Czech Republic

Severní Korea zavádí přísné tresty za holdování cizím vlivům

Pchjongjang/Soul - Severní Korea zavádí přísné pokuty a tresty vězení pro každého, kdo bude přistižen, jak se baví u jihokorejských pořadů, anebo se bude pokoušet napodobovat způsob, jakým se mluví v sousední Jižní Koreji. Těm, kdo budou zakázaný obsah pašovat, hrozí doživotí i trest smrti. Jde o další krok v rámci boje severokorejského vůdce Kim Čong-una proti vnějším vlivům a za lepší "domácí zábavu", napsala agentura Reuters.

Nový zákon proti reakcionářskému smýšlení byl přijat koncem loňského roku a nyní o něm informoval webový server Daily NK, který sídlí v Soulu a s pomocí zdrojů ze Severní Koreje informuje o dění v izolované KLDR.

Podle nových pravidel hrozí až 15 let ve vězeňském táboře těm, kdo budou přistiženi, že sledují či čtou jihokorejské sdělovací prostředky, stejně jako za pořizování či distribuci pornografie, používání neregistrované televize, rádia, počítače, zahraničního mobilního telefonu či jiného elektronického zařízení. Rodičům, jejichž děti poruší zákaz, hrozí pokuty.

Japonská média s vazbami na KLDR tento měsíc informovala, že nový zákon zakazuje také mluvit nebo psát jihokorejským stylem. Podle nich severokorejský vůdce Kim Čong-un kritizoval například běžnou jihokorejskou praxi používat termíny starší a mladší sestra nebo bratr pro osoby, které s dotyčným nejsou příbuzné. Reuters tyto informace nemohl ověřit z nezávislých zdrojů.

Podle Daily NK hrozí doživotí každému, kdo by byl přistižen, že do KLDR dováží zakázaný materiál z Jižní Koreje, zatímco každému, kdo by byl přistižen při dovozu značného množství zakázaného obsahu ze Spojených států či Japonska, hrozí trest smrti.

Zdá se, že nový zákon zvyšuje část trestů a zpřísňuje omezení v rámci dlouhodobého boje severokorejské vlády proti informacím zvenčí. Důraz kladený na materiály z Jižní Koreje a tak nedefinovatelné prvky, jako je přízvuk, jen dokazují, jaké obavy má severokorejská vláda z vlivu bohatšího a demokratického jihu, řekl Pak So-kil ze skupiny Svoboda v Severní Koreji, která podporuje přeběhlíky.

Omezený, ale neustále sílící přístup k informacím, například díky pohraničnímu obchodu s Čínou, pomáhá uspíšit subtilní změny v KLDR, kde se státní sdělovací prostředky mohou soustředit jen na budování prestiže vůdce Kim Čon-una, řekl Tche Jong-ho, první severokorejský přeběhlík, který se stal jihokorejským poslancem. "Ve dne obyvatelé skandují 'dlouhý život Kim Čong-unovi!', zatímco v noci se dívají na jihokorejské seriály a filmy," dodal Tche.

KLDR Korea právo média trendy

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7