Czech Republic

Pompeo: Rusko se snaží zničit demokracie západní aliance, musíme spolupracovat

Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítal v Kramářově vile amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Jednali o obchodní a bezpečnostní spolupráci, ale také o vlivu Ruska, které se podle něj snaží zničit západní alianci. Jeho podíl na dostavbě Dukovan by podle amerického ministra zahraničí mohl narušovat českou suverenitu a být rizikem.

Podle premiéra Andreje Babiše jednali oba politici především o obchodních vztazích Česka a USA, ale i Spojených států a Evropské unie. 

"USA jsou naším hlavním spojencem a strategickým partnerem, naše vztahy jsou velice dobré a nadstandardní," řekl Babiš a dodal, že Pompeo svou cestu po Evropě začal právě v Praze, čehož si velmi váží.

"Ta debata byla fajn, jsme oba z byznysu, takže si rozumíme a budeme spolupracovat i v budoucnu," řekl Babiš.

Americký ministr zahraničí poděkoval za vřelé přijetí a připomněl včerejší návštěvu Plzně. "Generál Patton je můj hrdina, který vedl osvobození západního Československa," řekl.

Podle svých slov mluvil s Babišem také o bezpečnostních vztazích a spolupráci, ale i o riziku ruského vlivu. Zároveň probrali také spolupráci na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, podle něj by ruský podíl na stavbě mohl být pro Česko nebezpečným a mohl by atakovat jeho suverenitu.

"To, že by tam mohli mít významnější vliv Rusové, by možná podkopalo nezávislost České republiky," varoval a uvedl, že Spojené státy by se na stavbě chtěly podílet. "Je to velká příležitost, jak zajistit lepší bezpečnost pro jadernou energetiku v Česku i celé střední Evropě," řekl.

"Shodli jsme se, že Rusko se snaží zničit naše demokracie a rozbít naši západní alianci," uvedl Pompeo a dodal, že nedovolí Moskvě uspět.

Ministr Pompeo také Česku poděkoval za přítomnost jeho vojsk například v Iráku či Afghánistánu. "Pomáhali jste nám chránit demokracii po celém světě. Ceníme si toho, náš prezident si toho cení," řekl Pompeo.

Oba politici se vyjádřili také k situaci v Bělorusku. "Co se děje v Bělorusku je šokující, netušil jsem, že se něco takového může v Evropě dnes stát. Doufám, že EU nezůstane jen u deklarace, ale že přijde nějaká akce," řekl Babiš s tím, že Bělorusové mají právu na svobodu. Dodal, že způsob voleb i zásahy policie proti demonstrantům jsou nepřijatelné.

Na závěr svého projevu na tiskové konferenci Pompeo uvedl, že v budoucnu se chce do Prahy vrátit, aby si mohl město v klidu užít a prohlédnout si například Karlův most, který kvůli nabitému programu nyní navštívit nestihne.

Ještě před Pompeovým příjezdem dorazila do Kramářovy vily jeho manželka Susan, které Babiš s manželkou Monikou ukázali výhled na Prahu. Amerického ministra poté přivítali český premiér i obě ženy, všichni čtyři zapózovali pro fotografy a následně se nechali vyfotit sami Babiš s Pompeem. Nikdo z přítomných neměl roušky kvůli koronaviru. Přivítání se konalo bez vojenských poct, po jeho skončení se politici odebrali do budovy k pracovnímu obědu. Jejich manželky měly oběd samostatně.

Pracovního oběda se zúčastnil také ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). 

Babiš v úterý uvedl, že z americké strany očekává také vznesení otázky výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech. Americká společnost Westinghouse je jedním z uchazečů o zakázku. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po úterním jednání s Pompeem v Plzni uvedl, že Česko nepočítá s podpisem nového memoranda se Spojenými státy týkajícího se výstavby, neboť by to mohlo narušit notifikační proces u Evropské komise.

Pompeo na svém Twitteru v noci poděkoval Plzeňskému pivovaru, v jehož prostorách s Petříčkem debatoval, za "fantastickou návštěvu a vynikající pokrm". Ještě předtím Pompeo navštívil Muzeum generála Pattona a ministři si také připomněli 75. výročí konce druhé světové války a položili věnce u památníku Díky, Ameriko! Uctili tak památku amerických vojáků, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa.

Po schůzce s Babišem čeká Pompea projev v Senátu. Nejprve se sejde s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS) a se šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem (nestraník). Následně by měl před zákonodárci přednést zhruba pětiminutový projev, po kterém bude následovat asi čtvrthodinová diskuse se senátory.

Odpoledne přijme Pompea na Pražském hradě prezident Miloš Zeman, schůzky se zúčastní i Babiš. Americké ministerstvo zahraničí před zahájením Pompeovy cesty uvedlo, že schůzka na Hradě bude mít spíš zdvořilostní charakter. Žádné společné vystoupení Pompea a Zemana se neplánuje.

Video: Brífink po jednání Mikea Pompea s Tomášem Petříčkem

Pompeo bude v ČR jednat s českými politiky zejména o bezpečnostní spolupráci, sítích 5G, téma koronaviru a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny.

Pompeo bude v ČR jednat s českými politiky zejména o bezpečnostní spolupráci, sítích 5G, téma koronaviru a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny. | Video: DVTV

Football news:

Sevilla have five defeats in matches for the European super Cup. This is an anti-record
Bayern won 4 trophies in a year. To repeat Barca's record, you need to take two more
Stefano Pioli: we Must pay tribute to Çalhanoğlu. He can become a key player in Milan
Flick won the fourth trophy of his coaching career
Bayern won the UEFA super Cup for the second time
Tottenham's goal was less than the norm by 5 cm. Mourinho on the match with Shkendiya-79
Bayern broke a 22-match winning streak by drawing with Sevilla in regular time