Czech Republic

Schumer: Senát dostane od Sněmovny žalobu na Trumpa v pondělí

Washington - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa v pondělí. Oznámil to dnes předseda sněmovní většiny Chuck Schumer. Začne tak soud, který povede Senát. Trump je obviněn z podněcování ke vzpouře.

Jako první z amerických prezidentů tak čelí impeachmentu podruhé. V prvním případě šlo o vyšetřování jeho snahy využít Ukrajinu k získání kompromitujících materiálů na nynějšího prezidenta Joea Bidena a jeho rodinu. Senát tehdy Trumpa obvinění zprostil. V tomto případě je žaloba reakcí na Trumpovy projevy k příznivcům, z nichž část 6. ledna zaútočila na Kapitol. O život přišlo pět lidí.

Aby mohl proces začít, musí se na znění žaloby shodnout Sněmovna reprezentantů, což se stalo minulý týden. Pak musí být text doručen Senátu.

Pelosiová ještě ve čtvrtek odmítala říci, kdy bude žaloba předána, termín ohlásil dnes Schumer. "Bude soud. Nancy Pelosiová mne informovala, že žaloba bude Senátu dodána v pondělí," řekl.

Mitch McConnell, který vede senátní republikány, se podle agentury AP snažil odložit zahájení procesu na únor a dát Trumpovi čas na přípravu. Demokraté podle AP ale dávají najevo, že chtějí kauzu co nejrychleji vyřídit, aby se Bidenova administrativa mohla věnovat dalším záležitostem.

Podle AP McConnell prosazuje, aby proces začal 28. ledna, ale pak má Senát dát Trumpovým obhájcům a prokurátorům Sněmovny dva týdny na přípravu. Projednávání by pak mělo začít v půlce února.

USA prezident parlament Trump impeachment

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7