Czech Republic

První samostatná grafika Intelu přichází, Iris Xe Max už je ve dvou noteboocích

Intel to zatím neslaví ani neohlašuje, ale vypadá to, že na svět konečně přišlo první samostatné GPU z jeho díly: jmenuje se Iris Xe Max a už je ve dvou noteboocích.

Je to už překvapivě dávno, téměř tři roky, co Intel oznámil vstup do světa samostatných grafik. V létě firma už odhalila a detailně popsala první generaci architektury Xe, s níž se z oblasti integrovaných GPU do samostatných karet přehoupne. Ale zatím jsme pořád čekali na samotné produkty. Nu, vypadá to, že už je to opravdu tady, i když první generace asi bude relativně skromným počinem.

První samostatné GPU Intelu v moderní historii (když nepočítáme Intel 740 z 90. let, což byl raný 3D akcelerátor ještě na 350nm procesu) teď míří na trh pod jménem Intel Iris Xe Max. Respektive jak Intel komplikovaně píše, Iris Xe Max. Jde o grafiku pro notebooky, kterou jako první využije laptop Acer Swift 3X.

Acer tento notebook oznámil včera (přesný kód konfigurace je SF314-510G). Obsahuje i nejnovější CPU technologii Intelu, procesor Tiger Lake, buď Core i5-1135G7, nebo Core i7-1165G7 (bohužel není jasné, s jakým TDP). Jde o 1,37 kilo těžký 14″ přístroj s displejem IPS, až 16 GB paměti LPDDR4X, Wi-Fi 6, který údajně poskytne až 17,5 hodiny výdrže na baterii.

A také má být použité úložiště od Intelu, kombinující Optane a QLC NAND – pravděpodobně tedy hybridní modul Optane Memory H10, který oboje integruje do jednoho slotu M.2. Jde asi víceméně o Intel SSD 665P a Optane Memory v jednom, každá část by měla mít ×2 linky z rozhraní a kombinování obstarává čipset pomocí technologie Rapid Storage. Je to tedy jako kdybyste měli samostatný disk a modul Optane Memory. Thunderbolt 4 není zmíněn, ale možná by mohl být přítomen také, notebook tak bude takovou tak trošku výkladní skříní technologií Intelu.

Acer Swift 3X SF314 510G s grafikou Intel Iris Xe Max
Acer Swift 3X SF314-510G s grafikou Intel Iris Xe Max (Zdroj: Acer/AnandTech)

4GB paměť, ale ne GDDR5

To nejpodstatnější je samozřejmě grafika Iris Xe Max, o které ale bohužel Acer nedodal prakticky žádné informace kromě názvu a vypadá to, že ani Intel ještě nechce víc říct. Dozvěděli jsme se však, že grafika má mít paměť LPDDR4X (což je u GPU ojedinělé a bude to asi mít pozitivní vliv na spotřebu). Nemá jít o sdílení hlavní systémové RAM, ale o vyhrazenou vlastní paměť, která má údajně kapacitu 4 GB. Šířka sběrnice není jasná, LPDDR4X-4266 by při 128bitovém zapojení (čtyři 32bitové kanály) dávala 68 GB/s.

Frekvence není známá. V databázi SiSoft Sandra se povedlo grafiku Iris Xe Max objevit s frekvencí 1,55 GHz, ale tento exemplář měl 3GB paměť (možná i GDDR5) a dosti pravděpodobnš jde o původní prototypovou kartu pro vývojáře v desktopu, kterou teď aktualizovaný ovladač rozeznává jako Iris Xe Max. Podle paměti nejde o konfiguraci, která je nyní v noteboocích. V těch tak GPU může běžet na odlišné frekvenci. Počet jednotek ale asi bude stejný: 768 shaderů neboli 96 EU.

GPU Intel Iris Xe Max Graphics v databázi SiSoft Sandra
GPU Intel Iris Xe Max Graphics v databázi SiSoft Sandra (Zdroj: SiSoft)

Tento notebook Acer Swift 3X má být u nás v Evropě vydán v listopadu, takže už relativně brzo (i když možná o trošku později, než se čekalo) bude možnost první grafiku Intelu otestovat. Zatím je otevřené, zda půjde samostatné GPU ve hrách spřáhnout s integrovanou grafikou Iris Xe v procesoru. Ta má totiž stejnou architekturu a se 768 shadery by mohla mít i podobný výkon. Cena má začínat na 850 € (23 150 Kč).

Asus VivoBook Flip 14 TP470EZ 2 in 1 s grafikou Intel Iris Xe Max
Asus VivoBook Flip 14 TP470EZ 2in1 s grafikou Intel Iris Xe Max (Zdroj: Asus)

Iris Xe Max i u Asusu

Acer by neměl zůstat jediným skalpem pro GPU divizi Intelu. Vypadá to, že snad stejná grafika by mohla být také v notebooku Asus VivoBook Flip 14. Půjde opět o stroj s procesorem Tiger Lake (se stejnými dvěma možnostmi). V předběžných specifikacích je uvedeno jen „First Intel Discrete Graphics“, tedy doslova první samostatné GPU Intelu, ale velmi pravděpodobně se také jedná o Iris Xe Max. Údajně by snad mohlo mít opět 4 GB paměti.

Galerie: GPU architektura Intel Xe LP pro samostatná GPU a Tiger Lake

Zdroje: VideoCardz, HotHardware, Tom’s Hardware, SiSoft Sandra

Ohodnoťte tento článek!

Football news:

Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation
Alaba's agent wants to start talks with Chelsea and PSG in January
Klopp on the Premier League calendar: No matter what I say, it won't help. Waste of time
Barcelona paid tribute to Maradona with a minute of silence before training
Benzema does not train in the General group and works indvidiualno