Czech Republic

Před ruskou ambasádou: „Krvavý“ kečup na zdi. A na odpoledne se svolávají chvilkaři

Zeď ruského velvyslanectví v Praze potřísnilo sedm lidí kečupem, který měl symbolizovat krev a připomenout dvě oběti výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích, na němž se údajně podíleli příslušníci ruské tajné služby, uvedl jeden z účastníků akce u ambasády serveru Forum24. Policie v noci na dnešek odvezla tuto skupinu lidí na služebnu, věc vyšetřuje jako přestupek. Ráno byl kečup z budovy smyt, informují Lidovky. A předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll na svém facebooku nenápadně lidi svolává k pondělnímu protestu před ruskou ambasádou.

Před ruskou ambasádou: „Krvavý“ kečup na zdi. A na odpoledne se svolávají chvilkaři
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Benjamin Roll.
reklama

Policejní mluvčí Jan Daněk uvedl, že policie v noci vyjížděla na náměstí Borise Němcova, kde ruská ambasáda sídlí. „Na místě jsme ztotožnili sedm osob podezřelých z přestupkového jednání na úseku majetku,“ řekl. Všechny policisté odvezli na místní oddělení. Zásah se podle mluvčího obešel bez donucovacích prostředků a bez komplikací. „Policie se věcí bude zabývat,“ dodal.

Odezvu na údajné zapojení ruských agentů ve Vrběticích plánuje na zítřek předseda spolku Milionu chvilek Benjamin Roll, jenž sděluje krátce na svém facebooku: „Půjdu se zítra ve 14:00 projít. Na náměstí Borise Němcova jsem ještě nebyl. Je to tam pěkný?“ vybízí nepřímo k akci v době, kdy je v Česku kvůli koronavirové epidemii omezení venkovního shromažďování lidí na dvě osoby. Někteří lidé mu v diskusi pod příspěvkem svou účast přislíbili.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer řekl, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb, dodal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zároveň oznámila, že „v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti“ pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, v Moravskoslezském kraji a ve Zlínském kraji. Podle fotografií i jmen z pasů hledaných mužů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak explodoval 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Hamáčkova rychloakce sobotního večera: Ruský velvyslanec přebíral nótu, vedle už se scházeli novináři

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra a zahraničních věcí Janem Hamáčkem (ČSSD) předst…

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude