Czech Republic

Připravte si roušky. Na podzim by měly být zase povinné, ohlásil z rádia doktor Maďar

Hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu byl epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí skupiny pro uvolňování preventivních opatření na Ministerstvu zdravotnictví. Podle něj by se na podzim mělo vrátit k povinnému nošení roušek. V rámci dovolených preferuje osobní dopravu před uzavřenými prostory s větší kumulací lidí a situaci na Karvinsku nehodnotí jako komunitní šíření nákazy koronavirem.

Připravte si roušky. Na podzim by měly být zase povinné, ohlásil z rádia doktor Maďar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rastislav Maďar, šéf pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření na MZČR
reklama

Maďar souhlasil s tvrzením, že za ohniska lze stále považovat Karvinsko, Frýdeckomýstecko, Kutnohorsko a Jihlavsko s tím, že Praha je stabilizovaná. Na Jihlavsku připustil, že se bude zavádět povinnost nosit roušky. „Je potřeba zasáhnout včas,“ řekl.

Co se týká situace na Karvinsku, tam podle něj nedochází ke komunitnímu šíření. „Nic zásadního se tam neděje,“ uvedl s tím, že situace v nemocnicích je stabilizovaná. Drtivá většina pacientů není připojena na umělé plicní ventilaci. Moderátor Tomáš Pancíř v tomto kontextu upozornil na nakažení fotbalového týmu na Karvinsku. Epidemiolog Maďar nesouhlasí s tím, že by se jednalo o komunitní šíření. K rozšíření do týmu došlo podlě něj z jednoho trenéra, který pracuje současně v OKD. Jedná se tedy o primární kontakt, nikoliv o komunitní šíření. Současně poděkoval i všem obyvatelům Karviné za zodpovědný přístup včetně horníků a jejich rodin.

V současné době je nemocných necelých čtyři a půl tisíce, tedy obdobný počet jako na začátku dubna. Při tomto porovnání moderátora zajímá, zda není potřeba dalších opatření. Podle Maďara pozitivita neznamená infekčnost. Takhle falešně pozitivních zůstává do dnešní doby část lidí. Připustil, že někteří lidé jsou v izolaci i přesto, že už nejsou infekční.

Moderátor rovněž vyzdvihl skutečnost, že tak, jak roste počet nemocných, neroste počet hospitalizovaných. Počet hospitalizovaných je čtyrnásobně menší než v dubnu. Znamená to, že virus je mírnější? „Já si to nemyslím,“ odpověděl Maďar s tím, že to spíše ukazuje na efektivní vyhledávání v ohnisku nákazy. „To skutečně dokazuje, jak dobře kolegové v terénu vyšetřují ohniska nákazy,“ uvedl s tím, že toto do velké míry také přispívá k tomu, že je dnes situace v České republice stabilní.

V počtu provedených testů je možné pozorovat obrovské víkendové propady. „Já si myslím, že i nižší počty víkendové jsou stále slušné počty,“ reaguje s tím, že kdyby akutně hořelo nějaké ohnisko, tak by testy neklesaly. Soukromé laboratoře se vracejí k testování v pracovní dnech.   

Poslanecká sněmovna minulý týden debatovala o opatřeních na Karvinsku, zda byla dostatečná a dostatečně rychlá. „Já myslím, že budeme potřebovat větší časový odstup na vyhodnocení. Podle mého názoru nic zásadního,“ opověděl na to, zda se mělo udělat něco v rámci daných opatření jinak. Podle něho byla opatření dostatečná a rychlá. „Kdyby je uzavřeli tak brzy, byl by tam virus možná zpět,“ řekl na adresu OKD. Není podle něho potřeba drakonické opatření, které by tak obrovský podnik nemusel ustát. Pokud se nám virus začlení do standardních sezónních onemocnění, tak se budeme muset naučit, jak s ním žít a jak nadále ochránit rizikové části populace. „Museli jsme najít způsob fungování, aby se nemuselo uzavírat,“ uvedl s tím, že až následně se přistoupilo k jinému řešení.

Pro testování horníků v první fázi se použily rychlotesty, které nemají vypovídající hodnotu. „Kolegové využili to, co měli rychle,“ hájil hygieniky a dodal, že rychlotest mohl odhalit promořenost horníků.

Podle svého čistě osobního názoru se přiklání k zavedení povinného nošení roušek na podzim. „Někdy od října bychom se k tomu měli vrátit,“ myslí si Maďar s tím, že u žádného symptomu nebude jistota, že se nejedná o koronavirus. Povinné nošení roušek by také přispělo k tomu, aby se nezahltil systém orgánů ochrany veřejného zdraví. Slibuje si od toho i pokles běžných respiračních chorob. Podstatné podle něho bude, aby lidé s příznaky zůstali doma.

Nyní je léto, tedy doba dovolených. „Mnohem menší riziko je, když cestuje osobním vozem,“ okomentoval Maďar preferovaný způsob dopravy v rámci cestování do zahraničí. Osobní dopravu tak vyzvihl nad uzavřené prostory s větším počtem lidí, jako například autobus, letadlo nebo přeplněný vlak. Rizika spatřuje také v hotelech, kde se lidé setkávají s turisty z celého světa. „Na prevenci musí myslet každý,“ apeloval závěrem. 

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: sla

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Šéfredaktora Mladé Fronty DNES patřící Andreji Babišovi Jaroslava Plesla obvinil právník Radek Pokor…

Football news:

Coca: The win over Liverpool had a good impact on us. It is not easy to beat the European champion and the Premier League twice
Giovane Elber: Lewandowski is better than Messi now. Lionel is a genius, but this year Robert is unattainable
The head of the Belarusian Tribune was detained in Minsk. Max, we're with you
Karl-Heinz Rummenigge: FIFA is seriously thinking about awarding the Golden ball. I want Lewandowski to win
One Barca player among those starting the pre-season has contracted a coronavirus
Malinovsky settled in Italy: after the quarantine, he scored against Lazio and Juve, ahead of Mertens, Higuain and De Ligt in the ranking of the best players in Serie A
City are ready to give Coulibaly a 5-year contract with a salary of 10 million euros. Napoli wants 80 million for him^. Manchester City are working on the transfer of defender Kalidou Coulibaly from Napoli