republiky negativní test na covid-19.

V pražské integrované dopravě se od 1. března zatím neočekávají žádné zásadní změny. Jezdit přestanou školní autobusy. Omezený bude provoz některých příměstských vlaků. Intervaly některých spojů byly prodlouženy. Cestující musí mít v MHD i na zastávkách zakryté dýchací cesty.

Faerské ostrovy nemají poprvé od loňského července ani jediný aktivní případ nákazy koronavirem. Poslední infikovaný opustil karanténu v pátek, a souostroví tak pyšně vyhlásilo, že je nově "covid-free" zónou. Napsala o tom v neděli agentura DPA.

Starosta Březiny na Brněnsku Martin Habáň chce výzvou upozornit vládu na organickou propojenost okresů Brno-město a Brno-venkov. Podle něj páteční nařízení vlády o omezení pohybu lidí mezi okresy, které bude platit od pondělí, obce na Brněnsku paralyzuje. Výzvu odešle v pondělí, zatím nasbíral pět podpisů dalších starostů, v pracovní den jich očekává ještě mnohem víc, řekl Habáň.

Hospodářská komora předpokládá, že povinnost testovat zaměstnance na koronavirus se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů. Odhadem půjde zhruba o tři miliony lidí, řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat od pátku 5. března.

Přezkum mimořádných opatření podle pandemického zákona bude pravděpodobně složitý a nelze očekávat, že o nich Nejvyšší správní soud rozhodne v řádu dní. Rozhodování potrvá spíše v řádu týdnů, uvedl na webových stránkách soudu jeho předseda Michal Mazanec. Pandemický zákon schválila Sněmovna v pátek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice podle něj dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření koronaviru.

"Právě přijatý pandemický zákon zakládá významné pravomoci orgánů veřejné správy, hluboce zasahuje do života společnosti a může vést k podstatným omezením práv občanů. Při přezkumu mimořádných opatření podle pandemického zákona půjde velmi pravděpodobně o složité a rozporuplné rozhodování ve značném množství případů. Je třeba položit důraz nejen na rychlost, ale současně s tím i na právní a argumentační kvalitu našich rozhodnutí," sdělil Mazanec.

Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal by odmítl případnou nabídku stát se ministrem zdravotnictví. Podle něj je třeba změnit přístup k řešení pandemie covidu-19, nikoliv ministra. Smejkal to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prezident Miloš Zeman dnes v CNN Prima News řekl, že je mu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) líto, pozoruje na něm syndrom vyhoření, a kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému. Odchod Blatného premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně vyloučil.

Členové protestní iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s vládními opatřeními proti koronaviru, odmítají dodržovat vládní nařízení, pokud se alespoň na 14 dní nezavřou velké výrobní závody. Od pondělí 1. března tak zůstanou otevřené stovky restaurací, řekl dnes ČTK Jiří Janeček z iniciativy.

"Je již déle nemožné, aby vláda přistupovala k boji s pandemií nerovnoprávným přístupem, kdy vláda odmítá byť jen na 14 dnů uzavřít výrobní závody a montovny. Není možné, aby malí živnostníci již rok nesli jako jediní následky vládních polovičatých opatření," uvedli dnes členové iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert a Jiří Janeček.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News zmínil, že v určitém momentu by například část mzdy lidí na home office, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal. Pomyslné nůžky mezi občany se podle něj tím rozevírají čím dál více.

"Já vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit. Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli - sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my (ostatní) máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni," řekl Vystrčil.

SÚKL vakcíny proti covidu registrovat nemůže, lze to jen centralizovaně v EU. Možností je výjimka MZ o použití neregistrovaného přípravku, uvedl ústav

Německo prohlásilo francouzský departement Moselle za oblast s výskytem mutací koronaviru, a od úterka proto zpřísní režim na společných hranicích. Informovala o tom dnes agentura DPA. Při překročení hranic budou muset mít všichni příchozí negativní test na koronavirus, železniční ani autobusoví dopravci nebudou smět provozovat přeshraniční linky. Dopravy zboží se omezení nedotkne.

Departement Moselle se zhruba jedním milionem obyvatel sousedí s německými spolkovými zeměmi Sársko a Porýní-Falc. Hraniční kontroly, které se nyní provádějí na hranicích s Českem a Tyrolskem, tam ale zatím Berlín zavést nechce. "V našich úvahách zatím s hraničními kontrolami nepočítáme," uvedl už v pátek ministr vnitra Horst Seehofer.

Policie stíhá konkrétní osobu v souvislosti s výhrůžkou premiéru Babišovi, muž je stíhaný vazebně, uvedla policie. Chtěl zabít Babiše i jeho rodinu.

Hejtman Karlovarského kraje Kulhánek: S mimořádnou dodávkou vakcíny AstraZeneca si kraj poradí do dvou týdnů, pomůže v očkování učitelů. K očkování se přidají i praktici.

Vláda nemá připravenou systémovou nabídku odškodnění za koronavirová opatření, bude o ní ale co nejdříve debatovat, uvedla ministryně Benešová.

Babišovi by stejně jako prezidentu Zemanovi stačila v případě ruské vakcíny Sputnik V certifikace SÚKL, není podle něho nutné čekat na doporučení EMA.

"8. ledna mi řekla policie, že je člověk, který chce zastřelit mě a moji rodinu. Doteď máme hlídaný dům. Ten člověk byl zatčen ve Španělsku," řekl Babiš. Tvrdí, že svou ženu poslal do Dubaje, aby ji ochránil. O nebezpečí nevěděla, dodal.

Babiš domluvil se saským premiérem dodávku 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, v pondělí by měly být rozvezeny.

"Vím, že naše vláda nemá důvěru. Komunikace není dobrá. Chtěl bych ale, aby si lidé řekli, že nám dají poslední šanci a společně to porazíme," řekl Babiš v Partii.

Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy Sinopharm. Informoval o tom na svém facebookovém účtu. Čínskou očkovací látku schválily maďarské úřady ve středu, a to bez předchozího doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Už dříve podobně postupovaly v případě ruské vakcíny Sputnik V.

"Naočkován," napsal Orbán na Facebooku a své příspěvky doplnil videem a třemi fotografiemi. Na jedné z nich je vidět, jak mu zdravotnice aplikuje injekci do paže, na jiné lékař drží v ruce krabičku s čínskou vakcínou.

"Udělali jsme chybu, že jsme netestovali lidi, kteří se vraceli z Chorvatska. Když bylo Techtle Mechtle, tak jsme měli všechny bary zavřít," jmenoval Babiš chyby, které podle něj vláda učinila.

Josef Středula reaguje na kritiku premiéra Babiše, který jej označil za největší nebezpečí pro českou ekonomiku.

"Stále se k tomu hlásím. Já vím, že si lidi dělají srandu, že jsem v srpnu řekl, že jsme 'Best in covid'. Ale já jsem myslel my, jako Češi. Ne já," řekl Babiš.

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. "Zítra vláda rozhodne o tom, že firmy musí testovat. Kdo nebude testovat, bude pokuta 500 000. Od 5. 3. to bude povinné, kdo nebude testovat, tak by měla firma zavřít a jít na 14 dní do antiviru," řekl Babiš. "Pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy přijdou o zakázky, dostanou se do bankrotu a lidé budou nezaměstnaní," dodal.

"Už nechci prosit, já chci žádat. Kdo nedodržuje opatření, musí dostat pokutu. Musíme znovu přesvědčit lidi, co nedodržují ty opatření, aby pochopili, že je lockdown potřeba," řekl Babiš.

"Jsem krizový manažer, mám tah na bránu, ano, terorizuju ty lidi, píšu jim očkujte, očkujte," řekl Babiš v Partii na dotaz, zda situaci zvládá.

Babiš odmítl, že by uvažoval o rezignaci. "Proč bych rezignoval. Od rána bojuju za vakcíny, bojuju za léky," řekl Babiš. "Někteří se můžou smát, ale nikdy neodstoupím," dodal.

Premiér Babiš odmítl, že by mu na jednáních s vládou, hejtmany a odbory "tekly nervy". "To jsou pomluvy. Není to pravda. Největší nebezpečí naší ekonomiky je pan Středula. Dělá všechno pro to, aby se zviditelňoval, je to jasný kandidát na prezidenta. On není zástupce skutečných zaměstnanců," řekl Babiš.

Premiér Babiš řekl, že změny ve vládě nechystá. "Není to na stole. Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem, nemá manažerské zkušenosti, nemá v okolí hodně dobrých úředníků," řekl Babiš.

Měl by podle Zemana Blatný odstoupit? "Je to samozřejmě kompetence premiéra. Já jsem až brankář ve finálním stádiu. Blatný nebyl špatný ministr, udělal kus práce, teď už mi ale připadá, že je velmi velmi unavený," uvědl.

"Je mi ho (Blatného) líto, řekl jsem mu při jmenování, že přechází z parku do džungle. A ta džungle ho sežrala. Pozoruji na něm syndrom vyhoření. Mám k němu soucit a obdiv, vidět ale k smrti vyčerpaného člověka je smutné a kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému," řekl Zeman na adresu ministra Blatného v pořadu Partie.

Miloš Zeman o sobe uvedl, že je zastáncem online výuky jazyků. "Dokonce bych někdy řekl, že dobře připravený počítačový program na distanční výuku jazyků, je lepší než učitel, který slovy klasika je před vámi o jednu lekci," řekl Zeman v Partii.

"Vláda udělal spoustu chyb. Nejsměšnější chyba bylo kafe v kelímku a nejhorší chyba, která se naštěstí napravila, byly hodiny obchodů pro důchodce," řekl Zeman.

Ocenil chování hejtmanů napříč politickým spektrem, kterým se podařilo s vládou jednat.

Zeman v pořadu Partie na Primě zkritizoval některé "pseudoodborníky", kteří covid zlehčují. "Tihle lidé by měli zalézt do podzemí a už nic neříkat," uvedl.

Zeman podle svých slov uvažuje, že udělá z Romana Prymuly svého neplaceného poradce. "Jako odborník je vynikající. Jeho sociální inteligence, jak řekl pan premiér, není úplně vynikající," řekl Zeman v Partii.

"Panu kancléři jsem ubral sto procent prémií, zkritizoval jsem ho, on se omluvil a tím to pro mě skončilo," odpověděl na dotaz, jestli se zlobí na kancléře Vratislava Mynáře za jeho návštěvu fotbalového zápasu.

Prezident Zeman oznámil, že požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o dodávku vakcíny Sputnik V. Podle informací ruského velvyslanectví mohla dorazit v nejbližší době, řekl Zeman CNN Prima News. Nechal by se jí očkovat.

"Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak bychom jim měli říct, že vakcíny nemají ideologii," řekl Zeman v Partii. Dodal, že by přijal každou vakcínu, která projde certifikací, například SÚKL.

"Moje dcera i moje žena mě samozřejmě navštěvují, rodina by měla zůstat pohromadě," řekl Zeman v Partii. "Pošesté říkám, že je něco úplně jiného, když víte, že je situace bezvýchodná, a kdy vám prezident říká, ať vydržíte maximálně šest měsíců, a to nejen proto, že si to myslí, ale proto, že existuje vakcína," dodal Zeman.

"Měli bychom důvěřovat lidem, že se i teď budou chovat disciplinovaně. Když už je konec blízko, jak jsem zmínil," řekl Miloš Zeman na adresu opatření.

Podle svých slov žádal policejního prezidenta o co nejtvrdší sankce pro každého, kdo porušuje opatření. Nasazení policisté a vojáci by měli být přísní.

"Pokud vyjdeme z předpokladu, že zdroj šíření nemoci je způsoben shlukováním velkého počtu osob, tak se musíme ptát, zda ve školách se shlukuje velký počet osob, tak pokud je tato odpověď kladná, tak i když je to nepopulární, tak uzavření škol pokládám za rozumné, i když nepříjemné opatření," uvedl Miloš Zeman v Partii.

Průmyslové podniky by zatím neuzavíral. "Uvědomte si, že průmysl představuje 42 procent národního důchodu. A tam ten lockdown je do jisté míry riskantní, i když bych se ani tomu nebránil," dodal.

Zeman řekl, že uzávěra průmyslu by byla riskantní. Nebránil by se jí, ale zatím je podle něj důležité, aby zaměstnanci nosili roušky a byli testováni.

"To není první případ očkování. Zatím všechny předchozí případy skončily úspěšně. Měli jsme tuberkulózu, černý kašel, dětskou obrnu. Na všechny tyto nemoci očkování zabralo. To je důvod, proč můžeme očekávat, že zabere i na covid," řekl prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na Primě.

Podle prezidenta Miloše Zemana se pandemie koronaviru pomalu chýlí ke svému konci. "I když někteří lamentují, tak tragédie se blíží svému konci. Podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina populace. V podstatě všichni, co to chtějí, a já věřím, že ta lehce dementní část populace, která to nechce, změní názor," řekl v pořadu Partie na Primě.

Plzeň spouští kampaň vysvětlující nová omezení, zveřejní mapy okresu, požádá firmy z Borských polí, aby kvůli přeplnění MHD posunuly začátky směn.

V Pardubickém kraji přibylo v sobotu 287 nových případů nákazy covidem. V porovnání s předešlou sobotou jde o pokles o necelých šest desítek případů.

Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde počty nakažených i obětí rostou do závratných výšin. Vysvětlit, proč takový osud potkal právě relativně bohatou zemi se silným zdravotnictvím, demokraticky zvolenou vládou a přístupem k vakcínám je ale obtížné. Ke katastrofě totiž vedly desítky menších pochybení, špatných rozhodnutí a komunikačních omylů, napsala ve své analýze situace v ČR stanice CNN.

"Zemí se šíří nová, infekčnější mutace viru, která dohnala české nemocnice na pokraj kolapsu. Bilance mrtvých překonala hranici 20.000 a v poměru k počtu obyvatel patří k nejvyšším na světě. Neexistuje ale důvod, proč by zrovna tento stát měl patřit k nejpostiženějším," píše CNN.

Na jižní Moravě přibylo v sobotu 675 případů nákazy koronavirem. Podíl podezření na britskou mutaci vzrostl téměř na polovinu. Čtyři lidé zemřeli.

Ve středních Čechách přibylo v sobotu 1546 nakažených. Ve srovnání s minulou sobotou jde o nárůst asi o 300 případů. Nyní je zde 24 556 případů covidu.

V Karlovarském kraji přibylo v sobotu 138 případů koronaviru, oproti pátku čtvrtina. Zemřeli čtyři lidé. Nemocnicím chybí lůžka pro covidové pacienty.

V Plzeňském kraji bylo v sobotu 491 případů koronaviru, třetina pátečního počtu. O víkendu se míň testuje. Zemřelo 16 lidí, za celou pandemii 1175.

V sobotu v Praze přibylo 1230 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem a v sobotu nejvíc od 24.října. Nakažených je teď přes 18 000 Pražanů.

V Ústeckém kraji epidemie koronaviru dál sílí. V sobotu přibylo 748 potvrzených případů covidu-19, oproti minulé sobotě to je o 144 nákaz více.

Českobudějovická charita vyhlásila sbírku respirátorů pro lidi v nouzi. Určené budou například pro chudší rodiny, samoživitele nebo pro lidi bez domova. Prostřednictvím potravinových bank mohou dostat roušky, které jim ale neřeší vstup do obchodů, MHD nebo zdravotnických zařízení, kam se teď může jen s respirátorem. ČTK to sdělila Isabela Šilhová z charity.

"Pokud můžete pomoci a chcete darovat respirátory, rádi je prostřednictvím našich služeb předáme potřebným, o které pečujeme," uvedla Šilhová. Dodala, že v minulém roce poskytla Městská charita České Budějovice služby 1800 dospělým.

Na demonstraci v Kodani proti vládním restrikcím zavedeným ve snaze bránit šíření koronaviru zatkla dánská policie v noci na dnešek osm lidí. Informovala o tom agentura AFP. Protestu v centru metropole se zúčastnilo zhruba 1200 lidí. Jeho organizátorem bylo hnutí Men in Black (Muži v černém), které demonstrace proti restrikcím pořádá od prosince.

Sobotní protest byk převážně poklidný, policisté ale zadrželi několik osob v souvislosti s používáním nepovolené pyrotechniky a výtržnostmi. Demonstraci zorganizovala - jako obdobné akce v předchozích týdnech - skupina Men in Black. Ta kritizuje "diktaturu" v Dánsku, kde platí kvůli koronavirové krizi přísná opatření a jejím hlavním heslem je slogan "Svobodu Dánsku, máme toho dost!".

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 328 případů nákazy, je to o sto případů více než před týdnem. Oproti všedním dnům počet poklesl jen nepatrně.

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v pevných sítích se pak zvýšil o třetinu až polovinu. Důvodem byla nejen omezení související s koronavirovou krizí, kdy se výuka přesunula do domácností a část lidí pracovala z domova, ale i rostoucí využití chytrých mobilních telefonů a zlevňování datových tarifů. Vyplývá to z informací operátorů.

Síť O2 zaznamenala v době zvýšené práce z domova a distanční výuky nárůst fixního datového provozu o 54 procent, mobilního dokonce o 70 procent. "Největšími tahouny provozu byly ale služby streamující video, tedy O2 TV, Netflix, YouTube a podobně. Rekordní datový provoz jsme zaznamenali také na komunikačních platformách, jakými jsou MS Teams, Skype, Zoom nebo Google Meet," uvedla mluvčí firmy Kateřina Mikšovská.

Firmy podnikající v oboru veletrhů a výstavnictví očekávaly, že uplynulý rok bude evropsky i celosvětově velmi silný. Pandemie koronaviru to ale změnila. Mnoho veletrhů s víceletou periodicitou byl plánováno právě na rok 2020, a tak všichni organizátoři uzpůsobili své kapacity, aby objem zakázek zvládli. Zrušení rozsáhlých jarních veletrhů, které již byly ve vysoké fázi příprav s materiálem a montážními týmy na cestě, mnohdy i s již postavenými expozicemi, byl pro všechny velký šok. ČTK to řekl viceprezident Asociace výstavářských firem ČR Tomáš Moravec.

Asociace sdružuje 17 členů. Koronavirus na ně dopadl rozdílně s ohledem na nastavené financování a zdroje. "Všechny výstavářské firmy se ale připravovaly na silný rok a investovaly do posílení personálu, výrobního vybavení i ostatního zázemí, které je pro plných chod firem potřebné. Firmám se propadly tržby v rozmezích od 30 až do 90 procent, s čímž souviselo i snižování stavu zaměstnanců. Kupříkladu Veletrhy Brno musely redukovat počet zaměstnanců zhruba o třetinu," uvedl Moravec, který ve společnosti Veletrhy Brno působí jako ředitel výstavby expozic.

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v pevných sítích se pak zvýšil o třetinu až polovinu.

V Libereckém kraji za sobotu přibylo 400 nových případů koronaviru, před týdnem jich bylo 325. Bezmála za rok se v kraji nakazilo skoro 59 000 lidí.

Sobotních 7798 odhalených případů koronaviru je pátým nejhorším víkendovým výsledkem, vůbec nejvyšší počet nakažených byl o volném dni hlášen 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12.473 případů. V první desítce nejhorších víkendových dnů jsou tři neděle, kdy se obecně testuje nejméně.

Přehled nejvyšších počtů případů covidu o víkendu:

DenPočet pozitivních testů
sobota 24. října 202012.473
sobota 31. října 202011.427
sobota 17. října 20208713
sobota 9. ledna 20218436
sobota 27. února 20217798
sobota 7. listopadu 20207721
neděle 25. října 20207300
sobota 20. února 20216774
neděle 1. listopadu 20206551
neděle 3. ledna 20216267

V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 190 případů nákaz covidem-19, oproti minulé sobotě je to o 245 případů méně. V tomto týdnu počty poklesly podruhé.

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 9. ledna. V nemocnicích je s covidem-19 ve vážném stavu dál přes 1500 pacientů. S nákazu se nyní potýká téměř 150 000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za rok od prvních potvrzených případů loni 1. března se koronavirus v Česku prokázal u 1 235 480 lidí. S nemocí covid-19 zemřelo 20 339 z nich, vyléčilo se 1 067 557 nakažených. Aktuální počet 147 584 lidí s potvrzenou nákazou je dosud nejvyšší.

V Německu přibylo za poslední den 7890 případů nákazy koronavirem a 157 obětí nemoci covid-19, což je zhruba stejně jako před týdnem. Vyplývá to z aktuálních dat Institutu Roberta Kocha (RKI).

V lednu a v první polovině února se epidemická situace v Německu postupně zlepšovala, nyní ale čísla nově nakažených stagnují. Odborníci to připisují šíření mutací viru, uvedla agentura DPA.

Koronavirová krize ovlivnila během roku i dění na silnicích. Aut v provozu po vypuknutí pandemie výrazně ubylo, což se například na jaře promítlo na zhruba třetinovém snížení počtu dopravních nehod. Volnější silnice ovšem mnohdy naopak zvýšily závažnost nehod. Cesty uvolnila především osobní auta. Vyplývá to z informací Policie ČR. Pandemie na jaře na chvíli zastavila i dopravní stavby, po většinu roku však pokračovaly.

Vliv pandemie na provoz na silnicích potvrdil při bilancování loňského roku náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Podle něj se loňské statistiky nehodovosti kvůli koronaviru vymykají dosavadnímu trendu a je složité je porovnávat s předchozími roky. Loni i vlivem krize zemřelo nejméně lidí od roku 1961, a to celkem 460.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v sobotu ohlásilo 1386 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a 61 602 nově odhalených infekcí koronavirem. Brazílie tak pátým dnem v řadě zaregistrovala přes 1300 obětí a přes 60 000 potvrzených nákaz. Informovala o tom agentura Reuters.

Bilance epidemie v jihoamerické zemi s přibližně 210 miliony obyvatel tento týden přesáhla 250 000 mrtvých, zatímco její růst dosáhl dosud nejvyšší úrovně. Na každý z posledních sedmi dní připadá přes 1150 smrtících případů covidu-19.

Ve Spojených státech už se může očkovat třemi různými vakcínami proti covidu-19. Po látkách od výrobců Pfizer a Moderna v sobotu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson (J&J). Ta se na rozdíl od dvou již používaných přípravků nemusí podávat ve dvou dávkách.

Regulátor FDA dal vakcíně J&J povolení pro nouzové použití den poté, co tento krok doporučila nezávislá expertní komise. Očkování je podle amerických expertů vhodné pro osoby ve věku 18 let a starší. Dávky by podle agentury AP mohly začít do jednotlivých amerických států proudit v pondělí. Výrobce očekává, že do konce března dodá Spojeným státům 20 milionů dávek.

K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět nakazit. Podle imunologa Michala Křupky je také důležité zjistit, nakolik vakcíny ochrání před různými mutacemi. Rozsáhlé proočkování populace je však klíčové. Těžké případy vznikají za spoluúčasti nevhodné reakce imunitního systému, řekl Křupka, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Křupky je předpoklad, že za různým průběhem infekce stojí i odchylky v přirozené imunitě člověka. "Vypadá to, že někdo infekci lépe zvládá už na sliznici. Na tom se podílejí látky zvané interferony," řekl.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby se novináři mohli i při nadcházejících vládních omezeních volně pohybovat na základě předložení novinářského průkazu. Organizace to uvedla na Twitteru.

Ruská vakcína Sputnik V proti covidu-19 vykazuje při opětovném očkování účinnost i proti mutacím koronaviru. S odvoláním na ruské vědce to oznámila agentura Reuters. Podle jejích zdrojů účinnost vakcíny prokazují dosud provedené testy.

Reuters píše, že prezident Vladimir Putin v lednu nařídil, aby byla do 15. března prověřena účinnost v Rusku vyráběných vakcín proti variantám koronaviru, které se šíří ve světě. "Nedávná studie ruského Gamalejova střediska prokázala, že opakované očkování Sputnikem V dobře chrání proti mutacím nového koronaviru, a to včetně té z Británie a Jihoafrické republiky," citoval Reuters Denise Logunova, který je zástupce ředitele tohoto pracoviště, kde vakcínu Sputnik V vyvinuli.

Testy na covid by měly být povinné pro první skupinu podniků od 8. března, zřejmě pro větší firmy, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček. Pro menší začne povinnost později.

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Prezident Miloš Zeman má od svého ruského protějšku Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik proti covidu-19, uvedla CNN Prima News. Ruského prezidenta o ni Zeman podle televize požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Certifikace vakcíny by prezidentovi stačila od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci," řekl Zeman. "Mně by úplně stačila certifikace SÚKL," dodal. Vakcína Sputnik nyní nemá schválení od SÚKL ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Na Vysočině potvrdily testy covid-19 v posledních 24 hodinách u 539 lidí. Zemřeli dva nakažení. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Nejvíc nových případů nemoci bylo zjištěno na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. V tomto kraji se zhruba půlmilionem obyvatel teď hygienici evidují 3882 nakažených lidí.

Italská vláda dnes zpřísnila opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování odborníků chce předejít šíření nakažlivějších mutací viru. Nejpřísnější režim budou od pondělí mít poprvé od ledna dva jihoitalské regiony - Basilicata a Molise. Znamená to zavřené restaurace, přísné omezení pohybu a provoz pouze nezbytných služeb.

K očkování proti covidu-19 se dnes zaregistrovalo 93 000 učitelů a dalších pracovníků škol. Celkově už systém zaznamenal 1,5 milionu registrací.

Plzeňský kraj od pondělí rozšíří do celého kraje opatření, která dosud dělal hlavně na nejpostiženějším Tachovsku. Budou se všude víc dezinfikovat veřejné prostory, hasiči budou obcím rozvážet dezinfekci, kraj případně opět poskytne respirátory. Posiluje se kapacita testovacích míst a otvírají se nová. Kraj pošle také víc lidí na pomoc s trasováním kontaktů nakažených. Některá krajská zařízení sociální péče nabídnou volná lůžka na doléčení necovidových pacientů, aby se ulevilo přetíženým nemocnicím, řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci projevovat optimismus k vývoji covidu-19. Mnozí si slibují hodně od očkování, ale Clemens Hong, který je odpovědný za testování v USA, řekl, že je stále nutné mít se na pozoru. Podle amerických médií panuje v armádě značná nedůvěra k vakcínám, až třetina zejména mladších vojáků se odmítá nechat naočkovat.

Pro návrat žáků a studentů do škol je nutné udělat maximum, jakmile to epidemická situace dovolí, a to i za cenu přísnějších opatření například v průmyslu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to uvedl v souvislosti s tím, že vláda od pondělka uzavře školy, mateřské školy i dětské skupiny. Oslovení ředitelé škol a odboráři krok vlády vítají. Učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol se dnes začali přednostně registrovat k očkování proti covidu-19 a do Česka dorazil první milion antigenních testů pro testování ve školách.

Policie bude kontrolovat auta na hranicích uzavřeného okresu Trutnov nejméně do nedělní půlnoci. Za celou dobu kontrol, které započaly 12. února, odepřeli policisté vjezd na Trutnovsko či výjezd z něj více než 4900 vozidlům, informovala dnes policejní mluvčí Magdaléna Vlčková. 

Většina lyžařských areálů podle Asociace horských středisek letošní sezonu vzdává. Pokud by mohly ještě ve druhé polovině spustit provoz, budou to jen osamocení provozovatelé ve velmi nízkém počtu. Ztráty lze pouze odhadovat, ale vzhledem k tomu, že zima byla na sníh i počasí příznivá, řadila by se letošní sezona k vydařenějším. Tržby v takovém případě dosahují obvykle zhruba tří až čtyř miliard korun. Kompenzace pomohou jen částečně pokrýt náklady. Provozovatele zimních středisek tak čeká těžké období, které část z nich nemusí přežít. 

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo na svém webu přehled nových opatření pro podnikatele. V dokumentu lidé najdou platná nařízení podle jednotlivých odvětví i vysvětlení některých pojmů. Dozvědí se také o pomoci, kterou vláda pro firmy a živnostníky zasažené v souvislosti s protiepidemickými opatřeními připravila.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na Twitteru nabídla ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD), že jí pomůže narovnat situaci, která vznikla poté, co sněmovna v pátek neschválila příspěvek až 370 korun zaměstnancům v karanténě. Poukázala na to, že pro podnikatele obdobný bonus platí, a uvedla, že ministerstvo financí již na nápravě pracuje. Maláčová jí ale rovněž na Twitteru vzkázala, že postačí, když nebude nic blokovat.

Ministryně Schillerová na dotaz uvedla, že řešením je upravit zákon do podoby, na které se shodla vláda se sociálními partnery a kterou byla ochotná podpořit opozice v Senátu i ve sněmovně. "Návrh je nutné odeslat do sněmovny zpět co nejrychleji, bez přílepků, ponechat částku 370 korun a zapracovat jedinou změnu, kterou je prodloužení lhůty na 140 dnů," uvedla Schillerová.

Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně. Chystaná opatření denní ztráty ekonomiky sice zvýší, ale i tak budou díky nadále fungujícímu průmyslu nižší než loni na jaře. Tehdy činily podle propočtů zhruba tři miliardy korun denně. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Ministerstvo zdravotnictví samo přiznává, že cestovat do zakázané Brazílie či JAR bude možné dál. Sankce přijdou až v Česku.

Téměř tři čtvrtiny Čechů vycházejí s příjmy stejně nebo lépe než před vypuknutím pandemie covid-19. Pětině se příjmy loni snížily, pět procent o ně vlivem pandemie přišlo. Jen základní výdaje zvládne financovat 43 procent respondentů, příliš peněz navíc jim nezbývá, vyplývá z únorového průzkumu úvěrové firmy Fair Credit mezi tisícovkou respondentů.

Hospodářská komora ČR je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na povinné, má však několik podmínek. Mimo jiné žádá, aby testování zaměstnanců bylo náležitě legislativně ukotveno a bylo tak například stanoveno, co dělat v případech, kdy se zaměstnanci testování organizovanému společnostmi budou bránit. 

Klatovská nemocnice léčí covidové pacienty takzvanou rekonvalescentní plazmou, tedy krevní plazmou od lidí, kteří už nemoc covid-19 prodělali. Nemocnice hledá další dárce, nejraději krevních skupin AB nebo B, kteří měli příznakový průběh nemoci. Rekonvalescentní plazma od vyléčených dárců obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Dostávají ji proto pacienti s komplikovaným průběhem nemoci.

ČSSD vládě navrhne uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu, a to nejméně do doby zavedení povinného testování zaměstnanců s plnou kompenzací výdělků i nákladů. Na Twitteru to oznámil předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vláda má opět jednat v pondělí.

Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen tak zastavit nejde, firmy by přišly o zakázky a musely by propouštět, řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Průmyslové firmy podle něj dělají maximum pro to, aby své zaměstnance ochránily. Zavedly principy chytré karantény, trasují, testují, uvedl.

"V podnicích se hygienická opatření mnohdy dodržují přísněji než všude jinde. Já sám mám ve své firmě z 250 zaměstnanců záchyt jen tří nemocných a trasováním jsme zjistili, že se všichni nakazili mimo podnik. Souhlasíme, že je potřeba nyní zavést opravdu přísná opatření, ale průmysl takto zastavit nejde. Někdo musí zajistit lidem elektřinu a teplo. Všichni si musíme mít kde nakoupit a rohlíky se taky neupečou samy," řekl Hanák.

Nová omezení, která mají zabránit dalšímu rychlému šíření koronaviru, by se možná nemusela přijímat, kdyby lidé důsledně dodržovali už zavedená opatření. Myslí si to ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek. Nemocnice pečuje přibližně o 260 covidových pacientů a je podle krajského koordinátora lůžkové péče Jana Beneše nejvytíženějším zdravotnickým zařízením, které v Česku pečuje o covidové pacienty. Největší zdravotnické zařízení jihozápadních Čech je ale už na hraně lůžkových i personálních kapacit.

"Když jsem jel v týdnu ráno do práce, chtěl jsem počítat lidi, kteří nemají roušky nebo respirátory. Nakonec jsem počítal ty, kteří je měli, protože naopak bych se nedopočítal. Vidím pohromadě desetičlenné skupinky patnáctiletých mladých, evidentně nejsou z jedné rodiny, ale roušku nemá nikdo ani v ruce," popsal ředitel. Dodržování základních opatření jsou ale nezbytná pro to, aby se šíření nákazy zcela nevymklo kontrole.

Německá vláda chce podle médií prodloužit zákaz cestování z oblastí s mutacemi koronaviru, včetně České republiky, do 17. března. Nyní platí do 3. března.

Fakultní nemocnice Brno v sobotu dopoledne přijala 5000 dávek vakcíny Moderna proti nemoci covid-19. Vakcínu podle ní pravděpodobně využijí mobilní týmy k očkování druhé dávky v domovech pro seniory.

První várka 1700 dávek vakcíny Moderna dorazila do Brna na začátku února. Rovněž posloužila mobilním týmům k očkování seniorů v sociálních zařízeních. Do té doby do kraje chodily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. Očkuje se také vakcínou od firmy AstraZeneca, kterou nemocnice poprvé dostala 12. února.

Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho. Nedělní spoje pojedou normálně, dál se uvidí podle poptávky na začátku týdne. Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

"Vzhledem k novým opatřením, která významně omezují volný pohyb, se přizpůsobíme poptávce a je možné, že dojde k omezení spojů, jejichž počet je již proti normálnímu stavu dlouhodobě snížen. Očekáváme, že se novým opatřením, která sníží zájem o cestování, přizpůsobí i kompenzace pro sektor dopravy, který je krizí silně zasažen," řekl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Nová opatření od 1. 3. přehledně: 

 • Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.
 • Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.
 • Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.
 • Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.
 • Pohyb mezi jednotlivými městskými částmi Prahy není omezený, není k němu potřeba čestné prohlášení.
 • V zastavěných obcích bude platit povinnost nosit všude ochrannou roušku bez ohledu na vzdálenost další osoby.
 • Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
 • Hospody, restaurace a další podniky s obdobnými službami zůstávají zavřené, v provozu však mohou mít výdejní okno.
 • Všechny školy a mateřské školy se uzavřou s výjimkou pro nejvýše desetileté děti příslušníků integrovaného záchranného systému
 • Sportovat lze pouze venku maximálně o dvou lidech, vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena, probíhat mohou pouze profesionální soutěže při pravidelném PCR testování bez diváků.

  Podrobné informace k vládním restrikcím lze najít na webu ministerstva vnitra a také ve Sbírce zákonů.

Za první čtvrt hodinu se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo 10 tisíc zaměstnanců škol, po 50 minutách už systém evidoval 30 tisíc dokončených registrací. V současné době je tempo zhruba deset zapsaných učitelů za sekundu.

Registraci spustil Centrální registrační systém ráno v devět hodin. V první etapě se hlásí zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují provoz otevřených škol. Ze svých zaměstnanců je vybírali ředitelé jednotlivých škol.

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Nad hodnotu 1,2 se údaj, který udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního, dostalo poprvé od 10. ledna. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo předpokládá, že číslo bude dál růst.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek ve sněmovně řekl, že čeká zvýšení reprodukčního čísla až na hodnotu mezi 1,3 a 1,4. Tam bylo naposledy počátkem roku. Aby se šíření nákazy začalo zpomalovat, musí reprodukční číslo klesnout pod hodnotu jedna.

V pátek přibylo 14 676 případů nákazy, téměř o 3400 víc než před týdnem a zhruba stejně jako ve čtvrtek. Dál se zvyšuje počet aktuálně nakažených, nadále jich je nejvíc od počátku epidemie loni v březnu.  S koronavirem se nyní potýká 143 079 lidí. S covidem-19 dosud zemřelo 20 194 lidí, poslední tisícovka úmrtí přibyla za osm dní. Před měsícem bylo úmrtí o 4000 méně.

Přes 90 procent obětí nemoci covid-19 v Česku jsou lidé ve věku nad 65 let. Přitom na celkovém počtu nakažených mají starší lidé jenom minimální podíl. Nárůst počtu úmrtí navíc ani po začátku očkování seniorů proti koronaviru zatím nezpomaluje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Úmrtí lidí s covidem-19 bylo v Česku za celou dobu epidemie od loňského března zaznamenáno už téměř 20 tisíc. I kvůli tomu byl zřejmě loni v zemi meziroční nárůst všech úmrtí podle Českého statistického úřadu podobný jako v roce 1945, kdy končila druhá světová válka.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Football news:

Ceferin on the withdrawal of the Premier League clubs from the Super League: We are once again united and moving forward together
Tuchel on the fight for the top 4: Everything is in the hands of Chelsea
Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League