Czech Republic

Senátorka Chalánková: Stát se snaží vytvořit další databázi občanů

Projev na 6. schůzi Senátu 25. února 2021 k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě

Senátorka Chalánková: Stát se snaží vytvořit další databázi občanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Jitka Chalánková
reklama

Děkuji za slovo, vážená paní ministryně, vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové.

Chtěla bych poděkovat členům výboru, jak pro sociální politiku, tak toho druhého, ÚPV, a také předem bych chtěla poděkovat vám, kolegyně a kolegové, kteří budete ochotni podpořit pozměňovací návrh, který tyto výbory přijaly. Je to tedy pozměňovací návrh, který jsme připravili s panem kolegou Tomášem Goláněm, který právě odstraňuje pozměňovací návrh, který byl přijat v Poslanecké sněmovně. Byl připraven a předložen paní poslankyní Gajdůškovou.

Již tady několikrát zaznělo, také je to součástí odůvodnění toho našeho pozměňovacího návrhu, že byl zneužit stav legislativní nouze, došlo tak k obejití řádného legislativního procesu. Došlo tím také k porušení práv sociálních partnerů, kdy povinnosti jsou zákonem stanoveny, nejen bez souhlasu, ale také bez řádné diskuse se zaměstnanci a zaměstnavateli. Dostali jsme také vyjádření zaměstnavatelských svazů, které vydaly tiskovou zprávu. Jsou to i další asociace, které se proti tomuto ohradily. Tisková zpráva má název Stát opět komplikuje zaměstnávání v ČR. To je problém současné doby, zejména té doby, která bude v brzké budoucnosti následovat. Stát ingeruje do vztahu mezi zaměstnavatelem, což je ten institut, který zaměstnávání vytváří pro zaměstnance, musí také hledat pracovní možnosti a nabízet je těm zaměstnancům. A také by měl tento vztah mezi zaměstnanci a zaměstnavateli být vyrovnaný a nikoli aby tam stát ještě ingeroval pod záminkou sociální ochrany. Pokud dochází k nějakému obejití předpisů, jak tady zaznělo, tak na to jsou určitě jiné nástroje, které by měly v tomto pomáhat.

To je jedna věc. Tady mnoho zaznělo. Díky tomuto ustanovení se bude muset každá náboženská obec, kde mají třeba varhaníka s odměnou 200 korun za pohřeb, úklid, sbor dobrovolných hasičů apod., další a další neziskové organizace, které kohokoli zaměstnají na dohodu o provedení práce, se budou muset nahlásit, hlásit, pod sankcí až 1 milion korun.

Stát se tak snaží vytvořit další databázi občanů, zaměstnanců, zaměstnavatelů, zcela bez důvodu sledovat jejich ekonomickou aktivitu, jinak řečeno stát si přivlastňuje další právo dozorovat další aspekt života občanů, shromažďovat o nich údaje a kontrolovat je. Jde o nesmyslný nárůst byrokracie a tedy nákladů na stát v době, kdy stát má na svůj provoz již tak enormní náklady. V době ekonomické krize komplikuje život zaměstnancům, zaměstnavatelům i dalším organizacím, které dosud ani za zaměstnavatele nebyly považovány v klasickém slova smyslu.

Krátce a závěrem bych řekla, je zde otázka jednak legitimnosti ustanovení jako takového s ohledem na způsob prosazení, to tady zaznělo několikrát. Takováto zásadní ustanovení, která zavádí nové administrativní povinnosti, které jsou pod nemalou sankcí, není možné přijímat ve stavu legislativní nouze. Musí absolvovat řádný legislativní proces, vč. dialogu sociálních partnerů. Není možné v době ekonomické krize související s pandemickou situací zatěžovat činnost zaměstnavatelů novými byrokratickými povinnostmi, zaměstnancům život a volbu způsobu zaměstnání a státní správu nesmyslnými náklady na další databázi kontroly a následné spory. Tyto evidence nemají prakticky žádný jiný význam, než že se jedná o sběr dat, neboť dohody o provedení práce do 10 tisíc korun nepodléhají nemocenskému pojištění.

Ještě jednou si dovoluji předem poděkovat za podporu tohoto pozměňovacího návrhu, který je tedy součástí usnesení výborů těchto dvou, které jsem jmenovala.

Děkuji za pozornost.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Senátorka Chalánková: Stát se snaží vytvořit další databázi občanů

Projev na 6. schůzi Senátu 25. února 2021 k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nař…

Football news:

Ceferin on the withdrawal of the Premier League clubs from the Super League: We are once again united and moving forward together
Tuchel on the fight for the top 4: Everything is in the hands of Chelsea
Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League