Czech Republic

Politolog Pehe varuje: Válečný konflikt v USA!

Politolog Jiří Pehe se zamyslel nad situací v předvolebních Spojených státech. Pehe má za to, že za mořem zuří kulturní válka, která může po listopadových prezidentských volbách přerůst ve válku občanskou. Už jen samotné listopadové volby Pehe vnímá jako svého druhu válečný konflikt.

Politolog Pehe varuje: Válečný konflikt v USA!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Politolog Jiří Pehe má za to, že Donald Trump je opravdu špatným prezidentem Spojených států, protože nejen že rozděluje společnost, ale ještě svými kroky rozfoukával v USA požár pandemie, který by podle politologa nemusel být tak velký, kdyby se Trump choval jinak.

Kromě boje s epidemií však podle politologa v USA hrozí i kulturní válka, ve které na jedné straně stojí stárnoucí bílí muži, které podle svých vlastních představ hájí právě Trump, a na straně druhé levicoví liberálové, o kterých republikáni často mluví jako o neomarxistech.

Pehe se obává, že tato kulturní válka přerůstá do studené občanské války.

To, co současnou situaci v USA činí kritickou, ba nebezpečnou, není jen hloubka ekonomické krize, nezvládnutá pandemie, nebo sílící protesty, ale především skutečnost, že se společenský konflikt o ‚hodnoty‘, tedy ‚kulturní válka‘, vyhrotil do podoby již zmíněné studené občanské války. V nadcházejících volbách se tak nebude řešit běžný politický konflikt, ale svého druhu konflikt ‚válečný‘. Trumpova Amerika je celkově v menšině, ale archaická volební aritmetika, v níž rozhodují o vítězi počty volitelů v jednotlivých státech, může opět vést k jeho vítězství. Je přitom jasné, že pokud zvítězí liberálně-demokratický tábor, „červená“ Amerika může jen těžko, i kvůli prudce se měnící demografii, znovu pomýšlet na vítězství v podobě, které jí nabídl Trump. Zejména jejím extrémně konzervativním okrajům jde takříkajíc o všechno, protože bude-li Trump poražen, do hlavního proudu americké politiky se už nejspíš vítězně nedokáže vrátit v současné vypjaté podobě, která je představována jako boj o samotnou duši Ameriky,“ upozornil Pehe v textu pro Deník Referendum.

Podle politologa jde o všechno i dnes opozičním demokratům, protože po svém případném druhém vítězství může oslabit liberálně-demokratické mechanismy.

„Tento střet ‚o všechno‘ činí současnou americkou situaci značně nebezpečnou. Trump už různými způsoby testuje, jak zpochybnit výsledky voleb, pokud prohraje, ba dokonce podniká v podobě oslabení americké poštovní služby konkrétní kroky k tomu, aby spousta hlasů propadla. A jeho kritici varují, že i pokusy nasadit americkou armádu a další federální bezpečnostní složky k potlačení nepokojů v různých amerických městech po smrti George Floyda jsou testem toho, jak využít federální bezpečnostní síly, které prezident a jeho spojenci přímo kontrolují, k případné pacifikaci masových demonstrací, které by vypukly, kdyby neuznal svoji volební porážku,“ varoval Pehe.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty první části nedělních Otázek Václava Moravce byli prezident České lékařské komory Milan Kubek …

Football news:

Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds
Lampard on Mourinho's words about ponies: You have Kane, Son, bale and alli. We are all fighting to win the Premier League
Mourinho on winning the Premier League: Tottenham are not in the race, because we are not a horse, but a pony
Laurent Blanc: I will return to football, but in children's. Now coaches are being asked to increase the cost of players, I don't like it