Czech Republic

Sezonu letních dovolených dramaticky ovlivnila pandemie

Praha - Sezonu letních dovolených dramaticky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní omezené možnosti cestovat do zahraničí. Během tří letních měsíců vycestovalo s cestovním pojištěním od ERV Evropské pojišťovny o 72 procent méně lidí než v roce 2019. Vyplývá to z aktuálních statistik této největší cestovní pojišťovny. Pokles zaznamenaly i ostatní pojišťovny.

Počet nahlášených škod ERV v cestovním pojištění meziročně klesl o 84 procent, průměrná 'letní' škoda se snížila o tisíc korun na 7800 Kč. Zatímco loni tvořily léčebné výlohy zhruba tři čtvrtiny všech škod, letos to byla jen polovina z celkového počtu. Naopak se zdvojnásobil podíl škod ze storna. Jejich průměrná výše však klesla o 60 procent, tedy z 19.000 na 7500 Kč. Důvodem byl fakt, že Češi letos nenakupovali, a tedy ani nestornovali tolik dražších letních dovolených.

Letecká doprava se téměř zastavila, Češi proto letos více cestovali individuálně, zejména autem. S tím korespondovaly i prodeje pojištění. "Po dubnovém zmrazení se květnové prodeje dostaly na třetinu, od června na dvě třetiny loňských objemů a od července dokonce lehce nad loňská čísla," uvedl dnes manažer komunikace ERV Evropské Vlastimil Divoký. U cestovních kanceláří se sice od května prodeje pojištění oživily, ale čísla se přesto dostala maximálně na třetinu loňských prodejů.

Ze tří letních měsíců byl nejsilnějším z pohledu škod srpen, kdy bylo nahlášeno 41 procent všech letních škod. Mezi nejčastější zdravotní problémy patřily záněty uší, kožní problémy, gastroenteritida a zažívací potíže, kousnutí či bodnutí hmyzem, bolesti zad, covid-19. "Během léta jsme měli v zahraničí přes 50 klientů nakažených koronavirem nebo v karanténě. Ještě více jich ale bylo v září, které se však již do letních statistik nepočítá," podotkl Divoký.

Lidé v letošní turistické sezoně řešili v cestovním pojištění hlavně úrazy, výrazně ubylo zažívacích problémů. Tento vývoj souvisel s omezením cest do destinací mimo Evropu. "Proti loňsku ubyly případy z dříve oblíbených zemí, jako jsou Egypt, Turecko nebo severní Afrika obecně. Totéž platí i pro jinak vyhledávané destinace v exotických lokalitách Asie. Nejvíce případů jsme zaznamenali z Chorvatska, Řecka, Slovenska, Bulharska, Rakouska a Itálie," řekl ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

Proti předchozímu roku klienti ERV naopak téměř nehlásili jednoduché případy, jako jsou nachlazení, kašel nebo zvýšená teplota. Nejvíce škod bylo letos hlášeno z Řecka, ze kterého pojišťovna eviduje téměř polovinu všech škod.

Výrazně se také změnilo chování klientů, kteří se mnohem více začali zajímat o přesné podmínky cestovního pojištění. Řada lidí si uvědomila, že podstatné nejsou limity, ale obsah daných pojištění a schopnosti asistenční služby. Na 90 procent klientů si u ERV připojistilo další rizika spojená s rizikem covid-19, tedy například náhradní dopravu či ubytování v případě znemožnění návratu.

pojišťovny turistika ERV Evropská pojišťovna koronavirus

Football news:

Salzburg scored 8 goals in the Austrian League match. Game with Lokomotiv on Tuesday
Juve have not won any of their three Serie A matches without Ronaldo
Scott Micromini: Pogba is misunderstood. This is an amazing player, his failures fanned
Andrea Pirlo: Ronaldo is an additional advantage, but Juve must play their own football without him
Inzaghi on the draw with Juve: we Could have won if Benevento had been smarter on the counterattack
Milner about VAR: We need a serious discussion. I feel that I have cooled down to the game in its current state
Flick about 3:1 with Stuttgart: we Understand that for such a game we will not get awards for beauty, but Bayern achieves results