Czech Republic

Poštovní volba potvrdila Lascheta jako nového šéfa německé CDU

Berlín - Novým předsedou německé vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové je s konečnou platností potvrzen premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Jeho elektronické zvolení z uplynulé soboty potvrdilo následné korespondenční hlasování, jehož výsledek dnes oznámil generální tajemník strany Paul Ziemiak.

CDU kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnila elektronický volební sjezd, který do čela strany zvolil Lascheta. Z právních důvodů museli ovšem delegáti svou volbu potvrdit ještě korespondenčním hlasováním.

V elektronické volbě, která měla dvě kola, Laschet porazil šéfa zahraničního výboru Spolkového sněmu Norberta Röttgena a bývalého šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze.

V rozhodujícím druhém kole elektronické volby podpořilo Lascheta 521 delegátů a Merze 466. Hlasovat mohlo 1001 delegátů, ne všichni se ale volby zúčastnili. V následném korespondenčním hlasování, jehož výsledek byl oznámen dnes, dostal Laschet 796 z 980 odevzdaných hlasů.

Laschet nyní může pomýšlet na kancléřskou kandidaturu pro nadcházející zářijové parlamentní volby, v nichž se již Merkelová o pátý mandát ucházet nebude. Za hlavního Laschetova soupeře analytici pokládají bavorského premiéra Markuse Södera, který vede Křesťanskosociální unii (CSU), což je bavorská sesterská strana CDU. O tom, koho si tradiční koalice CDU/CSU jako kandidáta na kancléře vybere, se rozhodne v nadcházejících týdnech.

Německo strany CDU

Football news:

Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe
Man City can offer Borussia more than 100 million pounds for Holand and Reina. The club is exploring this possibility (90min)
Ajax have won 11 matches in a row. The last defeat against Atalanta in December
Aubameyang pro 3-2 with Benfica: Arsenal showed character and deserved to win
Douglas Costa compared Bayern under Pepe and Flick: I used to like the style more