Czech Republic

Pražská burza dál ztrácí, koruna mírně posílila

Praha - Pražská burza dnes dále ztrácela. Index PX klesl o 1,42 procenta na 857,71 bodu. Oslabily, nebo stagnovaly téměř všechny hlavní emise burzy. Nejvýrazněji si pohoršily akcie Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry Komerční banky zaznamenaly druhý největší objem obchodů z hlavních emisí a zároveň největší propad. Zlevnily o 2,76 procenta na 476 korun. Více než dvě procenta odepsaly také akcie softwarové společnosti Avast, konkrétně 2,14 procenta na 153,05 koruny.

Posílení dosáhly z hlavních emisí pouze cenné papíry výrobce lihovin Stock. Zdražily o 1,90 procenta na 69,80 koruny.

Nová protiepidemická opatření korunu zatím neoslabila

Koruna dnes navzdory ohlášenému zpřísnění protikoronavirových opatření mírně posílila. K euru si od úterního podvečera polepšila o čtyři haléře a dnes kolem 17:00 se obchodovala za 27,15 Kč/EUR. Vůči dolaru česká měna zpevnila o 12 haléřů na 22,86 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

Kvůli rychlému šíření epidemie nového koronaviru dnes vláda rozhodla, že s platností od čtvrtka bude muset zavřít zhruba polovina maloobchodních prodejen v Česku. Výjimku budou mít potraviny, drogerie, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nebudou ani služby, avšak opět s výjimkami jakými jsou servisy, myčky nebo odtahy aut. Vláda také nařídila omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

S kurzem koruny dnes oznámené restrikce zatím nezahýbaly tak výrazně jako před půl rokem, kdy byla česká měna vůči euru o zhruba 70 haléřů slabší než v současnosti. "Rozdíl je totiž v tom, že na rozdíl od jara nejsou zavřené hranice a obchod s českým největším obchodním partnerem Německem není paralyzován," vysvětlují ekonomové společnosti Next Finance Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová. Pokud by ale Německo uzavřelo hranice s Českem, koruna by oslabila do blízkosti jarních hodnot. "Uzavření hranic ze strany Německa by korunu torpédovalo víc než nynější český lockdown," upozorňují Cihlář s Šichtařovou. 

Kurz české měny:

Zdroj: Patria Online

vláda měna burzy koronavirus

Football news:

Guardiola on the schedule: Players lose the joy of football. This is a problem
Solskjaer about Manchester United: We didn't start the Premier League like the others, because of the European Cup and pre-season, which we didn't have
Why is soccer called soccer in the United States (and not only there)? Is it true that this name was invented by the British?
Ole Gunnar Solskjaer: We look at Manchester United through the lens of history. We want to attack and dominate
Koeman on the crisis: We must help Barca in the name of our love for her. We need to think about what's best for the club
Bayer midfielder Bailey named son Leo Cristiano: This has nothing to do with football at all
Tuchel after 2:2 with Bordeaux: I always protect the players, but I refuse to do this. You can't play matches of this level