Czech Republic

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My jsme tady Rusku rozbili dvě rezidentury, a to je krok, ze kterého, jak doufám, se dlouho nevzpamatují,“ poznamenal Hamáček k vyhoštění 18 diplomatů-agentů Ruské federace z České republiky v souvislosti s explozemi v muničním areálu ve Vrběticích.

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči
Foto: Vysílání ČT24
Popisek: Jan Hamáček a Václav Moravec
reklama

„Nemohu komentovat kroky policie a probíhající šetření,“ konstatoval Hamáček. Důkazy, které dostal, považuje za dostatečné. „Ty informace, které máme, jsou podloženy dostatečnými důkazy, že opravňovaly k takto silné reakci České republiky,“ poznamenal Hamáček k vyhoštění 18 diplomatů-agentů Ruské federace z České republiky. „My dneska říkáme, že podle informací, které máme k dispozici, stojí za tím výbuchem dva agenti ruské tajné služby GRU,“ uvedl Hamáček.

Poté před kamerami sdělil, že podle informací, které má, k explozi zbrojního materiálu mělo dojít až 3. prosince, kdy zbraně už měly být v Bulharsku. Ale některé nálože připravené k výbuchu explodovaly předčasně, už v říjnu. Druhý, tentokrát už plánovaný výbuch se odehrál opravdu v prosinci, ale zbraně byly stále na českém území.

„Ten krok, který jsme zvolili, je do jisté míry bezprecedentní, i když možná počet 18 vypadá málo. My jsme vyhostili všechny agenty, u kterých tři české tajné služby mohou prokázat jejich příslušnost k ruským tajným službám. My jsme tady Rusku rozbili dvě rezidentury, a to je krok, ze kterého, jak doufám, se dlouho nevzpamatují. ... My jsme postupovali přesně podle doporučení našich tří tajných služeb. To je všechno, co k tomu mohu říci,“ pravil Hamáček.    

Spoluobčanům sdělil, že ruská strana bude požádána o spolupráci v šetření celé kauzy, ale Hamáček otevřeně přiznal, že nepočítá s tím, že ruská strana bude spolupracovat a že dovolí české policii kupříkladu vyslechnout jejich agenty. Toto ruská strana v posledních letech nikomu neumožnila a podle Hamáčka nelze čekat, že by k Česku přistupovala vstřícněji.

Moderátorovi Václavu Moravcovi potvrdil, že si nedokáže představit, že by se Rusko dostalo k výstavbě nového reaktoru v Dukovanech, a to ani jako součást širšího konsorcia firem. Zdůraznil však také, že konečné slovo v této věci má vláda. „Ale otevřeně říkám, že nevím, co bych do bezpečnostního dotazníku pro Rusko měl napsat,“ řekl Hamáček.

Osobně nepředpokládá, že Rusko bude stát v nejbližší době o jakékoli konzultace s Českem. Zvlášť, když už se chystá vyhoštění českých diplomatů z Ruska.

V jednu chvíli Hamáček dal jasně najevo, že se bude šetřit i to, zda byly dodrženy všechny zákony, které se týkají uchovávání tajných informací, a aby se podařilo zabránit jejich únikům na veřejnost.

Česko podle Hamáčka požádá své partnery v NATO a v EU o vyjádření solidarity s Českem. A bude na jednotlivých zemích, zda a jak tuto prosbu naplní. Možná ji naplní tak, že vyhostí několik ruských diplomatů ze svých zemí, ale to je jen na nich.

Před kamerami prohlásil, že pokud bude na vládě znovu navrženo povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do generálské hodnosti, tak bude Hamáček hlasovat pro. „Budeme se o tom bavit,“ řekl Hamáček.

Prezident Miloš Zeman návrh vlády na povýšení Michala Koudelky opakovaně shodil pod stůl a agenty BIS označil za „čučkaře“.

Teď měla BIS zásadní podíl na rozkrytí dění ve Vrběticích.

Jan Hamáček také v pořadu popisoval události posledního týdne, kdy od Tomáše Petříčka převzal ministerstvo zahraničí. Ostrý dotaz Václava Moravce, zda chtěl v pondělí vést do Moskvy informace o kauze Vrbětice jej přiměl, aby trochu poodkryl příběh, který se rozehrál.

Při přebírání ministerstva od Petříčka se dozvěděl o výsledcích vyšetřování a akci, kterou české tajné služby plánují. Jeho další jednání prý bylo ovlivněno tímto plánem, včetně příběhu o chystané cestě do Moskvy jednat o vakcínách.

Mimo jiné zaznělo, že příběh s cestou za vakcínami souvisel i s cestou českého velvyslance v Rusku do Prahy, která proběhla uprostřed týdne.

Hamáček ocenil, že vše vyšlo, tak jak mělo, kromě jednoho mediálního výstupu premiéra Andreje Babiše směrem k jeho cestě do Moskvy, který mohl některé věci prozradit.

Petříček měl v noci ze soboty na neděli Deníku N prozradit, že o akci věděl delší čas, což Hamáčka překvapilo. V bezprostřední reakci uvedl, že pokud Petříček skutečně tuto informaci pustil na veřejnost, podá trestní oznámení pro ohrožení utajovaných skutečností.

Při tomto výkladu už Moravec lapal po dechu a pustil se do Hamáčka, že se chce Petříčkovi pomstít za boj na stranickém sjezdu a zda mu přijde vhodné takto zneužívat stranické půtky.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Příběh jedné operace českých tajných služeb. Letadlo, velvyslanec, cesta do Moskvy. Hamáček jen naznačoval, ale i tak Moravec valil oči

Prvním hostem nedělních Otázek Václava Moravce v České televizi byl ministr vnitra Jan Hamáček. „My …

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude