Czech Republic

S astronomem Perkem se ve Strašnicích rozloučily desítky lidí

Praha - Zhruba 60 lidí se dnes ve strašnickém krematoriu rozloučilo s astronomem Lubošem Perkem. Vědec, který získal mezinárodní uznání, zemřel v noci na 17. září ve věku 101 let. Jeho jméno nese i největší tuzemský dalekohled v Ondřejově u Brna, o jehož vybudování se zasloužil. Přelomy Perkova života a kariéry dnes ve Strašnicích připomněli astronomové Jiří Grygar a Jan Palouš. Z dalších známých osobností dorazili například Ivan Havel či někdejší československý kosmonaut Vladimír Remek.

Grygar uvedl, že byť byli středoškoláci, tak Perek mu i jeho příteli, později též známému astronomovi Luboši Kohoutkovi, povolil využívat potřebnou techniku na astronomickém pracovišti. Právě s Kohoutkem pak Perek v 60. letech sestavil Generální katalog planetárních mlhovin - nejcitovanější dílo československé astronomie. Kohoutek také po Perkovi pojmenoval planetku 2900.

Grygar dále řekl, že během invaze v roce 1968 byl Perek, jako novopečený ředitel Astronomického ústavu Československé akademie věd, zrovna v cizině. Vrátil se tehdy domů a podle Grygara, tím mnohé zachránil. Zdůraznil, že díky Perkovi byl ústav i v době nastupující normalizace dobrým pracovištěm, které se vyhnulo prověrkám, naopak tam přicházeli i vědci vyhození odjinud.

Palouš řekl, že Perek byl jako jediný český astronom generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie. V druhé půli 70. let vedl také Úřad OSN pro vesmírné záležitosti. V této funkci získal uznání zejména při formulaci problémů tzv. kosmického smetí a definici geostacionární dráhy.

Perek se narodil 26. července 1919. Vystudoval matematiku a deskriptivní geometrii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Poté co nacisté uzavřeli vysoké školy, se zapsal na Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Praze, aby nemusel jít pracovat do Německa. Udělal si tak druhou maturitu. Doktorský titul na UK získal v roce 1956. Kromě kosmického odpadu se zabýval například vesmírnou mlhovinou.

Za svou kariéru získal mnohá ocenění. Po Milanu Rastislavovi Štefánikovi se stal druhým československým astronomem, který dostal prestižní Janssenovu medaili Francouzské astronomické společnosti. Na sklonku 90. let byl také prvním nositelem obnovené Nušlovy ceny a obdržel i Medaili Učené společnosti za mimořádné zásluhy o obor.

věda vesmír pietní Perek

Football news:

Arteta about 0:1 with Leicester: I Don't know why the hell our goal was canceled. It is difficult to create space when 10 people are sitting behind the ball line
Rodgers on 1-0 with Arsenal: Leicester deserved to win. Vardy is a world-class player
Juve without Ronaldo could not beat Verona and Crotone in Serie A
Vardy has scored 11 goals in 12 games against Arsenal in the Premier League. Only Rooney has more
15,000 Teddy bears were planted at the Heerenveen match as part of a campaign to fight cancer. Toys sold for 230 thousand euros
Adidas and Pharrell Williams have reinvented the old forms of Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Bayern Munich and Juve. The design is hand-made and celebrates imperfection
Barcelona filed a complaint about the refereeing of the match with Real Madrid to the Spanish football Federation