Czech Republic

Rusko zvažuje opustit ISS, v plánu má vlastní kosmickou stanici

Posádka ISS před Sojuzem na kosmodromu Bajkonur Depositphotos
Posádka ISS před Sojuzem na kosmodromu Bajkonur
-
Zdroj: Depositphotos

Rusko podle agentury AFP zvažuje vypuštění vlastní stanice a následné vystoupení z programu ISS do roku 2025. Roskosmos prý již zahájil přípravy konstrukce základního modulu. Oficiálně kvůli stáří ISS.

Mezinárodní vesmírná stanice má kořeny ještě z dob studené války. Na jejím sklonku byl na oběžné dráze pouze sovětský Mir a Spojené státy plánovaly stanici Freedom. Projekt se tak dlouho odkládal, až se v devadesátých letech spojil s ruským projektem Mir2. Jenže nynější mezinárodní situace více připomíná osmdesátá než devadesátá léta. Rusko chce něco jiného a společná vědecká stanice to zřejmě není.

Moskva kritizuje budování nové složky americké armády označované jako Space Force, na východě Ukrajiny se možná chystá invaze a mezitím vybuchují sklady NATO. Zkrátka špatná atmosféra pro společný projekt mimo atmosféru dvou odlišných velmocí.

Tip: NASA pošle na ISS po 30 letech nový vylepšený záchod. Inspirovali se u Rusů

ISS je kromě těchto dvou států společným projektem také Evropské vesmírné agentury, Kanady a Japonska, které se přidaly ještě před Ruskem. Všichni astronauti na ISS musí umět anglicky i rusky. Velkou část stavby zaplatilo USA, ale ISS jako takový nikdo nevlastní. Skládá se ovšem z modulů a ty již své majitele znají.

ISS podle jednotlivých zemí zdroj NASA
Moduly ISS podle jednotlivých zemí (zdroj: NASA)

Základem stanice je ruská a americká část. Ruský modul Zarja patří NASA, neboť jej zaplatili američané. Ruská část ISS se jmenuje ROS (Russian Orbital Segment) a teoreticky ji lze od ISS i oddělit.

ISS Russian Orbital Segment
ROS (Russian Orbital Segment) jako část ISS (zdroj: Wikipedia)

ISS je trvale obydlena už více než dvacet let. První lidé přiletěli Sojuzem, další už raketoplány. Rusko již ovšem také nemá exkluzivní přístup k ISS, který získalo po konci programu raketoplánů, ztratilo jej minulý rok po úspěšném letu SpaceX. I to může být jedním z důvodů.

ISS je už starší, než byl MIR

Samotné stáří je ovšem také validní – Mir vydržel nějakých patnáct let, a to přesluhoval. ISS už plánovanou životnost také překročilo, aktuální prodloužení hovoří právě o roce 2024, takže v té době možná stanici opustí nejen Rusové, ale všichni.

Je však těžko představitelné, že by tyto země chtěly přijít o trvale obydlenou stanici. Rozhodnutí z ruské strany ještě nepadlo. Nejreálnější plány na další vesmírnou trvale obydlenou stanici má ale Čína se svým Tchien-kung 3. Jenže čínské vesmírné plány nejsou příliš veřejné.

zdroj: Yahoo

Ohodnoťte tento článek!

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude