Czech Republic

Richard Seemann: Švýcaři mobilizují, Česko je odstrašující

Vzhledem k prudce narůstajícímu počtu případů koronaviru na území konfederace přijala Spolková rada opatření, která jsou platná v celém Švýcarsku. Především požadavek, že rouška se zavádí ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorách. Dosud tomu tak bylo v mnoha, ale ne ve všech kantonech a byl zaveden teprve 6. července ve veřejné dopravě. Nošení roušek počínaje dětmi staršími 12 let nyní platí ve všech kostelech, kinech, na diskotékách, v muzeích, u lékaře nebo na poště, ale také na nádražích, letištích, zastávkách autobusů a tramvají.

Richard Seemann: Švýcaři mobilizují, Česko je odstrašující
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka
reklama

Spontánní shromáždění na veřejných prostranstvích více než 15 osob jsou od pondělí zakázána. V uzavřených je limit pět lidí. Organizované shromáždění, jako jsou schválené politické demonstrace, jsou za určitých podmínek, jako je například nošení roušek, stále možné. Sportovní a kulturní akce s více než tisíci návštěvníky jsou také možné, s výjimkou kantonu Bern, pokud jsou dodržovány koncepty hygienické ochrany.

Přísná pravidla platí i po soukromá setkání. Musí být určeno, kdo na kterém místě sedí, stejně tak musí být vedeny kontaktní údaje o všech hostech. V restauracích, barech a klubech, ať už uvnitř nebo venku, se může jíst a pít jen vsedě. V tanečních sálech může zůstat pouze sto lidí současně namísto předchozích 300 a musí také uvést své kontaktní údaje.

Pokud to pracovní možnosti umožňují, zaměstnavatelé by měli plně využívat možnosti práce z domova. Denní stacionáře, školy a univerzity musí zachovávat koncepci protivirové ochrany a mohou při činnosti požadovat nošení roušek. A konečně, kantony a spolková vláda se dohodly, společně s vědeckou komunitou, na celošvýcarských jednotných pravidlech nebo doporučeních pro nošení roušek na soukromých akcích a při práci z domova.

Opatření vyhlášená Spolkovou radou zasáhnou i sport. Od pondělí jsou fotbalové a hokejové stadiony v Bernu omezeny na maximálně tisíc diváků. Očekává se, že brzy bude následovat řada kantonů, včetně Curychu a Basileje, s cílem snížit riziko přenosu koronaviru.

Právě stanovená ochrana na sportovních stadionech je velmi chválena a podle statistik také účinná. Jde o to, že mnoho lidí často neví, že jsou nakaženi a pohybují se zde volně. Musí se proto rozhodně jednat právě tady, zdůrazňují sdělovací prostředky.

Společnými opatřeními se má zastavit diskuse o tom, kdo co dělá a kdo je za co odpovědný, uvedla na mediální konferenci spolková prezidentka Simonetta Sommarugová, když neskrývala svou nelibost nad váhavým a špatně koordinovaným přístupem kantonů.

Jako odstrašující příklad demonstrují Švýcaři na současné situaci u nás. Poukazují, že sotva uplyne den, aniž by Česká republika hlásila nová rekordní čísla. Z modelové země, která jako první v Evropě v březnu zavedla požadavek roušek, se však stalo problémové dítě. Odborníci připisují tragický vývoj skutečnosti, že opatření byla v létě uvolněna příliš rychle a v rozporuplné komunikaci mezi úřady a odpovědnými vědci zdůrazňují švýcarské sdělovací prostředky.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Richard Seemann: Švýcaři mobilizují, Česko je odstrašující

Vzhledem k prudce narůstajícímu počtu případů koronaviru na území konfederace přijala Spolková rada…

Football news:

Тот Tottenham midfielder Winks scored from 49 yards. This is the 3rd result in the Europa League, all - in this draw
This miss will hurt all men: Molde player missed from half a meter and drove into the bar
Mikel Arteta: I am Very happy with Pepe's game against Molde. Arsenal played well overall
Napoli players came out in t-shirts with Maradona's name and number 10 for the Europa League match
Daniele Bonera: Milan is happy with the game with Lille and only regrets the result
Neymar on Maradona: You will always remain in our memory. Football is grateful to you
If football was a movie, Diego would be its main character. Showsport readers say goodbye to Maradona