Czech Republic

Proč nenosí prezident Putin roušku, ptali se novináři Kremlu

Moskva - Zatímco v Rusku přibývá nakažených koronavirem a úřady už dříve nařídily přísná pravidla pro nošení roušek a ochranných rukavic, záběry ze čtvrteční pracovní návštěvy prezidenta Vladimira Putina ve městě Sarov ukázaly hlavu státu bez ochranných zdravotnických pomůcek a v těsném kontaktu s dalšími lidmi. Mluvčí Kremlu posléze události vysvětloval tak, že při návštěvě byla přijata bezpečnostní opatření. Neupřesnil však jaká, uvedl ruský server Meduza.

"Poslední den byl v Rusku prudký nárůst registrovaných případů koronaviru, v hlavním městě padl absolutní rekord. A na pozadí této statistiky se hojně diskutuje o záběrech z návštěvy Vladimira Putina v Sarovu. S prezidentem se setkali lidé bez roušek, kteří nedodržovali sociální odstup. A sám Putin také neměl roušku ani rukavice. Kromě toho si prezident třásl rukou s těmi, s nimiž se setkal. Jak to může Kreml vysvětlit?" zeptal se na páteční tiskové konferenci redaktor rádia Kommersant.

Ruský prezident Vladimir Putin pokládá květiny k pomníku konstruktéra sovětské jaderné bomby Julije Borisoviče Charitona ve městě Sarov, 26. listopadu 2020. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov podle serveru Meduza odvětil, že během návštěvy byla přijata nezbytná opatření pro bezpečnost hlavy státu. Když novinář požádal, zda by mluvčí Kremlu nemohl být konkrétnější, Peskov odvětil: "Ne, to bych nemohl."

Na následný dotaz redaktora rádia Echo Moskvy, jak moc považuje za důležité, aby šel prezident lidem příkladem a demonstroval, jak je současná situace vážná, mluvčí Kremlu reagoval: "Samozřejmě, příklad je důležitý. Ale v případě prezidenta by se nemělo zapomínat, že epidemická bezpečnost lidí, kteří se s ním setkávají, je také odpovídajícím způsobem zajištěna. Tohle není jen tak nějaké hromadné nekontrolované setkání."

Když redaktor namítl, že lidé sledující prezidenta v televizi toto nevědí, Peskov poznamenal: "Tak teď už se to s naší a vaší pomocí dozvědí."

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie koronavirus prokázal u 2,2 milionu lidí, z nichž na 39.000 nákaze podlehlo. Země je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, co do celkového počtu potvrzených případů pátou nejpostiženější na světě, po USA, Indii, Brazílii a Francii.

Navzdory růstu nových infekcí i úmrtí se úřady zdráhají k stávajícím opatřením zavést celostátní karanténu, místo toho upravují režimy v jednotlivých regionech. Zároveň byla nařízena striktní pravidla kolem nošení roušek a ochranných rukavic.

Rusko Putin koronavirus

Football news:

Real Madrid are confident that PSG will demand 150 million euros for Mbappe. Madrid is not ready to pay so much
Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal