Czech Republic

Senátor Štěpánek: Úřady práce mají pomáhat, nikoliv komplikovat pracovní trh

Projev na 6. schůzi Senátu 25. února 2021 k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě

Senátor Štěpánek: Úřady práce mají pomáhat, nikoliv komplikovat pracovní trh
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Spisovatel, hudebník Petr Štěpánek
reklama

Vážený pane předsedo, vážená paní ministryně, milé kolegyně, vážení kolegové.

Já bych ještě k panu Goláňovi přidal, podnikatelské odbory, které se také velmi ohradily proti tomu, že neměly šanci se vyjádřit k tomuto návrhu.

Tady nás paní ministryně žádala, abychom se zabývali těmito návrhy věcně, proč ano, proč ne. Já jsem nepostřehl nic nevěcného na tom, co představil pan Tomáš Goláň. To bylo naprosto věcné. Já ještě přidám pár „proč ne“. To „proč ano“ těžko chápu. Vy říkáte, že pomůžete těm, kteří jdou na dohodu o pracovním poměru nebo na dohodu o pracovní činnosti, nevím, čím jim taková evidence po jejich nástupu pomůže, v tom nevidím jedinou logiku.

Ale vím, v čem nepomůže právě těm, kteří poskytují tyto dohody především, jak už zmínil kolega Větrovský, to znamená spolkům, ať už jsou to tedy ti fotbalisté, já tady budu mluvit i za dobrovolné hasiče, kteří například trenéry mládeže berou taky na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce, a ujišťuji vás, paní ministryně, že nemáme vůbec žádnou agendu, žádný kontakt bližší a zkušený s úřady práce a s Českou správou sociálního zabezpečení, nemáme s tím zkušenosti a nemáme žádný aparát. Pro pouhé pochybení jednoho dobrovolného člena hasičů, který si toto vezme na starosti, hrozí pokuta až jednoho milionu korun. Nejen při tom zahájení, ale i při ukončení. To je naprostý nesmysl. Nevidím v tom skutečně žádnou pomoc. Takže to „proč ano“ já jsem nenašel.

A další věc, další přílepek, podle mě hloupý, je povinnost nahlašovat volná pracovní místa. Úřady práce pomáhají podnikatelům, když hledají zaměstnance a nevědí si s tím rady. Pak se obrátí dobrovolně na úřad práce. Samozřejmě očekávají, že jim pomůže. Ale je spousta podniků, které nečekají, až jim někoho „přihraje“ úřad práce, ale zodpovědně a svědomitě vyhledávají pracovníky, které chtějí ve svých firmách mít, pro jejich odbornost, reference, které si na ně získají. Tady by porušili nějaké nařízení, které vůbec nechtějí. Takže úřady práce mají pomáhat, nikoliv podnikatelům a podnikům komplikovat jejich pracovní trh. To je za mě „proč ne“.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Senátorka Chalánková: Stát se snaží vytvořit další databázi občanů

Projev na 6. schůzi Senátu 25. února 2021 k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nař…

Football news:

Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)
Juventus is not giving up on the Super League. Roma demands that Juve, AC Milan and Inter withdraw from the project
We made a mistake and we apologize. We heard you. Arsenal's open letter of apology for Super League