Czech Republic

Příští rok bude z covidu jen rýmička... Novinářka si zavěštila z grafu

Členka Rady České tiskové kanceláře Angelika Bazalová si všimla zajímavé skutečnosti v posledním vývoji pandemie koronaviru. Situace se prý zlepšuje, ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat. Snižuje se totiž podíl počtu hospitalizovaných k počtu nemocných. „Příští zimu už budou nakaženi třeba všichni a neumře nikdo,“ doufá Bazalová. Zlepšuje se údajně i situace v západních Čechách. Prý se o tomto parametru moc nepíše.

Příští rok bude z covidu jen rýmička... Novinářka si zavěštila z grafu
Foto: repro Facebook
Popisek: Angelika Bazalová je česká podnikatelka a bývalá novinářka a dramaturgyně, od roku 2019 členka Rady České tiskové kanceláře.
reklama

Novinářka Angelika Bazalová si všimla zajímavého faktu v posledním vývoji pandemie koronaviru. Z grafu ukazujícího vývoj podílu hospitalizovaných osob s covidem na celkovém počtu lidí, kteří se zrovna léčí s koronavirem, usoudila, že se tento podíl zmenšuje. „Počet nakažených roste, ale z tohoto grafu čtu, že poměr počtu hospitalizovaných vzhledem k počtu nakažených spíš klesá...“ napsala na facebooku.

Dále rozvedla své myšlenky. Pokud to prý chápe dobře, tak počet lidí v nemocnicích je sice velmi vysoký, ale to prý proto, že nové mutace jsou rychlé a napadají více lidí naráz. Prý to ovšem neznamená, jak vyčetla Bazalová z grafu, že je nová mutace nebezpečnější. Nemoc tedy v poslední době měla poslat do nemocnice poměrově méně lidí.

„Může to být také tím, že spousta lidí je už nakažená opakovaně, to znamená, že mezi nakaženými budou figurovat, ale v nemocnici díky nabyté imunitě z předchozí infekce nekončí. Ať tak či tak, obojí je dobrá zpráva, protože poměr hospitalizovaných k počtu nakažených je nižší, než byl na začátku ledna. Mýlím se?“ dodala.

Myšlenku Bazalové potvrdil i novinář Jan Martínek. Ten souhlasil s myšlenkou, že podíl hospitalizovaných klesá. Proč tomu tak je, ovšem ve světle posledního vývoje epidemie nerozumí. Prý se též tento parametr nikde neuvádí.

Bazalová na komentář Martínka odpověděla. Rozumět se tomu prý dá tak, že sice počet nakažených je enormní, jelikož se britská mutace rychle šíří, ale počet těch, u kterých vede koronavirus k těžkému průběhu, prý klesá. „A imunita nabytá předchozím onemocněním funguje... Tzn. až virus (bez ohledu na mutaci) projde populací úplně, tak se z něj stane ta rýmička, jak předpovídali imunologové. Příští zimu už budou nakaženi třeba všichni (nadsázka) a neumře nikdo,“ nastínila Bazalová možný vývoj.

Prý ovšem nezpochybňuje to, že ke stejnému výsledku jsme mohli dojít za cenu nižších ztrát na životech. Prý se toho dalo dosáhnout extrémní péčí o rizikovou skupinu, než se zvládne proočkovat. „Můžeme se do krve hádat, jestli stačilo chránit rizikové anebo je správné kvůli ochraně menšiny hibernovat celou společnost, oba ty přístupy se nakonec v určitém bodě potkávají... pokaždé jde jen o brždění toho sešupu. Chaos do toho vnášeli ti, kteří tvrdili, že se to dá zastavit,“ myslí si. Zastavit to prý tedy nelze.

Zmínila i mapu okresů dle zasažení koronavirem. Všechny západočeské okresy až na Tachov jsou na tom prý lépe a další se již nezhoršují. „Zatím... Takže neměli pravdu ti, co říkali, že teď to zahltí Prahu atd. Tak uvidíme, ale podle mne by to mohlo být tím, že ta infekce už prošla. Praha na tom byla nejhůř už zkraje podzimu, pak kolabovaly jihomoravské nemocnice, pak Vysočina, pak se stavěly mrazáky na Ostravsku a ty hraniční oblasti prostě přišly teď. Měly vlastně smůlu, že na ně přišla ta nejrychlejší mutace, protože v kombinaci s tím opravdu nefunkčním zdravotnictvím v těchto pohraničních regionech se nakonec ta (snad) poslední fáze ukázala jako nejhorší. To je na tom nejpikantnější. Měli jsme už být na všechno připraveni a dopadlo to nejhůř, jak mohlo. Ale snad už jsou z toho venku...“ dodala.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: tle

Jinde na netu:

Další články z rubriky

„Můžem začít, ještě ne, ale už jo.“ Jak štáb ČT zmatkoval na akci, které se účastnili Němcová a Oberfalzer

„Můžem začít, ještě ne, ale už jo.“ Jak štáb ČT zmatkoval na akci, které se účastnili Němcová a Oberfalzer

REPORTÁŽ Doba je nemocná, i když jinak než v roce 1948. Je ale třeba bránit stejné hodnoty. To také …

Football news:

Ceferin on the withdrawal of the Premier League clubs from the Super League: We are once again united and moving forward together
Tuchel on the fight for the top 4: Everything is in the hands of Chelsea
Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League