Czech Republic

Polsko: Postele pro covid? Nejsou už ani židle. A číslo, které zaujme každého Čecha

Kromě Česka má problémy s koronavirem i Polsko. Denní přírůstky pozitivně testovaných jsou sice menší. Ale polské nemocnice dle Novinek.cz praskají ve švech a pro pacienty nejen že není lůžko, ale už ani židle. V pátek kvůli tomu zemřel řidič sanitky. A na nedostatek personálu upozorňují i jiné servery. To není vše. Polsko za den otestuje přibližně tolik lidí, kolik Česko. Ale Poláků je mnohem víc než Čechů.

Polsko: Postele pro covid? Nejsou už ani židle. A číslo, které zaujme každého Čecha
Foto: Repro Youtube
Popisek: Polská nemocnice
reklama

Česko je kvůli epidemii koronaviru v krizi a v lockdownu. Ovšem není v Evropě zdaleka jediné. Jak informují Novinky.cz výběrem z polských médií, minulý pátek zemřel s covidem řidič sanitky záchranné služby z Garwolina poblíž Varšavy. Zemřel mimo jiné kvůli tomu, že v žádné z nemocnic určených k léčení koronavirových pacientů nebyla kapacita. Ani ve Varšavě, ani v nedalekých Siedlcích.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 6637 lidí

Primář z vratislavské nemocnice uvádí, že nejsou léky, není personál, ale nejsou ani prostory, kam nemocné dát. „Nechybějí jen lůžka a potřebná technika, ale nemám ani židle, na něž bych pacienty posadila,“ říká primářka z Krakova. Záchranky nemocné přivážejí a nemocnice je kvůli plné kapacitě odmítají. Tvrdí, že epidemie se vládě vymkla kontrole. V dalších médiích se zase říká, že polští lékaři jsou přepracovaní a slouží 2 až 3 dny v kuse. Polsko se prý potýká se stejným problémem jako Česko, ale v mnohem větší míře. Tedy, že doktoři po studiu mizí v lépe placeném zahraničí. Polský systém zdravotnictví se prý rozpadá a ve společnosti sílí strach. Navíc už se stalo, že po několikadenní službě ve zdravotnictví někdo zemřel.

Polsko se podobá Česku i v jiné oblasti. Jak informuje server Euronews, ve Varšavě má vzniknout polní nemocnice v prostorách Národního stadionu. Stadion má kapacitu 58 500 diváků, pacientů však pojme jen 500. Bude však vybaven přívody kyslíku. Pacienti budou umístěni v mnoha místnostech, které se nalézají pod tribunami. Jak však server podotýká, je otázka, kdo bude nemocnici obsluhovat, protože v regulérních nemocnicích je podstav už teď.

A Polsku se věnuje i server Pharmaceutical Technology. Polsko dle jeho dat má 192 000 potvrzených případů a více než 3700 mrtvých v souvislosti s covidem. Od 19. října do 21. října přibylo v Polsku 9200 případů. V Polsku také vyskočil poměr smrtí s covidem na více než 100 na milion obyvatel. V Česku je momentálně 124 tisíc aktivních případů, 1739 mrtvých a 165 mrtvých na milion obyvatel.

Kde ovšem Polsko pokulhává je testování. Dle serveru v současnosti testuje něco přes 35 000 vzorků za den. V dubnu testovalo pouze 9 500 za den. Česko přitom již 16. 10. otestovalo 38 687 vzorků, 20. 10. pak dokonce 40 327 vzorků a v poslední době se počet otestovaných pohybuje okolo 30 tisíc. Polsko je přitom více jak 3,5 krát lidnatější jak Česko. V červenci byla míra pozitivit 2 %, což se v říjnu zvýšilo na 4,6 % a dle serveru je v populaci mnohem více neobjevených nakažených.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: kas

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…

Football news:

The same goal Monday in the Euro 1960 final: did not see the ball fly into the net, and says that he had no right not to score
Monday's last name appeared by accident - because of a drunk person. He entered the day of the week in the documents
Messi is the only one in the top 5 European leagues not to score after 10 + shots in a championship game this season
Lampard on 3-1 with Leeds: I'm absolutely thrilled. On another day we could have scored 5-6
Koeman on 1:2 with Cadiz: the Mood was not too good. Lost because of an error
Mbappe scored his 100th goal for PSG and shares 4th place in the club's goalscoring list
As a child, Monday played with stockings with straw or cans of stew. And he told my mother that he goes to tennis