Czech Republic

Šafránková (SPD): Vláda živnostníkům nechce hodit záchrannou vestu

Koncem ledna jsem předložila za SPD dva návrhy zákonů, jejichž cílem byla co nejrychlejší pomoc těm našim živnostníkům, kteří mají v důsledku vládních omezujících opatření již několik měsíců zcela pozastaveno své podnikání.

Šafránková (SPD): Vláda živnostníkům nechce hodit záchrannou vestu
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.
reklama

Jednalo se konkrétně o úplné odpuštění povinných odvodů sociálního a zdravotního pojištění od ledna do června letošního roku všem takto postiženým živnostníkům. A to v plném rozsahu - bez povinnosti cokoli zpětně doplácet.

Co se týče oblasti sociálního pojištění, navrhuji, aby doba od letošního ledna do letošního června byla těmto živnostníkům i nadále započítávána do povinné doby pojištění pro budoucí výpočet jejich starobních důchodů, a to proto, aby nebyly žádným způsobem ohroženy a oslabeny jejich zasloužené důchodové nároky.

Zdravotní pojištění (které je ze zákona povinné) by měl dle mého návrhu po dobu oněch šesti měsíců za tyto občany) hradit stát, stejně tak jako je tomu např. u registrovaných nezaměstnaných a dalších tzv. státních pojištěnců.

Vláda se k živnostníkům obrací zády

Vláda ovšem těžkou situaci těchto živnostníků, přes verbální proklamace, ve skutečnosti řešit nechce, což dokázala i tím, že k oběma našim návrhům na své pondělní schůzi zaujala nesouhlasné stanovisko.

Přitom už jen samotná skutečnost, že tito občané, jimž vláda už začátkem loňského října loňského roku nařídila uzavřít provozovny a zastavit podnikání, musí přesto stále platit vysoké zálohy (přes 5 000 korun měsíčně!) na sociální a zdravotní pojištění je naprosto nepřijatelná!

Protože jednou z hlavních priorit našeho hnutí je zajistit, aby se naši občané postižení dopady epidemie koronaviru a souvisejících vládních opatření nepropadali do existenčních problémů a dluhových pastí, budeme za odpuštění povinných pojistných odvodů našim takto postiženým živnostníkům bojovat i nadále, například na půdě Poslanecké sněmovny, až se zde tyto naše návrhy budou projednávat!

Převzato z Profilu.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Everton are set to sell Moise Keane for 50 million euros. PSG are working on a deal
Lineker on Barca's Cup win: Koeman did a great job in a difficult time for the club
Zidane about Real Madrid: These players have won a lot, but they want more
Sorokin that St. Petersburg may host additional Euro matches: There is nothing to say yet, there is no guarantee
Paul Pogba: Manchester United must win something. I don't like to play and not win
Coach Athletic Marcelino: Barcelona beat us in the Cup final because they were clearly better
Real Madrid: Congratulations to Barcelona and its fans on a well-deserved victory in the Spanish Cup