Czech Republic

Politici vzpomínají na Giscarda d'Estainga jako na modernizátora

Paříž - Jako na modernizátora Francie i přesvědčeného Evropana vzpomínají dnes francouzští politici na bývalého prezidenta Valéryho Giscarda d'Estainga, který zemřel ve středu ve věku 94 let. Směrem, který udal, kráčí Francie ještě dnes, uvedl současný prezident Emmanuel Macron. Hold bývalému šéfovi Elysejského paláce vzdali i další dva jeho následníci, Nicolas Sarkozy a François Hollande.

Sedm let, během kterých stál Giscard d'Estaing v čele země, podle současného prezidenta Macrona "Francii změnilo". "Kurz, který Francii udal, stále vede naše kroky," prohlásil Macron. Svého předchůdce označil za "služebníka státu, politika pokroku a svobody". Smrt bývalé hlavy státu podle Macrona zarmoutila celý národ.

Podle Nicolase Sarkozyho, který byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012, jeho předchůdce celý život usiloval o posílení vazeb mezi evropskými národy a o modernizaci Francie a věnoval se i analýze nejsložitějších mezinárodních problémů.

Také podle někdejšího socialistického prezidenta Françoise Hollandea (2012 až 2017) přišla Francie smrtí Giscarda d'Estainga o velké modernizátora.

Pařížská starostka Anne Hidalgová vyzdvihla zásluhy bývalého prezidenta v oblasti evropské integrace a označila ho za "přesvědčeného Evropana".

Giscard d'Estaing byl prezidentem v letech 1974 až 1981 a podle médií zemřel na komplikace spojené s covidem-19. V době svého mandátu podporoval evropskou integraci i francouzsko-německou spolupráci jako jeden z jejích motorů. Později byl mimo jiné předsedou Konventu EU, který připravil návrh evropské ústavy. Ta však nikdy nevstoupila v platnost. Giscard d'Estaing usiloval i o modernizaci francouzské společnosti. Během jeho mandátu byl například povolen rozvod po vzájemné dohodě či legalizovány interrupce.

Francie prezident úmrtí ohlasy Giscard d'Estaing

Football news:

To beat Real Madrid and Barca in three days is an atrocity. Athletic Director about the Spanish Super Cup
Poland coach of Bzenec left his post
Carlos Tevez: I won't stop playing for my family. It was important to win the Maradona Cup
Borussia Gladbach will sign Kone to a contract until 2026. The midfielder will finish the season in Toulouse
Leonardo: I don't think Tuchel's resignation was a surprise. PSG simply anticipated the events
Milan will announce the signing of Mandzukic and Tomori this week
Leonardo on Messi at PSG: We are not at the negotiating table, but the chair is reserved. Such a player is always on our lists