Czech Republic

Pro Bidena zazářil ohňostroj i hudební hvězdy, ale bez publika

Washington - Inaugurační den nového amerického prezidenta Joea Bidena ve středu večer místního času zakončily velkolepým představením největší hvězdy amerického showbusinessu. Devadesátiminutový televizní speciál nazvaný Oslavujeme Ameriku odstartoval rockový zpěvák Bruce Springsteen, diváky večerem provedl herec a dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks. Ten připomněl nutnost jednoty nebo oběti, které si vyžádala epidemie covidu-19.

Diváci v přenosu vysílaném všemi hlavními americkými stanicemi mohli zhlédnout například zpěváky Justina Timberlakea, Johna Legenda či Demi Lovatovou, která zazpívala společně s lékaři a zdravotními sestrami z Los Angeles.

Prvního čísla virtuálních oslav k inauguraci Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové se ze schodů Lincolnova památníků s kytarou v ruce ujal Springsteen se svou písní Land of Hope and Dreams.

Bílý dům se tentokrát zdržel pořádání veřejného koncertu či inauguračního plesu. Oslavy, kterých se běžně účastní statisíce Američanů z celé země, letos neumožnila epidemická situace.

"V několika posledních týdnech, v několika posledních letech, jsme byli v naší zemi svědky hlubokého rozkolu a nevraživosti. Dnes se však zamyslíme nad Spojenými státy americkými," přivítal diváky Hanks. K jednotě znovu vyzval v krátkém vystoupení i Biden.

Kromě celebrit se na obrazovkách objevili i kurýr, učitelka či osmiletá dívenka - program totiž jeho autoři zamýšleli jako "poklonu mužům a ženám v této zemi, kteří ji věnovali svou energii a umožnili jí v této těžké době fungovat," vysvětlil Hanks.

Bidenovi ze záznamu pogratulovali i tři bývalí prezidenti, kteří byli hosty dřívější inaugurace - Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton.

Velkolepý večírek zakončil mohutný ohňostroj, který Biden s rodinou sledoval z Bílého domu a Harrisová se svými blízkými přímo z nedalekého Lincolnova památníků. Světla na obloze symbolicky zazářila s posledními tóny posledního vystoupení - písní Firework od zpěvačky Katy Perry.

USA hudba pop Biden

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7