Czech Republic

Potvrzení o účelu cesty může být v elektronické i listinné podobě

Praha - Potvrzení o účelu cesty mezi okresy mohou lidé při kontrole předložit v elektronické i v tištěné podobě. Policisté to dnes uvedli na twitteru. Listinnou podobu ale preferují, umožní totiž rychlejší a bezpečnější kontrolu bez vzájemného kontaktu. Při cestě do práce mimo okres bydliště je od pondělka třeba se prokázat potvrzením zaměstnavatele, pro jiné cesty, například k lékaři či na úřad, musí lidé předložit formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty.

"Z hlediska právního lze účel cesty bezesporu doložit oběma způsoby. Předkládání dokumentu uloženého v mobilním telefonu je však problematické z hlediska dodržení hygienických opatření," uvedli policisté. Kontrolu dokumentu v mobilním telefonu podle nich nelze provést bezkontaktně, trvá delší dobu, a tím zvyšuje riziko případného šíření nákazy. "Proto listinu preferujeme, akceptujeme však oba způsoby," dodala policie.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes ve Sněmovně také uvedl, že policie chtěla papírová potvrzení z hygienických důvodů. Policisté by totiž měli být nejméně 1,5 metru od kontrolovaného člověka a potvrzení v mobilním telefonu lze podle Hamáčka na tuto vzdálenost těžko přečíst. Jde o obavu o zdraví zasahujících policistů, řekl.

Vyžadování potvrzení v papírové podobě zpochybňoval pirátský poslanec Ondřej Profant. Poukazoval na to, že ve vládním nařízení se píše o písemném potvrzení, což je listinné i elektronické. "Preferovaná cesta by měla být elektronická, kdy si nikdo nemusí předávat ušmudlaný papír," řekl. Podobně se vyjádřil Dominik Feri (TOP 09), podle kterého ne každý má doma tiskárnu, ale takzvaný chytrý telefon vlastní téměř každý.

Vláda od pondělka výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Hranice okresů lze překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Vycházky, běh a další aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. V celé zemi začaly v pondělí platit i další restrikce, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb. Přísnější jsou podmínky zakrývání úst a nosu, v obchodě či MHD je nově povinný respirátor nebo nanorouška, v obci aspoň rouška.

Policisté v pondělí v celé zemi na hranicích okresů zkontrolovali více než 53.000 vozidel, v 1527 případech lidem neumožnili vstup do okresu.

policie doprava koronavirus

Football news:

Lineker on Super League: Klopp has always been a man of the people. I wonder what coaches like Jurgen and Pep will say
UEFA President: Super League is a greedy project that could kill football forever. But this will not happen
Ceferin about Agnelli: The president of an organization with 247 clubs just ran away from it - I have never seen this in my life
I've never seen a man lie so much. The president of UEFA called Agnelli a liar, and the clubs of the Super League-greedy snakes
Coster-Waldau on Neville's words about Super League: He spoke on behalf of all football fans. Stop this nonsense
The president of UEFA on the head of Juve Agnelli: I have not seen a person who would lie so much. Incredible
UEFA President on Champions League without 12 top clubs: There are a lot of good teams in Europe. Now we know that there are snakes next to us