Czech Republic

"Rusko je třeba potrestat, stojíme při vás." Spojenci vyjadřují Česku jasnou podporu

Sobotní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o tom, že byli do výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU, silně rezonuje i v zahraničí. Česku, které je také členem Evrospké unie (EU) i Severoatlantické aliance (NATO) vyjádřily podporu třeba Spojené státy, Kanada nebo Ukrajina.

Už v sobotu na zjištění českých bezpečnostních složek, o kterém informovali Babiš a Hamáček v sobotu na tiskové konferenci, reagovala třeba USA nebo Lotyšsko. 

"Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty," napsal na Twitteru lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Ten také připomněl, že si exploze ve Vrběticích před sedmi lety vyžádala dva mrtvé. "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni," sdělil.

Slova podpory zazněla i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," napsala na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Velvyslanectví si také podle Buchsové váží kroků, na základě kterých Rusko musí nést následky svých nebezpečných činů na české půdě. Hamáček v sobotu oznámil, že Česko kvůli podezření z účasti ruských služeb na výbuchu ve Vrběticích vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví.

V neděli se přidaly další země, mezi nimi i Velká Británie. "Jsme odhodláni postavit osoby odpovědné za útok v Salisbury před soud a chválíme kroky českých úřadů, které činí totéž," uvedl v prohlášení tamní ministr zahraničí Dominic Raab s tím, že Rusko musí s takovými útoky přestat.

Raab tak připomněl útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury před třemi lety. Čeští kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích pátrají podle fotografií a jmen z pasů po těch stejných mužích, kteří jsou podezřelí právě i z otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

Velká Británie podle Raaba "plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě".

Britský velvyslanec v Praze Nick Archer už v sobotu uvedl, že se britští představitelé vyjádří až následující den. V sobotu totiž Británie držela smutek kvůli úmrtí prince Philipa, vévody z Edinburghu.

Také slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok odsoudil "podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka". Ve vyjádření na Twitteru zdůraznil, že ČR představuje pro Slovensko nejbližšího souseda a spojence.

Spojence má Česko také v Kanadě, jak vyplývá z prohlášení kanadského velvyslanectví v Praze. "Pozorně situaci sledujeme, Kanada a Česká republika stojí bok po boku jako spojenci v NATO," napsalo velvyslanectví pro server Deník N.

Na situaci reagovala také Ukrajina, jejíž vztahy s Ruskem se v posledních dnech ještě stupňují. Tamní šéf resortu zahraničí Dmytro Kuleba ve svém vyjádření napsal, že Ukrajina dobře zná podobné metody ze strany Ruska. "Podobné kroky by neměly zůstat nepotrestány," zdůraznil také.

Video: Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016)

Policisté prohledávají epicentrum výbuchu ve Vrběticích (28. 6. 2016) | Video: Policie ČR

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude