Czech Republic

Rošáda hvězdných nespokojenců. Lainemu škodil vlastní kapitán, zní z Finska

Ve Winnipegu se měl stát jejich Ovečkinem. Už v páté sezoně ale hokejista Patrik Laine klub opouští. Podle jedněch zkrátka nezapadl, jiní mluví o nezdravých vztazích v kabině.

O výměně hvězdného Fina se spekulovalo dlouho. Nakonec přišla v sobotu, kdy Winnipeg našel adekvátní protihodnotu. Tou je Pierre-Luc Dubois z Columbusu, další nespokojenec.

Jets navíc získali volbu ve třetím kole draftu 2021, Columbus kromě Laineho přivítal stále nadějného centra Jacka Roslovica. 

Hlavními položkami trejdu jsou ale křídelník Laine a centr Dubois, dvojka a trojka draftu 2016. Oběma je 22 let, oba už ukázali hvězdný potenciál. A také hvězdné manýry.

Podle funkcionářů NHL, které oslovil server The Athletic, prospěje výměna oběma stranám. Pokud ale bombastická škatulata někdo přeci jen vyhrál, tak Winnipeg.

"Dvaadvacetiletí elitní centři normálně k mání nejsou," prohlásil nejmenovaný činovník. "Vím, že Laine ročně nastřílí 40 gólů a jeho jméno je víc sexy, ale Duboise mám zařazeného vážně hodně vysoko. Je jasné, že bude produktivní, ale působivá je hlavně jeho hra po celém hřišti. Je to urostlý chlap. Winnipeg teď má ve středu útoku hroznou sílu."

Ačkoliv Dubois je univerzálnější, jasně lepší statistiky má Laine. Z draftového ročníku zaostává akorát za Austonem Matthewsem. Od vstupu do NHL patří mezi deset nejlepších střelců.

Ve Winnipegu však spojený nebyl. Měl za to, že ho kouč Paul Maurice dusí. "Jinde bych hrál s nejlepšími," prohlašoval. Je pravda, že vedle hvězdného centra Marka Scheifeleho moc dlouho nepobyl. Spíše mu nabíjeli "jen" nadprůměrní forvardi: Bryan Little, Paul Stastny nebo Cody Eakin.

Čas na ledě ale Lainemu průběžně rostl. Mnozí ho tak měli za nevyzrálého kverulanta s přílišným sebevědomím.

Podle zdrojů finského deníku Iltalehti však Laine doplatil ve Winnipegu na ústrky. Především kapitán Blake Wheeler, který cítil, že jeho silná pozice na pravé straně útoku byla v ohrožení, měl dlouhovlasému mladíkovi "házet klacky pod nohy" a za zády ho pomlouvat. Scheifele pak dával najevo, že chce hrát právě s parťákem Wheelerem, čemuž se trenér Maurice nebránil.

V Columbusu, kam ho přivedl finský generální manažer Jarmo Kekäläinen, bude Laine největší ofenzivní tváří. Také však narazí na svérázného kouče Johna Tortorellu, který nestrpí hvězdné manýry.

Trenér John Tortorella

Trenér John Tortorella | Foto: ČTK

To ostatně poznal odcházející Dubois. Základní část rozehrál jako elitní centr, ale když v prvních čtyřech duelech vstřelil jedinou branku a v tom pátém laxně odbruslil střídání, Tortorella ho nechal na střídačce celé dvě třetiny.

"Nezajímá má, kolik vyděláváš peněz. Nezajímá mě, z kolikátého místa tě draftovali, jakou lajnu hraješ… Je mi to fuk. Všechno u nás začíná a končí tím, že hrajeme jako tým," vzkázal 62letý ras. Ve svém proslovu mluvil také o primadonách.

Duboise konkrétně nezmínil, ale jejich vztah se vyhrotil, když mladý Kanaďan před časem požádal o výměnu, aniž by blíž upřesnil, proč. Teď se ji dočkal.

Ve Winnipegu zřejmě upozadí roli stárnoucího Stastneho, bude hrát prvního či druhého centra. Smlouvu s ročním platem pět milionů dolarů má ještě na dvě sezony. Pak se stane chráněným volným hráčem.

Lainemu, který momentálně zápasí se zraněním v horní části těla, vyprší kontrakt už na konci ročníku. Aby se Columbusu výměna vyplatila, musí finského rebela udržet déle. A konečně ho učinit šťastným.

Football news:

Ronaldo hit the wall twice with a free kick in the game against Verona. He has 66 shots and 1 goal in Juve
Andrea Pirlo: The young Juve players didn't understand the importance of the details. I asked Ronaldo and Alex to talk to them, but it was not enough
Verona coach: We only gave Juve one chance to score, and it's not easy when they have Chiesa and Ronaldo
Ronaldo has 47 goals in the last 47 games in Serie A
Thomas Tuchel: Chelsea are in good shape and want to be the first to beat Manchester United on their own field in the Premier League
Conte on the Inter: When you don't win for 10 years, you get used to it, you look for excuses. I increased the pressure and became a pain in the ass
Ronaldo has 4 goals in the last 4 matches in Serie A. He is ahead of Lukaku by 2 goals in the list of scorers