Czech Republic

Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že vládní opatření pro boj s koronavirem fungovat nebudou. Onemocnění covid-19 jsme dle ní nenechali na jaře projít populací. A proto si ho mnohem víc ,,užijeme" dnes.

Šichtařová: Já to říkala! Covid nezastavíte. Kazí nám to vláda
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) na jaře a v létě do světa hlásal, že Česko je nejlepší ve zvládání koronaviru, Šichtařová už na jaře tvrdila, že jsme první vlnu zvládli jen kvůli tvrdým protiepidemickým opatřením. Díky tomu jsme se také málo promořili. Historické zkušenosti s pandemií španělské chřipky, která proletěla světem před sto lety, ukázaly, že epidemie se vrací ve vlnách. Šichtařová prý na základě toho počítala s tím, že do Česka dorazí vlna druhá a dopadne na Česko tvrději než na země, které se na jaře promořily více.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

hlasovalo: 13152 lidí

Jak se ukazuje, k promoření společnosti stejně dojde, jen v jiné vlně, takže vlastně bylo zbytečné chránit se jarním lockdownem. Lidé navíc vydrží jen určitou míru zákazů a příkazů, a už jim dochází trpělivost. Vláda hazarduje s důvěrou občanů. Tak to alespoň vidí Šichtařová.

Stejné je to, podle Šichtařové, s ekonomikou. Čas od času přijde ekonomická krize, řada firem zkrachuje, vznikne tu prostor pro firmy nové... a život jde dál. Vlády se často snaží krizi oddálit, ale podle Šichtařové nemohou uspět – a z onoho očistného hlediska je podle ní lepší, když krize projde společností dříve než později, aby se společnost mohla dříve začít stavět na nohy.

Šichtařová v této souvislosti kritizuje Evropskou unii, která podle ní přichází s ideologickými zelenými plány, jež situaci jen zhorší.

Je to vlastně úplně jednoduché. Nebereme si poučení z historie. Když se lidstvu tisíckrát nepodařilo očurat přírodní zákony, zkoušíme to po tisící prvé v domnění, že teď už víme, jak na to. Že jsme chytřejší než evoluce. Že umíme evoluci a svobodný trh popřít, zregulovat život, a tím ho zlepšit. Neumíme. Nikdy to nebudeme umět. Ani za dalších sto let ne. Vždycky znovu se spálíme,“ napsala Šichtařová na blogu iDNES.cz.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Neuvěříte! To snad ne! Šéf covid-špitálu promluvil a věci se hýbou

Exministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček se dočkal nepříjemného překvapení. Do bohumínské n…

Football news:

Chalhanoglu will move to Manchester United as a free agent in the summer of 2021 (Christian Falk)
Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation
Alaba's agent wants to start talks with Chelsea and PSG in January
Klopp on the Premier League calendar: No matter what I say, it won't help. Waste of time
Barcelona paid tribute to Maradona with a minute of silence before training