Czech Republic

Silný tabák. Druhý největší světový výrobce cigaret je opakovaně vyšetřován kvůli korupci

Nedávno jsme psali o záludných nikotinových sáčcích, kterými firma na našem trhu láká i mladistvé. Jak ale ukázalo další zkoumání, je výrobce cigaret navíc opakovaně vyšetřován pro své pochybné praktiky.

Silný tabák. Druhý největší světový výrobce cigaret je opakovaně vyšetřován kvůli korupci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail otevřené měkké krabičky cigaret, ilustrační foto
reklama

Jsou firmy, které pro udržení svého byznysu udělají úplně vše. Jednou z nich by mohl být výrobce cigaret BAT. Například v roce 2015 reportéři britské televize BBC strávili pět měsíců vyšetřováním aktivit této společnosti a své závěry shrnuli v pořadu Panorama. Výsledek? BBC získala stovky dokumentů odhalující, jak zaměstnanci BAT podpláceli politiky, veřejné úředníky, a dokonce i pracovníky konkurenčních firem v Africe. Konkrétní příklad. Jen v roce 2012 lobbista společnosti BAT zprostředkoval úplatky pro tři státní úředníky ze států Rwanda, Burundi a Komorské ostrovy. Všichni tito úředníci byli přitom zapojeni do programu Organizace spojených národů (OSN) na snižování počtu úmrtí souvisejících s kouřením.

Že nejde o novinářské spekulace potvrdil i Paul Hopkins, který pro BAT 13 let v Keni pracoval. Ten BBC řekl, že uplácel jménem této společnosti s cílem podkopávat místní protikuřácké zákony a získat podíl na rychle rostoucím africkém trhu s cigaretami. Následně se o celý případ začal zajímat britský antikorupční úřad SFO (Serious Fraud Office, tedy v překladu „Úřad pro vyšetřování závažné korupce“) a toto vyšetřování dle dostupných informací stále probíhá. Pikantní souvislostí celého případu je, že zmíněný Paul Hopkins je veteránem speciálních jednotek irské armády. BAT jej údajně platila za řešení „různých choulostivých problémů“. Mělo se například jednat o zajišťování kontejnerů cigaret prodaných do Iráku v rozporu se sankcemi OSN, či o situaci z roku 2007, když finanční ředitel BAT pro západní Afriku Anthony Thornton Farrar zemřel v hotelovém pokoji v Nairobi po drogových orgiích se dvěma prostitutkami.

To ovšem není jediné vyšetřování aktivit BAT. Další problém vyplaval na povrch letos v březnu, když BAT publikovala svoji výroční zprávu. Zde byla firma nucena přiznat, že se dostala do hledáčku amerických dozorových orgánů kvůli možnému porušení sankcí. Firmu tak vyšetřuje Ministerstvo spravedlnosti USA a americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), který prosazuje americké ekonomické sankce. Zpráva vyvolala velký zájem médií, nicméně zástupci BAT nechtěli o detailech vyšetřování mluvit, ale potvrdili, že i když nedokážou posoudit „potenciál pokut nebo jiných důsledků“, tak tyto důsledky mohou být „významné“.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Barbora Richterová

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…

Football news:

Anonymous mindless idiots. Manchester United reacted to the racism against the team's players in social networks
Tuchel on PSG and Chelsea: I had a shitty Christmas, and suddenly I found the best gift under the tree
Mourinho on Klopp's expression on the sidelines: When I behaved like this, there was a reckoning. Some people are different
Real Madrid, Barcelona, Bayern Munich, AC Milan, Juve and 6 clubs from England are among the organizers of the Super League. There will be 20 teams in the tournament
Ronaldo and Georgina violated anti-bullying measures by going to a ski resort. Juve player faces a fine
Aubameyang may miss the match against Manchester United. His mother is sick
The PFL is a football UFC. KAMAZ offered Khabib a place in the team