Czech Republic

Rusové a Vrbětice: Bohuslav Sobotka hovoří o „státním terorismu“. Šlo prý o jeho vládu, v Moskvě se nelíbila

Kauza Vrbětice vstupuje do dalšího dějství. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil, že do výbuchu ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti, osmnáct jich bylo vyhoštěno. Bohuslav Sobotka, jenž byl v době výbuchu ve Vrběticích premiérem, v rozhovoru pro Seznam Zprávy tuto akci označil za teroristický útok Ruska, které podle jeho slov chtělo destabilizovat jeho vládu. Senátora Pavla Fischera šokuje mlčení prezidenta Zemana. Česko by mělo ve své reakci vyhostit všechny ruské diplomaty, míní bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář.

Rusové a Vrbětice: Bohuslav Sobotka hovoří o „státním terorismu“. Šlo prý o jeho vládu, v Moskvě se nelíbila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

hlasovalo: 846 lidí

Pokud za výbuchem ve Vrbětících stojí agenti cizího státu, je to podle Sobotky nepochybně aktem státního terorismu. „Je možné to označit za teroristický čin na území České republiky. Jestliže se jedná o aktivitu lidí, kteří prokazatelně byli spojení s cizí rozvědkou, nepochybně lze mluvit o státním terorismu,“ říká.

Bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka se rozpovídal o tom, jaká mohla být před sedmi lety motivace Rusů útočit na Česko.  „Je možné usuzovat, že se jednalo o snahu destabilizovat politickou situaci v naší zemi. Rusům se nelíbilo politické uspořádání v České republice po volbách v roce 2013,“ zmínil dobu, kdy k moci nastoupila Sobotkova vláda ČSSD, hnutí ANO a lidovců.

Sobotka ostře odsoudil chování ruského státu, vyhoštění 18 ruských diplomatů dle něj nestačí: „Musíme vyslat signál, že Rusové si k nám nesmějí dovolovat to, co si dovolili v roce 2014.“

Zároveň vyzval vládu Andreje Babiše, aby přestala vycházet vstříc zájmům proruského prezidenta Miloše Zemana. „Dnešní informace do značné míry omezují manévrovací prostor Pražského hradu a prezidenta Miloše Zemana, pokud jde o využívání ruské karty v předvolební kampani v letošním roce,“ pronesl Sobotka.

„Současná vláda to velmi dobře ví, vláda by si měla dávat pozor, jaká přání přicházejí z Hradu, protože taková přání již není možné plnit. Je zjevné, že za těmito přáními může být vůle cizího státu,“ upozornil expremiér Sobotka.

Kritika směrem k Hradu zaznívá od senátora Pavla Fischera. Je pro něj zarážející, že prezident Miloš Zeman dosud k situaci nepodal jasné stanovisko: „Miloš Zeman se rozhodl veřejně nereagovat. Otřesné. Sice kritizuje stažení vojsk z Afghánistánu, ale terorismus na území vlastního státu klidně nechá bez komentáře.“

Bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář volá po vypovězení všech ruských diplomatů. „Po tomhle už bychom mohli konečně přistoupit k tomu, že v Rusku necháme jen velvyslance a sekretářku s konzulem a vypovíme odsud všechny ruské diplomaty,“ řekl Kolář v rozhovoru pro Deník N.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předst…

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude