Czech Republic

Protesty v USA zklidňuje lama, lidé ji objímají. Je to kouzelná bytost, tvrdí majitel

Nečekaným hrdinou letošních amerických protestů za rasovou rovnoprávnost se stala lama jménem Caesar. Její majitel Larry McCool s ní byl na deseti demonstracích ve městě Portland a úsměv na tváři podle něj vykouzlila jak protestujícím, tak policistům.

Využívání lamy jako emoční podpory může mnoha lidem připadat jako absurdní vtip. Některé odborné studie přitom potvrzují, že právě tato zvířata mohou být útěchou pro děti s poruchou autistického spektra i pro seniory v domovech důchodců. Není tedy divu, že jedna lama pomáhala uklidňovat situaci při letošních amerických demonstracích za rasovou rovnoprávnost.

Caesar, kterému lidé začali přezdívat "No Drama Llama", se v doprovodu svého páníčka Larryho McCoola několikrát vydal přímo na protesty v Portlandu, kde manifestace začaly. "Přestože někteří demonstranti byli z Caesarovy přítomnosti překvapení, všem nakonec udělala radost," citoval web Upworthy zaměřený na pozitivní zpravodajství Caitlin Reasorovou, která se protestů také zúčastnila.

"Každý, kdo na Caesara narazil, se najednou usmíval. Bylo cítit, jak se davem rozšiřuje příval pozitivní energie," dodala další z protestujících Nakaycha Dentová. S tím, že lama může být oázou klidu, souhlasí i sám majitel. "Lidé skandují, tleskají a dupají, a když se tam objevím s Caesarem, tak se najednou všichni srotí kolem nás," přiblížil McCool pro deník The Washington Post.

Šestileté zvíře původem z Argentiny podle něj neuklidňuje jen protestující, ale i policisty. "Viděl jsem i hodně rozohněné a tvrdé demonstranty, kteří, když Caesara zahlédli, jenom přišli blíž a pořádně ho objali," doplnil McCool, který se svou lamou zúčastnil už deseti demonstrací hnutí Black Lives Matter. V minulých letech společně se zvířetem podpořil více než 50 protestů týkajících se také dalších lidskoprávních a environmentálních otázek.

McCool přes 20 let vlastní lamí farmu, takže má se zvířaty bohaté zkušenosti. Caesar je ovšem podle něj jedinečný. "Je to kouzelná bytost. Rád bych řekl, že všechno, co umí, jsem ho naučil já, ale často je to spíš naopak. On je mým učitelem a já se nechávám vést," uzavřel Američan.

Football news:

Chelsea midfielder Loftus-cheek is wanted by West ham, Southampton and Aston Villa
Khimki want to sign Mirzov, Djordjevic and Grigalava (RB-Sport)
Barcelona will issue a transfer for desta for 20+5 million euros at the beginning of next week
Nigmatullin about Mandzukic's transfer to Loko: if it had happened 5 years ago, I would have treated it well. They often come to us to finish playing
Petr Cech on Mendy: A versatile goalkeeper. Should increase competition at Chelsea
Bayern Munich V care Cuisance. The midfielder claimed Leeds and Marseille
Lyon can buy A package from Milan if they sell Rennes-Adelaide to Rennes