Czech Republic

Přestěhujeme se do menšího. Češi slevují ze svých nároků

Stavět se v Česku nepřestalo. Developeři často lákají zájemce na „investiční“ nemovitosti.

Současná situace dělá v souvislosti s bydlením Čechům vrásky. Třetina z nich má strach, že nebude schopna platit nájem či hypotéku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Generali Investments. „Průzkum zároveň potvrdil, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Před pronájmem to upřednostňuje 92 procent oslovených respondentů,“ shrnuje nálady Čechů Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE. 

Současně připouští, že omezení příjmů a především vysoké ceny bytů nutí Čechy přemýšlet jinak. I když by rádi bydleli spíše ve vlastním, usilovněji uvažují o nájemním bydlení. „Na situaci už reaguje i trh. Řada developerů začíná stavět projekty určené čistě pro nájemní bydlení. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností klesají, ceny bytů stále rostou,“ dodává Marek Bečička. Například za posledních 25 let jen v Praze vyskočily cena za metr čtvereční v novostavbě z přibližně deseti tisíc korun až na více než sto tisíc korun.

Doma žiji a pracuji

Přibližně sedm procent těch, kteří si chtějí pořídit nové bydlení, plánuje, že budou doma i pracovat, a proto by součástí bytu měla být samostatná pracovna. Podle vlastního průzkumu společnosti Microsoft mezi jejími klienty využívalo na jaře práci z domova přes šedesát procent firem. Ve 33 procentech se do home office zapojila alespoň část zaměstnanců.

Téměř třetina respondentů v průzkumu zároveň přiznala, že v důsledku zhoršení ekonomické situace slevili ze svých nároků na bydlení. Například více než desetina lidí je momentálně ochotná bydlet v menším, i když plánovali pořízení většího bytu nebo domu. Téměř desetina snížila své standardy na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení. Realitní kanceláře shodně potvrzují, že jejich zákazníci neodmítají nemovitosti i ve špatném technickém stavu. S tím, že si je opraví i svépomocí.

Stále častější způsob práce na dálku se projevuje i v dalších trendech. Lidé jsou opět ochotní stěhovat se dál od center velkých měst. Předpokládají, že větší podíl práce ve formě home office je zbaví každodenního dojíždění – buď veřejnou dopravou, nebo vlastním autem, posouvajícím se v kolonách.

Jak zjišťují sami developeři, mezi kupci nových bytů začínají převažovat ti, kteří si nemovitost nepořizují k vlastnímu bydlení, ale jako pojistku proti znehodnocení měny inflací. „Lidé se také chtějí zajistit na stáří, případně hledají byt pro své děti,“ vysvětluje zájem o nemovitostní investice Ondřej Šťastný, mluvčí Central Group. I nadále si byty jako investici v Česku pořizují cizinci. „U nás to jsou nejčastěji Slováci a Ukrajinci,“ vysvětluje Evžen Korec, předseda představenstva Ekospolu.

Football news:

Neymar on reuniting with Messi: next year we have to do it
Scott Micromini: I hope Manchester United will win Leipzig and away
Lampard on whether Giroud will start in the Premier League: we'll See. Forward scored 4 goals for Sevilla
Lucescu after 0:3 with Juve: Dynamo is learning, getting experience and should go to the eurovesna
You can't be half-pregnant and half-make the playoffs. Tuchel on PSG's chances in the Champions League
Barcelona first ever Champions League penalty kick in 5 consecutive rounds
Almost pregnant doesn't mean pregnant. This is Tuchel's metaphor about PSG's chances for the Champions League play-offs: we explain their alignment with Manchester United and RB