Czech Republic

Rusko chystá odvetu, předvolalo si českého velvyslance. Zeman zareaguje až za týden

Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu večer na tiskové konferenci oznámili, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byla zapojena i ruská zpravodajská služba GRU. Česko kvůli tomu vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády. Opozice požaduje razantnější kroky. Události a reakce politiků sledujeme v on-line reportáži Aktuálně.cz.

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

Podívejte se v souvislostech na celou kauzu výbuchu ve Vrběticích, do kterého byla podle premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka zapojená ruská zpravodajská služba GRU.

"Informace o podezření na akci ruských špionů ve Vrběticích jsem poprvé slyšel 7. dubna," řekl premiér Babiš v ČT. Písemnou verzi celého vyšetřování však četl až v pátek 16. dubna odpoledne.

"Já to nechci moc komentovat," řekl premiér Andrej Babiš k důvodům ohlášení a poté zrušení cesty vicepremiéra Hamáčka do Moskvy. "Cesta byla prostě zrušena," uzavřel Babiš ve vysílání ČT.

Podle německého velvyslance v Praze Christopha Isranga jsou výsledky vyšetřování českých orgánů znepokojivé. "Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel," napsal na Twitteru diplomat. Podporu Česku vyjádřil i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. "My na Ukrajině známe ty zákeřné metody Ruska až moc dobře," uvedl ukrajinský ministr, kterého cituje server Unian.

Deníku N vicepremiér a ministr vnitra, který je nyní pověřen také vedením ministerstva zahraničí, řekl, že jeho cesta do Ruska se nikdy neměla uskutečnit. "Věděl jsem dopředu, že cesta do Moskvy se neuskuteční a konat se nebude. Jednalo se koordinovanou akci," cituje ho deník.

Vicepremiér Jan Hamáčka (ČSSD) na Twitteru uvedl, že jeho ohlášená cesta do Moskvy pomáhala podle něj k zastření příprav na vyhoštění pracovníků ruské ambasády v Praze z ČR.

"Vzhledem k rozsáhlosti a ojedinělosti celé akce i v rámci celého NATO a EU bylo nutné ji provést diskrétně, přičemž svou roli hrála i moje avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopitelných důvodů nemohu veřejnosti sdělit všechny podrobnosti," napsal Hamáček. Uvedl, že je připraven podat informace parlamentním orgánům, které kontrolují činnost bezpečnostních složek.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Důvodem je sobotní rozhodnutí ČR vyhostit 18 ruských diplomatů v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014. 

Moskva krátce předtím oznámila, že proti rozhodnutí České republiky přijme odvetná opatření.

Za výbuchem ve Vrběticích před sedmi lety zřejmě stála dvojice ruských agentů Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Podívejte se, co o dvou ruských agentech víme.

Podezření ze zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích podle analytiků patrně zhorší i ekonomické vztahy obou zemí. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství.

Situaci ovlivní i zhoršující se vztahy mezi EU a Ruskem, míní analytici Zároveň upozorňují na to, že Česko je závislé na ropě a zemním plynu z Ruska, čímž se by se mohla řídit i případná opatření.

Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group. Identifikuje totiž dva ruské agenty, kteří se údajně na explozi podíleli a kteří byli později zapojeni do pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

Česko naposledy vyhostilo dva ruské diplomaty 5. června 2020 v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená. Následně Rusko recipročně vyhostilo dva Čechy.

Ve videu zveřejněném na twitteru Babiš uvedl, že na pondělní jednání vlády pozval ředitele BIS Michala Koudelku. Požádal ho také o odtajnění materiálu k vrbětickému případu. "Aby veřejnost měla možnost se seznámit se stejnými informacemi, které jsme my obdrželi," řekl.

Bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář je přesvědčený, že zjištění o angažmá ruských tajných služeb ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích by mělo vyústit ve vypovězení v podstatě celé diplomatické mise Ruska v Praze. 

Česko podle Hamáčka požádá Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Protest před ruským velvyslanectvím v Praze sledovala policie. Demonstrující několikrát vyzvala, aby dodržovali vládní koronavirová nařízení. Řádně nasazenou roušku nebo respirátor neměli zvláště proruští demonstranti. Jednoho člověka policie zajistila.

Účastníci protestu, kteří dnes dorazili před budovou ruské ambasády v Praze, s sebou měli transparenty s nápisy jako "Zeman je zrádce", "Putin je vrah. Nic se nemění" nebo "Za ohňostroj se platí". Mnozí s sebou přinesli vlajky Evropské unie.

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí Česka vyhostit 18 ruských diplomatů, uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Ruská diplomacie za krokem české vlády vidí americký vliv a vnímá ho jako provokaci. Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

Hamáček v nedělních Otázkách Václava Moravce také přiznal, že rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty konzultoval už ve středu s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou. Ten kvůli tomu přiletěl do Prahy. Hamáček tak fakticky potvrdil, že informace měl ve stejný den, kdy oznámil cestu do Moskvy, a nikoliv až v pátek. Hamáček tvrdí, že šlo o zastírací manévr vůči Rusku.

Letecká společnost Aeroflot zítra na linku do Prahy pošle výjimečně letadlo Airbus A330-200. I když firma oficiálně nesdělila důvod nasazení většího stroje, v době jinak omezené poptávky lze předpokládat, že jde o reakci na vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka společně s jejich rodinnými příslušníky. Upozornil na to server Zdopravy.cz.

"Vyhoštění osmnácti lidí je naprosto nebývalá věc. Nevěřím ale tomu, že jsou to všichni ruští zpravodajci, kteří v Česku působí," říká v rozhovoru pro DVTV bývalý náměstek ředitele zahraniční rozvědky Jan Paďourek. 

Komunistický poslanec Leo Luzar z KSČM neví nic o roli Ruska při výbuchu ve Vrběticích,varuje před eskalalcí vztahů. Zásah cizího státu v jiném má ale za nepřijatelný.

Materiál Bezpečností informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích v pondělí projedná a odtajní vláda. Babiš to řekl serveru Lidovky.cz s tím, že on měl dokumenty k dispozici od pátku. K odtajnění dokumentu kabinet podle něj má komptetenci. 

Členské státy EU by mohly podle Hamáčka solidárně s ČR vyhostit ruské diplomaty, Hamáček to označil za obvyklý krok. O solidaritu požádá na pondělním jednání Rady ministrů zahraničních věcí zemí EU. 

Slovensko, Velká Británie nebo Kanada vyjadřují Česku v kauze Vrbětic jasnou podporu.

Hamáček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce také řekl, že výbuch ve Vrběticích zřejmě neměl nastat v Česku. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat později v Bulharsku.

Na kauzu kolem Vrbětic reagují také v zahraničí, slova podpory se Česku dostala například od Velké Británie, Ukrajiny nebo Slovensko.

Například slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok uvedl, že důrazně odsuzuje podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka. "Musíme dále posilovat naší spolupráci a odolnost v zájmu zajištění bezpečnosti našich občanů," řekl také. Na situaci reagovala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Ruské firmy by se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) neměly účastnit z bezpečnostního hlediska stavby bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani jako členové konsorcia. Hamáček to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka ocenil razantní reakci Babiše a Hamáčka na informace o ruském vlivu na výbuchy ve Vrběticích. Takhle se chová hrdá země, řekl.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se ruská společnost Rosatom mohla zúčastnit tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Stát podle něj tuto firmu zřejmě nepřizve ani do bezpečnostního prověřování, rozhodnout musí ale vláda. Havlíček to řekl v pořadu Partie na televizi Prima.

Zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích je největší útok na republiku od roku 1968. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman se ke zjištění českých bezpečnostních složek vyjádří příští neděli. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl pro Deník N. Včera Ovčáček řekl, že ústavní činitelé postupují v součinnosti.

Podle 1. místopředsedy Senátu Jiřího Ružičky vláda nevěnovala pozornost varování Senátu o ruském vlivu v Česku. Řekl to v neděli na tiskovém briefingu.

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany.

Babiš by měl podle Vystrčila iniciovat v NATO a Evropské unii společný postup proti narůstání ruského vlivu. Vystrčil to uvedl na tiskové konferenci.

"Podporujeme kroky naší vlády, které budou rychlou, sebevědomou a efektivní reakci na nepřátelskou činnost vytvářenou Ruskem a proruskými silami," uvedl na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Podle Fialy by měl premiér na situaci reagovat také na úrovni EU a NATO. "Je nepochybně nutné, aby vláda jednala mnohem intenzivněji na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance," řekl Fiala. Babiš by podle něj měl iniciovat svolání summitu Evropské rady.

"To, co se stalo ve Vrběticích, je ještě mnohem závažnější než pokus o otravu bývalého dvojitého agenta Skripala," uvedla na tiskové konferenci koalice Spolu předsedkyně TOP-09 Markéta Adamová Pekarová s tím, že vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády je podle ní velmi slabou reakcí. 

Jurečka také s odkazem na informace, že členové vlády o závěrech bezpečnostních služeb věděli již déle, uvedl, že by měl Hamáček vysvětlit plánovou cestu do Moskvy. Tam chtěl Hamáček původně odletět zítra, v pátek cestu zrušil.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil na tiskové konferenci koalice Spolu události kolem útoku ve Vrběticích za bezprecedentní. Zdůraznil také, že je zázrak, že si exploze nevyžádala více lidských životů. 

"Vláda by měla co nejrychleji informovat, jaké kroky učiní v ochraně občanů před dalšími podobnými útoky," řekl dnes na tiskové konferenci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) předseda občanských demokratů Petr Fiala. Podle Fialy také ruské firmy nesmí v žádném případě figurovat v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

Rozhodnutí Česka vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to dnes řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. 

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka označil nová zjištění kolem výbuchu ve Vrběticích za opravdu vážnou situaci, které musí odpovídat česká reakce. Podle něj se nelze spokojit s tím, že Česko vyhostí 18 lidí z ruské ambasády.

"Je to obrovský útok Ruska na Českou republiku, je to útok, který nebyl nijak vyprovokován. Je tedy pravděpodobné, že se řešily politické zájmy Ruské federace," zdůraznil Sobotka pro server Seznam Zprávy.

Podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, který stál v čele vlády v době exploze ve Vrběticích, byl výbuch teroristickým útokem a pravděpodobně šlo o snahu destabilizovat vládu. Sobotka to uvedl v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

"Proč by se Rusko dopouštělo státního terorismu na území České republiky? Podle mého názoru s tím cílem destabilizovat situaci, protože Rusům naše vláda nevyhovovala. Nebyla to vláda, kterou si Rusové přáli. Podíleli jsme se aktivně na sankcích přijímaných vůči Ruské federaci, to je věc, která s tím může souviset," řekl Sobotka v rozhovoru.

Kečup, kterým skupina lidí v noci potřísnila budovu ruského velvyslanectví v Praze, už ráno na zdi nebyl. Kolem čtvrt na devět to na místě zjistila zpravodajka ČTK. Záběry z čištění zdi zveřejnil na Twitteru novinář Ondřej Golis.

Ministr vnitra Jan Hamáček bude události kolem Vrbětic řešit také v pondělí na zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Informoval o tom na svém Twitteru.

Policie v noci na dnešek odvezla na služebnu sedm lidí, kteří potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví v Praze. Věc vyšetřuje jako přestupek, řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Policie podle Daňka v noci vyjížděla na náměstí Borise Němcova, kde ruská ambasáda sídlí. "Na místě jsme ztotožnili sedm osob podezřelých z přestupkového jednání na úseku majetku," řekl. Všechny podle něj policisté odvezli na místní oddělení. Zásah se podle něj obešel bez donucovacích prostředků a bez komplikací. "Policie se věcí bude zabývat," dodal.

Radek Ondruš, který působí jako právní zástupce firmy Imex, jež si prostory ve Vrběticích pronajímala, podle svých slov o jménech agentů nikdy neslyšel. "Pokud do areálu vstoupili, tak bez vědomí firmy," řekl také serveru iRozhlas.cz.

Podpory se Česko dočkalo i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," uvedla na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Podporu Česku vyjádřil na Twitteru například lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Rinkévičs také vyzdvihl, že při prvním výbuchu zahynuli dva lidé: "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni," napsal.

Ministr vnitra a nově i zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dle dvou zdrojů Aktuálně.cz už minulý týden věděl o tom, že rušní agenti dle policie vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích.

Jan Hamáček plánuje v neděli podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti, píše Deník N. Ministr vnitra tak reaguje na slova bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který údajně o zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích věděl delší dobu. 

Když se potvrdí zapojení Ruska do vrbětickém výbuchu, ovlivní to účast Rosatomu v tendru na Dukovany, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček. Neuvedl jak konkrétně.

"Akce vedena příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu. Proti tomu se musíme velmi razantně postavit a chránit naši bezpečnost. Sami i ve spolupráci se spojenci," uvedl k aféře s ruskými agenty generál Petr Pavel v tiskovém vyjádření, zaslaném médiím.

Praha ví, jaké bude mít následky vyhoštění 18 ruských diplomatů, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová agentuře TASS. Detaily ale neupřesnila.

Bývalý náměstek civilní rozvědky Jan Paďourek redakci Aktuálně.cz řekl, že se česko-ruské vztahy zásadním způsobem ochladí. "Jinak to ani nejde. Tahle akce vyřeší spoustu dalších otázek, které byly na stole. Mluvím například o případné ruské účasti v tendru na dostavbu Dukovan. Za těchto okolností by jen blázen mohl navrhovat jejich angažmá v tomto projektu, pokud Ruská federace vraždí naše občany," řekl Paďourek. 

Premiér Babiš o případu Vrbětice mluvil se šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. Partnery v EU chce podrobně informovat na příštím summitu.

"Smutným symbolem neexistující funkční české politiky vůči Rusku se stal Jan Hamáček. Ještě včera chtěl do Moskvy letět pro Sputnik, dnes vyhošťuje osmnáct ruských špiónů," píše ve svém komentáři pro Aktuálně.cz David Klimeš. 

Britský velvyslanec Nick Archer prohlásil, že kvůli dnešnímu státnímu smutku za prince Philipa Spojené království zareaguje na zjištění okolo výbuchu ve Vrběticích až zítra.

Rusko nemůže vydat dva ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie dnes vyhlásila pátrání v souvislosti s výbuchem v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014, protože je to v rozporu s ruskou ústavou. Agentuře Interfax to řekl nejmenovaný, údajně dobře informovaný zdroj.

"Češi opravdu nepotřebují, aby ruská ambasáda měla 140 lidí a špióni tu dělali operace," řekl Jakub Michálek (Piráti)

Prohlédněte si trosky vybuchlého skladu s municí ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října 2014 explodoval muniční sklad.

"Ujišťujeme veřejnost, že v souvislosti s právě zveřejněnými informacemi není důvod k realizaci zvýšených bezpečnostních opatření," uvedla policie.

"Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu," řekl předseda ODS Petr Fiala. 

Pirátští poslanci požadují svolání bezpečnostního výboru sněmovny, řekl jejich předseda Ivan Bartoš. 

"Jedná se o otevřený nepřátelský akt režimu Ruské federace vůči České republice," napsal na Twitter poslanec ČSSD Ondřej Veselý. 

"Tohle se vyšumět nenechá," řekl šéf poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Pavel Bělobrádek, který se chce celou záležitostí zabývat na dalším jednání komise. 

Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) ten, kdo i po tomto zjištění bude podporovat ruskou účast na dostavbě Dukovan, jedná v rozporu s našimi zájmy a bezpečností.

"Putinovské Rusko je nepřítelem České republiky a přímo ohrožuje naši národní bezpečnost," napsal senátor Jiří Drahoš. 

Šéf zahraničního výboru dolní komory, Státní dumy, Leonid Sluckij, že v takových případech musí nezbytně následovat "odvetné kroky". Podle něj vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády zasadí "těžký úder dvoustranným vztahům". K takovému kroku nejsou žádné reálné příčiny, řekl Sluckij Interfaxu.

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

Je to absurdní obvinění, řekl. "Rusko nemá nic lepšího na práci než vyhazovat do povětří nějaké sklady. Nikdy jsme Česko nepovažovali za svého protivníka," dodal Džabarov.

Předseda lidovců Jan Bartošek požádá o svolání sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského by Rusko mělo být vyloučeno z tendru na dostavbu Dukovan. 

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček v souvislosti s informacemi vyzval k utnutí debaty o zapojeni Ruska do dostavby Dukovan.

"Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," řekl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. 

"Vyhoštění i ostrá reakce je na místě," říká předseda STAN Vít Rakušan. 

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý přirovnal účast ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích k vojenskému napadení země. "To by se dalo přirovnat téměř až k vojenskému napadnutí našeho území a narušení naší suverenity. To je něco, co mnoho posledních let neznáme a například jen ten druhý výbuch, který ve Vrběticích proběhl, byl téměř nevysvětlitelný. Pokud je to pravda, tak je vidět, že Rusko opravdu nemá žádné jiné mechanismy než násilí. Na to musíme velmi rezolutně reagovat," řekl Šedivý.

Americká ambasáda v Praze podpořila rozhodnutí české vlády. 

Předseda lidovců Marian Jurečka požaduje okamžitou omluvu od ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Senátor Pavel Fischer podpořil rozhodnutí vlády vyhostit 18 ruských agentů. 

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil Andrej Babiš.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude